Fevralın 4-də Bakıda Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin VIII toplantısından sonra Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov və  Avropa Komissiyasının enerji məsələləri üzrə komissarı Kadri Simsonun iştirakı ilə birgə mətbuat konfransı keçirilib.
Cənub Qaz Dəhlizinin böyük bir uğurla fəaliyyət göstərdiyini  deyən energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, Məşvərət Şurası Avropaya yeni mənbədən nəhəng bir dəhlizlə təbii qazın tədarükü ilə bağlı missiyasına nail olub.  Bildirilib ki, Cənub Qaz Dəhlizinin yeni bazarlara yönəlməsi müzakirə edilib və müzakirələr iki sessiya üzrə aparılıb. Birinci sessiyada Cənub Qaz Dəhlizinin yeni bazarlara, o cümlədən Balkan ölkələrinə, cənub-şərq ölkələrinə yönəlməsi məsələləri müzakirə edilib və bu istiqamətdə fəaliyyət növbəti dövrlərdə həyata keçiriləcək. İkinci sessiya Azərbaycan və ümumilikdə Avropa ölkələri üçün önəmli məsələlərə həsr olunub. “Bu həm enerji keçidi, bərpa olunan enerji mənbələri, Cənubi Qaz Dəhlizinin genişlənməsi, həm də dekarbonizasiya məsələləridir. Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurasının uğurlu fəaliyyətini və çox məhsuldar beynəlxalq platforma olduğunu nəzərə alaraq, biz bundan sonra bu format çərçivəsində yalnız Cənub Qaz Dəhlizinin genişlənməsini deyil, həm də yuxarıda qeyd olunan məsələləri müzakirə edəcəyik”, - nazir əlavə edib.
Avropa İttifaqının enerji məsələləri üzrə komissarı xanım Kadri Simson isə Azərbaycanın energetika sahəsində uğurlu tərəfdaş olduğunu vurğulayıb. O bildirib ki, cənub-şərqi Avropa ölkələrinə Cənubi Qaz Dəhlizi mühüm  töhfədir. Hazırda enerji bazarında  qeyri-sabitlik və qiymət artımı müşahidə olunur. Yaxın gələcəkdə bu boru kəmərinin imkanlarının genişləndirilməsi düşünülür. Xüsusilə, dəhlizin Qərbi Balkan istiqamətində genişləndirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılır. Xanım Kadri Simson əlavə olaraq qeyd edib ki, hazırda bazarın gözləntiləri öyrənilir və bu tədqiqatların nəticəsi olaraq Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsi həyata keçirilə bilər. "Biz istəyirik ki, Azərbaycandan Avropaya satılan təbii qazın həcmi 10 milyard kubmetrə çatdırılsın. Bunun üçün təhlükəsiz təchizatın təmin edilməsinə nail olmalıyıq. Cənub Qaz Dəhlizinin sonuncu seqmenti kimi, Avropanın yeni təbii qaz mənbəyinə etibarlı çıxışını təmin edən və strateji əhəmiyyət daşıyan TAP Avropanın enerji təhlükəsizliyinin möhkəmlənməsində, tədarükün şaxələndirilməsində mühüm rol oynayır, həmçinin dekarbonizasiya məqsədlərinə xidmət edir.”
K.Simson həmçinin dekarbonizasiya ilə bağlı müəyyən işlər görüləcəyini bildirib. "Biz ənənəvi enerji mənbələrdən istifadə etməklə metan emissiyalarının azaldılması istiqamətində addımlar atacağıq. Bilirik ki, Azərbaycan bərpa olunan enerji mənbələri ilə zəngin ölkədir və biz bu sahədə də Azərbaycana dəstək verməyə hazırıq. Əminliklə deyə bilərəm ki, bu istiqamətdə Azərbaycanla apardığımız müzakirələrdən razı qaldım", - deyə o, qeyd edib.

Press conference was held on the results of eighth Ministerial Meeting of Southern Gas Corridor Advisory Council
On February 4, following the 8th Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council, a joint press conference was held in Baku with the participation of the Minister of Energy of Azerbaijan Parviz Shahbazov and European Commissioner for Energy Kadri Simson.
Noting that the Southern Gas Corridor is functioning with great success, Energy Minister Parviz Shahbazov said that the Advisory Council has achieved its mission to supply natural gas to Europe through a huge corridor from a new source. It was noted that the direction of the Southern Gas Corridor to new markets was discussed and discussions were held for two sessions. At the first session, the issues of the Southern Gas Corridor's access to new markets, including the Balkan countries and the South-Eastern countries were discussed, and activities in this direction will be carried out in the coming periods. The second session was devoted to important issues for Azerbaijan and European countries in general. "These are issues of energy transition, renewable energy sources, expansion of the Southern Gas Corridor and decarbonization. Taking into account the successful activity of the Southern Gas Corridor Advisory Council and the fact that it is a very productive international platform, we will continue to discuss not only the expansion of the Southern Gas Corridor, but also the above - mentioned issues within this format,” the minister added.
European Commissioner for Energy Kadri Simson emphasized that Azerbaijan is a successful partner in the field of energy. He noted that the South Gas Corridor is an important contribution to the countries of South-Eastern Europe. Currently, the energy market is experiencing instability and price increases. In the near future, it is planned to expand the possibilities of this pipeline. In particular, discussions are being held on the expansion of the corridor to the Western Balkan. Ms. Kadri Simson added that market expectations are being studied and as a result of these studies the expansion of the Southern Gas Corridor can be carried out. "We want to reach the volume of natural gas sold from Azerbaijan to Europe to 10 billion cubic meters. To do this, we must achieve the provision of safe supply. As the last segment of the Southern Gas Corridor, TAP, which provides Europe's reliable access to a new source of natural gas and is of strategic importance, plays an important role in strengthening Europe's energy security, diversification of supplies, and serves decarbonization purposes.”
K.Simson also said that certain work will be done on decarbonization. "We will take steps to reduce methane emissions by using traditional energy sources. We know that Azerbaijan is a country rich in renewable energy sources and we are ready to support Azerbaijan in this area. I can say with confidence that I am satisfied with the discussions we have held with Azerbaijan in this direction," he said.