Energetika naziri Pərviz Şahbazovla Avropa Komissiyasının Şərq Qonşuluğu və Genişlənmə Danışıqları üzrə Baş direktoru (DG ENEST) Qert Yan Kupman arasında görüş olub.
Görüşdə Azərbaycanla Avropa İttifaqı arasında enerji əməkdaşlığının prioritet istiqamətləri müzakirə edilib.  2021-2024-cü illər ərzində Azərbaycanın Aİ-yə qaz ixracının 57 faizdən çox artdığı vurğulanaraq Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsi və tədarük həcmlərinin artırılması üçün  investisiyalar və uzunmüddətli  müqavilələrin vacibliyi qeyd olunub. Aİ-nin qaz layihələrinin maliyyələşdirilməsinə dair siyasəti nəzərdən keçirilib.
Baş direktor Qert Yan Kupman tərəfindən Orta Dəhliz kontekstində regionla Aİ arasında enerji və elektrik ticarətini artırmağa yönəlmiş planlar çərçivəsində Azərbaycanla əməkdaşlığa, xüsusilə “Xəzər-Qara Dəniz-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi”nə xüsusi maraq  ifadə edilib. Söhbət zamanı layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırma mərhələsində olması, Avropa Elektrik Ötürücü Sistem Operatorları Şəbəkəsinin (ENTSO-E) 10 illik inkişaf planına (TYNDP) daxil edilməsi üçün həyata keçirilən proseslər, dəhlizin elektrik enerjisi ilə yanaşı, fiber-optik komponenti, həmçinin növbəti mərhələdə “yaşıl enerji”nin tədarük imkanları barədə məlumat verilib. Bu dəhlizin “Mərkəzi Asiya-Azərbaycan Yaşıl Enerji Dəhlizi” ilə əlaqələndirilməsi perspektivi diqqətə çatdırılıb.  Nazir Pərviz Şahbazov bildirib ki, layihə Avropa ilə Mərkəzi Asiyanı Azərbaycan vasitəsilə birləşdirə bilər, bu da gələcəkdə Qazaxıstan və Özbəkistandan böyük həcmlərdə enerji resurslarının Avropaya ötürülməsini təmin edə və Ai-nin enerji təchizatının şaxələndirilməsi baxımından mühüm rol oynaya bilər.
Görüşdə, həmçinin  Azərbaycan-Aİ enerji dialoqunun üçüncü iclasının keçirilməsi ilə bağlı da fikir mübadiləsi aparılıb.

Parviz Shahbazov, Azerbaijan’s Minister of Energy, met with Gert Jan Koopman, EU Director-General of Neighbourhood and Enlargement Negotiations (DG ENEST).
During the meeting, discussions focused on the key priorities of energy cooperation between Azerbaijan and the European Union. The sides hailed the fact that Azerbaijan's gas exports to the EU increased by more than 57% during 2021-2024. The parties emphasized the importance of investing in the expansion of the Southern Gas Corridor and securing long-term contracts. The side also reviewed the EU policies on financing gas projects.
Gert Jan Koopman expressed keen interest in collaborating with Azerbaijan within the context of the Middle Corridor, particularly in the Caspian-Black Sea-Europe Green Energy Corridor project. During the conversation, information was provided about the feasibility project that is currently at the feasibility phase, the processes carried out for the inclusion of the European network of Electricity Transmission System operators (ENTSO-E) in the 10-year development plan (TYNDP), the fiber-optic component of the corridor along with electricity, as well as the supply opportunities of green energy at the next stage. The meeting also underscored the potential integration of this corridor with the Central Asia-Azerbaijan Green Energy Corridor.  Minister Parviz Shahbazov underlined that the project could connect Central Asia to Europe through Azerbaijan, enabling large-scale energy exports from Kazakhstan and Uzbekistan to Europe and contributing to the diversification of energy resources in the EU.