- Merlər razılaşması
Avropa İttifaqının (Aİ) İqlim və Enerji üzrə Merlər Razılaşması təşəbbüsü ilk dəfə 2008-ci ildə İqlim və Enerji Paketinin qəbul edilməsindən sonra Avropa Komissiyası tərəfindən dayanıqlı enerji siyasətinin hazırlanması və həyata keçirilməsində yerli özünüidarəetmə orqanları tərəfindən göstərilən səylərin dəstəklənməsi məqsədilə irəli sürülüb. 2015-ci ildən Merlər Razılaşması təşəbbüsü qlobal miqyas almağa başlayıb.
Merlər Razılaşmasının əsas hədəfləri aşağıdakılardan ibarətdir:
· enerji səmərəliliyi tədbirlərini həyata keçirmək və bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadəni genişləndirməklə istixana effekti yaradan qaz (İEYQ) emissiyalarını azaltmaq;
· iqlim dəyişikliklərinə uyğunlaşmada dayanıqlılığı artırmaq;
· bələdiyyələr, yerli və mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları arasında əməkdaşlığı gücləndirmək;
· hamı üçün təhlükəsiz, dayanıqlı və etibarlı enerjiyə əlçatanlığı təmin etmək.
Merlər Razılaşması yuxarıda qeyd olunan məqsədlərə nail olmaq niyyətində olan, həmçinin Aİ-nın iqlim və enerji məqsədlərinin yerinə yetirilməsi üzrə könüllü təşəbbüslə çıxış edən yerli və regional idarəetmə orqanları tərəfindən imzalanır. Təşəbbüsə qoşulmuş idarəetmə orqanı inzibati ərazi vahidi üzrə Dayanıqlı Enerji və İqlim üzrə Fəaliyyət Planını (Sustainable Energy and Climate Action Plan – SECAP) hazırlamalı və həyata keçirməlidir. SECAP-ın həyata keçirilməsi Avropa İttifaqı, vətəndaş cəmiyyətləri, iqlim və enerji fondları, qeyri-hökumət təşkilatları və müxtəlif donorlar tərəfindən dəstəklənir.
Merlər Razılaşması təşəbbüsünü imzalayanlar
Merlər Razılaşması 11 minə yaxın yerli idarəetmə orqanı tərəfindən imzalanıb və hazırda dünyanın ən iri iqlim və enerji təşəbbüslərindən biridir. Merlər Razılaşmasına Gürcüstandan 33, Moldovadan 117, Ukraynadan 313 şəhər bələdiyyəsi qoşulub.
Merlər Razılaşmasını imzalayan bələdiyyələrin öhdəlikləri Aİ-nin aşağıdakı iqlim və enerji siyasəti çərçivələri ilə əlaqələndirilir:
· 2008-2015-ci illərdə təşəbbüsü imzalayan bələdiyyələr üçün 2020-ci ilə iqlim və enerji tədbirləri paketi;
· 2015-ci ildən sonra imzalayan bələdiyyələr üçün 2030-cu ilə qədər olan müddətdə iqlim və enerji tədbirləri paketi, o cümlədən İqlim dəyişmələrinə adaptasiya ilə bağlı Avropa İttifaqı Strategiyası.
Merlər Razılaşmasının Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrindən imzalayanlar iqlim dəyişikliyinin azaldılması və bu dəyişikliyin təsirlərinə uyğunlaşma üçün 2030-cu ilə qədər karbon qazı (CO2) emissiyalarını ən azı 30% azaltmaq və iqlim dəyişikliyinə davamlılığı artırmaq məqsədilə ilk iki il ərzində SECAP hazırlamaqla bağlı öhdəlik götürürlər.
SECAP hazırlandıqdan sonra Merlər Razılaşması ofisinə təsdiq üçün təqdim edilir. Bu sənəd layihələr üçün beynəlxalq donorlardan maliyyə vəsaitini cəlb etmək üçün mühüm rol oynayır.
Ölkələrdə Merlər Razılaşmasını imzalayan, lakin onların tələblərini yerinə yetirmək üçün lazımi bacarıqları və/və ya resursları olmayan bələdiyyələrə strateji rəhbərlik, texniki dəstəyi təmin edən milli əlaqələndirici qurum fəaliyyət göstərir. Eyni zamanda, milli əlaqələndirici Aİ ilə bələdiyyələr arasında proqramın əlaqələndirilməsini təmin edir, SECAP hazırlanmasına və həyata keçirilməsinə yardım edir.
Merlər Razılaşması təşəbbüsü – Azərbaycan
2016-cı ildə Paris İqlim Sazişinə qoşulan Azərbaycan 1990-cı baza ili ilə müqayisədə 2030-cu ilə qədər İEYQ emissiyaları miqdarının 35% azaldılması ilə bağlı könüllü öhdəlik götürüb. Bundan sonra, 2021-ci ilin noyabr ayında COP26 zamanı Azərbaycan 2050-ci ilə qədər İEYQ emissiyaları miqdarının 40% azaldılması və işğaldan azad edilmiş əraziləri “xalis sıfır emissiya” zonası elan etməklə könüllü öhdəliklərini bəyan edib. 2025-ci ildə isə Azərbaycan “Yenilənmiş 3-cü Milli Səviyyədə Müəyyən Edilmiş Töhfələr” sənədinə (NDC 3.0) əsasən istixana effekti yaradan qaz emissiyalarının 1990-cı illə müqayisədə 2035-ci il üçün 40% azaldılmasını hədəf olaraq müəyyən edib.
Merlər Razılaşması təşəbbüsünə qoşulma regionlarda enerji səmərəliliyi tədbirlərinin həyata keçirilməsinə və bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsinə kömək etməklə ölkəmiz tərəfindən götürülən öhdəliklərin yerinə yetirilməsində müsbət rol oynaya bilər.
“İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi (2012-ci ildə) və Mingəçevir Bələdiyyəsi (2017-ci ildə) Merlər Razılaşmasına Azərbaycandan ilk qoşulanlardır.
2018-ci ilin 24 sentyabr tarixindən Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi Aİ-nin İqlim və Enerji üzrə Merlər Razılaşmasının ölkə üzrə Milli Əlaqələndiricisi kimi müəyyən edilib.
2020-ci ildə təşəbbüsə Şəki, Gəncə (Nizami rayonu), Yevlax, Qazax, Şamaxı və Xaçmaz bələdiyyələri, 2022-ci ildə isə Abşeron Rayon Xırdalan Bələdiyyəsi qoşulub, 2025-ci ildə isə Ağdam rayonunun Quzanlı Bələdiyyəsi, Füzuli rayonunun Horadiz Bələdiyyəsi qoşulub və beləliklə, ölkəmizdən qoşulanların sayı 11-ə çatıb.
2021-ci ildə Bakıda Merlər Razılaşmasına qoşulmuş bələdiyyələrimiz üçün “Merlər Razılaşması təşəbbüsü – Öhdəliklərdən icraya doğru” təlim seminarı keçirilib.
2022-ci ilin 11-15 aprel tarixlərində SECAP hazırlanması üçün təşəbbüsə yeni qoşulan bələdiyyə nümayəndələri üçün ilkin təlim seminarı, 2022-ci ilin 4 avqust tarixində isə SECAP-ın hazırlanması üzrə İşçi Qrupları və müvafiq İş qrafikini təsdiq edən üç bələdiyyə (Şəki, Xırdalan və Gəncə şəhərinin Nizami rayon bələdiyyəsi) üçün SECAP-ın hazırlanması üzrə ilkin məlumatların toplanması mövzusunda vebinar keçirilib.
2022-ci ilin noyabrında Tbilisidə keçirilən “Şərq Tərəfdaşlığı regionunda Merlər Razılaşmasının 10-cu ildönümü” adlı yüksək səviyyəli konfrans çərçivəsində təşəbbüsə yeni qoşulan bələdiyyələr üçün keçirilən rəsmi təltif mərasimində Xırdalan bələdiyyəsi də iştirak edib. Tədbirdə, həmçinin Energetika Nazirliyi və Aİ-nin Azərbaycandakı Nümayəndəliyi, təşəbbüsə qoşulmuş digər bələdiyyələr təmsil olunub.
2023-cü il 5-6 iyun tarixlərində SECAP hazırlanması, habelə “Təsirlərin azaldılması və uyğunlaşma tədbirləri. SECAP maliyyələşdirilməsi. Enerji günləri ” mövzusunda təlimlər keçirilib.
2024-cü il 21-23 may tarixlərində “Azərbaycanda Merlər Razılaşması və İqtisadi İnkişafı Dəstəkləyən Bələdiyyə Sədrləri regional layihələrin icrasına dəstək” proqramı çərçivəsində pilot bələdiyyələr qismində seçilmiş Xırdalan, Gəncə şəhərinin Nizami bələdiyyəsi və Şəki şəhər bələdiyyələrində beynəlxalq ekspertlər tərəfindən hazırlanmış SECAP layihələrinin təqdimatı keçirilib.
2025-ci ilin 1-2 iyul tarixlərində Litva Respublikasının Vilnüs şəhərində MR – Şərq layihəsinin İdarə Heyətinin üçüncü iclası keçirilib.
2026-cı ildə MR Şərq layihəsinin ekspertlər qrupunun Azərbaycana səfəri çərçivəsində 10 fevral tarixində Bakıda təxminən 52 bələdiyyənin və 13 fevral tarixində isə Naxçıvanda 12 bələdiyyənin iştirakı ilə maarifləndirmə tədbiri keçirilib. Eyni zamanda, könüllü təşəbbüs götürmüş idarəetmə orqanı olaraq yüksək fəallıq göstərən Şəki bələdiyyəsinin Dayanıqlı Enerji və İqlim üzrə Fəaliyyət Planı çərçivəsində həyata keçirdiyi tədbirlərlə əyani tanışlıq məqsədilə 11 fevral tarixində Şəkiyə səfər həyata keçirilib.
Merlər Razılaşması təşəbbüsünə qoşulma
Təşəbbüsə “İmzalayan” qismində qoşulma aşağıdakı mərhələlərdən ibarətdir:
1. Yerli özünüidarəetmə orqanları Təşəbbüsə qoşulma istəyi və bununla bağlı müvafiq dəstəyin göstərilməsi üçün Energetika Nazirliyinə rəsmi müraciət edir.
2. Müvafiq razılaşdırma aparıldıqdan sonra bələdiyyə sədrinə və ya şuranın ona bərabər tutulan nümayəndəsinə Qoşulma formasını (Azərbaycan və ingilis dillərində) imzalamaq üçün mandat verilir.
3. Öhdəlik sənədi imzalandıqdan sonra Energetika Nazirliyi tərəfindən Merlər Razılaşması ofisinə təqdim olunur və bununla təşəbbüssə qoşulma yekunlaşır.

EU Covenant of Mayors for Climate and Energy - Eastern Partnership
Covenant of Mayors for Climate and Energy was launched in 2008 by the European Union after the adoption of the Climate and Energy Package in order to support the efforts of local authorities in the development and implementation of sustainable energy policies, and since 2015, the Covenant of Mayors initiative has started to take a global scale.
The main goals of the Covenant of Mayors are:
to reduce greenhouse gas emissions by implementing energy efficiency measures and expanding the use of renewable energy sources;
to increase resilience in adaptation to climate change;
to strengthen cooperation between municipalities, local and central executive authorities;
to ensure safe, sustainable and reliable energy accessibility for all.
The Covenant of Mayors is signed by local and regional executive authorities that intend to achieve the above-mentioned goals, as well as take a voluntary initiative on the implementation of the EU climate and energy goals. The executive body joined to the initiative must prepare and implement a Sustainable Energy and Climate Action Plan - SECAP for its administrative - territorial unit. The implementation of SECAP is supported by the European Union, civil societies, climate and energy funds, non-governmental organizations and various donors.
Signatories of the Covenant of Mayors initiative
The Covenant of Mayors was signed by about 11 thousand local governments and is currently one of the largest climate and energy initiatives in the world. 33 municipalities from Georgia, 117 from Moldova and 313 from Ukraine joined the Covenant of Mayors.
The commitments of the municipalities that have signed the Covenant of Mayors are linked to the following EU climate and energy policy frameworks:
Climate and energy measures package for 2020 for the municipalities that signed the initiative in 2008-2015;
The climate and energy measures package by 2030 for the municipalities that have signed the initiative since 2015, including the European Union strategy on adaptation to Climate change.
Signatories from the Eastern Partnership countries of the Covenant of Mayors commit to reduce carbon dioxide (CO2) emissions by at least 30% by 2030 and develop a SECAP within the first two years to increase resilience to climate change in order to mitigate and adapt to the effects of climate change.
After the SECAP is prepared, it is submitted for approval to the Office of the Covenant of Mayors. This document plays an important role in attracting funding from international donors for projects.
A national coordinating body operates in the countries that sign the Covenant of Mayors, but provide strategic guidance, technical support to municipalities that do not have the skills and/or resources necessary to meet their requirements. At the same time, the National Coordinator ensures the coordination of the program between the EU and municipalities, contributes to the preparation and implementation of SECAP.
Covenant of Mayors initiative - Azerbaijan
Azerbaijan, which joined the Paris Climate Agreement in 2016, made a voluntary commitment to reduce the amount of greenhouse gas emissions by 35% by 2030, compared to the base year - 1990. Following this, during COP26 in November 2021, Azerbaijan declared its voluntary commitments to reduce greenhouse gas emissions by 40% by 2050 and to designate the territories liberated from occupation as a net-zero emissions zone. In 2025, under the document Updated Third Nationally Determined Contribution (NDC 3.0) of Azerbaijan, Azerbaijan set a target to reduce greenhouse gas emissions by 40% by 2035 compared to 1990 levels.
Joining the Covenant of Mayors initiative can play a positive role in fulfilling the commitments undertaken by our country by helping to implement energy efficiency measures in the regions and expand the use of renewable energy sources.
Icheri Sheher State Historical and Architectural Reserve ( in 2012) and Mingachevir municipality (in 2017) were the first to join the Covenant of Mayors from Azerbaijan.
From 24 September 2018, the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan was defined as the National Coordinator signed the Covenant of Mayors on Climate and Energy.
In 2020, Sheki, Ganja (Nizami district), Yevlakh, Gazakh, Shamakhi and Khachmaz municipalities joined the initiative, in 2022 - Khirdalan Municipality of Absheron region, in 2025-Guzanli Municipality of Agdam, Horadiz Municipality of Fuzuli joined the initiative and thus the number of people from our country reached 11.
In 2021, a seminar Covenant of Mayors Initiative - from Obligations to Implementation was held in Baku for our municipalities that have joined the Covenant of Mayors.
On 11-15 April 2022, a preliminary seminar was held for representatives of municipalities who have just joined the initiative for the preparation of SECAP, and on 4 August 2022, a webinar on the collection of preliminary information on the preparation of the SECAP was held for the Working Groups on the preparation of the SECAP and three municipalities (Sheki, Khirdalan and the Nizami district municipality of Ganja) that approved the corresponding work schedule.
In November 2022, Khirdalan municipality also took part in the official awarding ceremony for the newly joined municipalities within the high-level conference named 10th anniversary of the Covenant of Mayors in the Eastern Partnership region held in Tbilisi. The Ministry of Energy and the EU Delegation to Azerbaijan, as well as other municipalities that joined the initiative attended at the event.
5-6 June 2023 SECAP preparation, as well as “Mitigation and Adaptation Measures. SECAP financing. Trainings on Energy days were held.
On 21-23 May 2024, presentations of the draft Sustainable Energy and Climate Action Plans (SECAP) prepared by international experts were held in the pilot municipalities of Khirdalan, the Nizami Municipality of Ganja, and the Municipality of Sheki. These events took place within the framework of the program “Support to the Implementation of Regional Projects of the Covenant of Mayors in Azerbaijan and Mayors Supporting Economic Development.”
In 2025, the third meeting of the Board of Directors of the Covenant of Mayors - Eastern partnership project was held in Vilnius, Republic of Lithuania.
On 10 February 2026, within the framework of the visit of the expert group of the Covenant of Mayors Eastern Partnership project to Azerbaijan, an awareness - raising event was held in Baku with the participation of about 52 municipalities and on 13 February, - in Nakhchivan with the participation of 12 municipalities. At the same time, a visit to Sheki was made on 11 February in order to get acquainted with the activities carried out within the framework of the Sustainable Energy and Climate Action Plan by the Sheki municipality, which is highly active as a governing body that has taken the voluntary initiative.
Joining the Covenant of Mayors initiative
Joining the initiative as a “signer” consists of the following stages:
1. Local self-governing bodies officially apply to the Ministry of Energy with a request to join the initiative and provide appropriate support in this regard.
2. After the relevant agreement has been made, the mayor or an equivalent representative of the council is given a mandate to sign a form of Accession (in Azerbaijani and English).
3. After signing the commitment document, it is submitted by the Ministry of Energy to the Covenant of Mayors office, so the accession to the initiative is completed.