Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 9-cu iclası və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 1-ci iclası plenar sessiyalarla davam edib
Fevralın 3-də Bakıda keçirilən Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 9-cu iclası və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 1-ci iclası “Cənub Qaz Dəhlizi və yaşıl enerji üzrə Nazirlər sessiyası”, "Cənub Qaz Dəhlizi": Əlverişli, sabit və təhlükəsiz təbii qaz təchizatının genişləndirilməsi” və "Yaşıl enerji: Xəzər dənizinin külək enerjisinin Avropa enerji bazarlarına çatdırılması” mövzularında plenar sessiyalarla davam edib.
Nazirlər sessiyasında açılış nitqi ilə çıxış edən Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası ilə yanaşı Yaşıl Enerji Məşvərət Şurasının fəaliyyətə başlaması təbii qazla bərabər yaşıl enerjinin də bizim üçün prioritet olmasının təsdiqidir. Azərbaycan enerji təchizatında region ölkələri və Avropanın etibarlı strateji tərəfdaşı olduğunu vurğulayan nazir deyib ki, 2023-cü il həm Cənub Qaz Dəhlizi, həm də Xəzərin yaşıl enerjisinin Avropaya ötürülməsi ilə bağlı fəaliyyətimizdə həlledici ildir: “2022-ci ildə Cənub Qaz Dəhlizi ilə Avropaya qaz tədarükü 11,4 mlrd. m3-ə çatdırıldı. Qaz tədarükünün 2027-ci ilə qədər iki dəfə artırılaraq 20 milyard kubmetrə çatdırılması üçün infrastruktura və apstrimə investisiya ilə bağlı qərarlarımızı tezləşdirməli, vaxt itirmədən bütün pay sahibləri mövqelərini konsolidasiya etməli və dəhlizin hərtərəfli şaxələnmə ilə genişləndirilməsinə başlamalıyıq. Bu gün, mənbəyi Azərbaycan olan “yaşıl enerji” dəhlizinin yaradılması da strateji prioritetimizdir. Ötən ilin dekabrında Avropa Komissiyasının siyasi dəstəyi ilə Azərbaycan, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan Xəzərin Avropa ilə yaşıl enerji ilə birləşdirilməsi üzrə tarixi addım atdılar. XXI əsrin “yaşıl enerji” dəhlizi olmağa iddialı bu marşrutla ikin mərhələdə 3-4 QVt-lıq “yaşıl enerji”nin ötürülməsi nəzərdən keçirilir. Xarici enerji şirkətləri ilə 25 QVt-dan çox yaşıl enerji layihələri üzrə əməkdaşlığımız imkan verir ki, Azərbaycan yaxın gələcəkdə Avropa üçün “yaşıl enerji” və hidrogeni də təchiz edən mühüm və etibarlı tərəfdaşa çevrilsin.”
Türkiyənin energetika və təbii ehtiyatlar naziri Fatih Dönməz çıxışında bunları qeyd edib: “TANAP-ın Cənub Qaz Dəhlizinin əsas sütunu kimi birgə əməkdaşlığımızın konkret nümunəsi olduğunu deməyə ehtiyac belə yoxdur. Bu dəhliz, ortaq hədəfin ölkələri birləşdirə biləcəyini göstərir. Bütün bu nəhəng layihələr sıx əməkdaşlıqda səmərəli şəkildə həyata keçirilməkdədir. Bu dəhlizin tətbiqi və Avropaya ticari qaz axınının təmin edilməsi xüsusilə bu hədəfə çatmaq üçün önəmli bir addımdır. Qaz həcmini artırmaq üçün əlavə ehtiyatlara və əlavə mənbə ölkələrinə ehtiyacımız vardır. Bu kontekstdə biz regionumuzun rifahı naminə Azərbaycan və Türkmənistanla əməkdaşlığı inkişaf etdirməyə hazırıq.”
İtaliyanın ətraf mühit və enerji təhlükəsizliyi naziri Cilberto Piketto Fratin bildirib: “Xəzər regionunun enerji resurslarının potensialı gələcək perspektivdə də Enerji siyasətimiz üçün vacib rol oynayır. Yeni uzunmüddətli təchizat müqavilələri vasitəsilə Aİ-na qaz tədarükünün 2027-ci ilə qədər ən azı 20 milyard kubmetrə çatdırılması üçün Cənub Qaz Dəhlizinin tutumunun artacağına ümid edirik. Bunun sadəcə istehlakçılar və ya İtaliya və Avropa kimi tranzit ölkələr üçün deyil, həm də istehsalçı ölkələr üçün önəmli bir perspektivin olduğuna inanırıq.”
ABŞ Dövlət katibinin enerji diplomatiyası üzrə müavininin müşaviri Laura Loxman çıxışında ABŞ-Azərbaycan tərəfdaşlığının regional enerji əməkdaşlığı və təmiz enerjiyə keçid vasitəsilə enerji təhlükəsizliyi üçün zəmin yaradacağını qeyd edib.
Böyük Britaniyanın enerji təhlükəsizliyi və iqlim üzrə regional səfiri David Moran isə deyib: “Biz bp və digər Britaniya şirkətlərinin Cənub Qaz Dəhlizi və Azərbaycanın tərəqqisində oynadıqları transformativ roldan qürur duyur və Azərbaycanın yaşıl iqtisadiyyatın əsaslarını qoyduğu bir zamanda bu sıx əməkdaşlığın şaxələndirilməsinə davam edəcəyinə ümid edirik.”
Gürcüstanın iqtisadiyyat və davamlı inkişaf nazirinin müavini Romeo Mikautadze isə bu fikirləri səsləndirib: "Cənub Qaz Dəhlizi enerji mənbələrinin imkan verdiyi, bununla da Aİ-yə üzv ölkələrin və onun hüdudlarından kənarda enerji təhlükəsizliyini dəstəklədiyi üçün Avropa üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Bundan əlavə, dəhliz boyunca və onun sərhədlərindən kənarda yerləşən ölkələrin dinamik proseslərinə və tərəfdaşlığına da start verib. Gürcüstan Cənub Qaz Dəhlizinin fəal tərəfdarıdır və layihə Gürcüstanın enerji baxımından körpü rolunu oynaması üçün çox vacibdir.”
Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto deyib: “Gərgin enerji böhranı səbəbindən Azərbaycanın Avropa üçün əhəmiyyəti artıb. Cənubi Qafqazda hasil edilən təbii qazın həcminin artırılması qısa və ortamüddətli perspektivdə diversifikasiya üçün ən əlverişli seçimdir. Azərbaycanda təbii qaz hasilatının artırılması Macarıstan və Mərkəzi Avropanın enerji təhlükəsizliyi üçün vacib rol oynaya bilər, lakin bunun üçün Aİ-nın də dəstəyinin zəruri olduğu infrastrukturun regionda inkişafı tələb olunur. Biz macarlar, Azərbaycan qazının ən qısa zamanda Macarıstanın enerji təhlükəsizliyinə töhfə verəcəyinə ümid edirik.”
Rumıniyanın energetika naziri Virgil Daniel Popesku bildirib: “Rumıniyanın Bakıda ən yüksək səviyyədə onun zati-aliləri, Rumıniyanın Prezidenti cənab Klaus Yohannis, həmçinin energetika naziri tərəfindən təmsil olunması ölkənin CQD-nin genişləndirilməsi planlarını dəstəklədiyini təsdiqləyir. Hazırki dövrdə belə qiymətli qaz nəqli infrastrukturunun gələcək inkişafı Cənub-Şərqi və Mərkəzi Avropa dövlətlərinin innovasiyalara, investisiyalara və açıq dialoqa əsaslanan enerji təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bu işdə Rumıniya Cənub Qaz Dəhlizinin gələcək inkişafında tam etibar edilə biləcək etibarlı tərəfdaş olacaq.”
Bolqarıstanın energetika naziri Rossen Hristov çıxışında qeyd edib ki, enerji sektorundakı qlobal çağırışlar hərtərəfli həllər və qlobal səylər tələb edir. Beynəlxalq layihələr və əməkdaşlıq dəyişən geosiyasi şəraitdə Avropaya qaz təchizatının təmin edilməsinin ən effektiv və səmərəli üsuluna çevrilib. Bolqarıstan və Azərbaycan Avropanın enerji təhlükəsizliyini təmin edən tərəfdaşlardır.
Yunanıstanın Ətraf Mühit və Energetika Nazirliyinin enerji və mineral ehtiyatlar üzrə baş katibi Aleksandra Sdoukou isə deyib: “TAP Aİ-nin enerji təchizatının şaxələndirilməsini gücləndirən strateji infrastrukturdur. Həmçinin, əlaqəli şəbəkə infrastrukturunun inkişafını asanlaşdıran bir magistral boru kəməri kimi xidmət edir. TAP-ın ötürmə gücünü ikiqat artırmaq səylərinə dəstəyimizi vurğulamaq istərdim. Yaxın gələcəkdə Yunanıstan, təxminən. 1 mlrd.m3 əlavə Azərbaycanın qazının alıcısı ola, Cənub-Şərqi Avropadakı digər bazarlar da TAP-ın artan ötürmə gücündən yararlana bilər.”
Albaniyanın infrastruktur və energetika nazirinin müavini Ilir Bejtja bildirib: “Albaniya 2023-cü ildə Enerji Birliyinə sədrlik edir. Bu il üçün hədəflərimiz bunlardır: enerji istehsalının şaxələndirilməsində, daim bərpa olunan mənbələrə əsaslanan, səmərəliliyin artırılması yolu ilə enerjiyə qənaət edən lider ölkə olmaq, sənaye və energetika sahələrinin qaz təchizatı üçün qaz infrastrukturunu inkişaf etdirmək. Albaniyanın məqsədi ekoloji cəhətdən təmiz enerji istehsalı olacaq.”
Moldovanın Baş nazirinin müavini, infrastruktur və regional inkişaf naziri Andrei Spinunun sözlərinə görə, indi enerji sahəsində səyləri birləşdirmək və daha sıx əməkdaşlıq qurmaq həmişə olduğundan daha vacibdir: “Moldovadakı enerji böhranı və Avropada təbii qazın qiymətinin artması təbii qaz təchizatı mənbələrinin şaxələndirilməsinin vacibliyini bir daha vurğuladı. Altı ölkəni əhatə edən bu qaz nəqli sistemi, həmçinin əvvəllər təbii qaza çıxışı olmayan regionlarda da, enerji mənbələrinin və təchizatının şaxələndirilməsinə kömək edir."
Monteneqronun Baş nazirinin müavini, kapital investisiyaları naziri Ervin İbrahimoviç deyib: “Avropa Yaşıl Enerji Sazişinə və Avropa Birliyinin enerji siyasətinə uyğun olaraq, biz yaşıl enerjiyə keçid, karbonsuzlaşdırma, bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsi və enerji effektivliyinin yüksəldilməsi, həmçinin qonşu ölkələrin enerji sistemlərinə qoşulmaq üçün infrastruktur obyektlərinin inşası vasitəsilə enerji sektorunun inkişafını planlaşdırırıq. İon-Adriatik Boru Kəmərinin reallaşdırılması Monteneqro ilə yanaşı bütün region üçün də faydalı olacaq.”
Serbiyanın mədənçilik və energetika naziri Dubravka Djedovic mövqeyini belə ifadə edib: “Serbiya enerji təhlükəsizliyinə və iqtisadi inkişafa dəstək verən bu böyük dəyər zəncirinin bir hissəsi olmağa çalışır. Serbiya Cənub Qaz Dəhlizinə qoşulmaqla təchizat marşrutlarını şaxələndirəcək. Biz Azərbaycanı illik tələbatımızın üçdə birini ödəyə biləcək qaz təchizatçısı və mənbələrimizin şaxələndirilməsində əsas tərəfdaşlarımızdan biri kimi tanımışıq. Bu enerji mənbəyinin təchizat şərtləri ilə bağlı müzakirələr Serbiya istiqamətində 1,8 milyard kubmetr qaz tutumu olan və bu ilin payızında yekunlaşacağını gözlədiyimiz qaz qovşağının tikintisi ilə paralel aparılır. Biz qazın ilk tədarüklərinin 2023-cü ilin əvvəlinə gözləyirik, lakin bu, bütün iştirakçı tərəflərin kommersiya danışıqlarının sürətindən də asılıdır və ümid edirik ki, Azərbaycandan qazın Serbiya istiqamətində mümkün ən qısa zamanda nəqli üçün maksimum səmərəliliyə nail olacağıq.”
Xorvatiyanın İqtisadiyyat və Davamlı İnkişaf Nazirliyinin enerji üzrə baş direktoru Kristina Celic isə bildirib: “Bu gün Azərbaycanda olmağımın əsas səbəbi olan İon-Adriatik boru kəməri layihəsinin əhəmiyyətini vurğulamaq istərdim. Bu, Azərbaycanın Avropaya qaz nəql etməklə bağlı uzaqgörənlik sayəsində Aİ sərhədindən Cənub-Şərqi Avropaya qaz tədarükünü təmin edəcək dörd ölkə arasında uğurlu əməkdaşlığın nümunəsidir.”
"Cənub Qaz Dəhlizi": Əlverişli, sabit və təhlükəsiz təbii qaz təchizatının genişləndirilməsi” sessiyasında SOCAR, bp, Azərbaycan Qaz Təchizatı Şirkəti, TANAP, TAP, Asiya İnkişaf Bankı və Dünya Bankının nümayəndələrinin Cənub Qaz Dəhlizi layihəsi üzrə hesabatları təqdim edilib.
"Yaşıl enerji: Xəzər dənizinin külək enerjisinin Avropa enerji bazarlarına çatdırılması” üzrə sessiyada isə Məşvərət Şurası formatında əməkdaşlığın “yaşıl” enerji istiqamətində genişləndirilməsinə diqqət yetirilib. Bildirilib ki, ötən ilin dekabrında Avropa Komissiyasının dəstəyi ilə “Azərbaycan, Gürcüstan, Macarıstan və Rumıniya arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Saziş”in imzalanması ilə dördtərəfli formatda əməkdaşlığın əsası qoyulub. Lakin Xəzər dənizi ilə Qara dəniz, Azərbaycan ilə Avropa arasında “yaşıl enerji” körpüsünün qurulması daha geniş “yaşıl beynəlxalq komanda”nın formalaşmasını zəruri edir. Çünki Cənub Qaz Dəhlizi kimi bu dəhliz də Avropa İttifaqı və Cənub-Şərqi Avropa ölkələrinə enerji təchizatını və tranzit marşrutlarını şaxələndirəcək. Daha çox Avropa ölkəsinə genişləndirilmək perspektivinə malik olacaq.
Sessiyada BOEMDA, SOCAR, “Masdar”, bp, “ACWA Power” “Fortescue Future Industries”, “WindEurope”, “SolarPower Europe”, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı, Asiya İnfrastruktur və İnvestisiya Bankı, Avropa İnvestisiya Bankı, Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası (İFC), Asiya İnkişaf Bankı və Dünya Bankının yaşıl enerjiyə keçid, enerji keçidi üzrə investisiya və bazar perspektivləri, bərpa olunan enerji sahəsində həyata keçirilən layihələrlə bağlı təqdimatları dinlənilib.

9th Southern Gas Corridor Advisory Council Ministerial Meeting and 1st Green Energy Advisory Council Ministerial Meeting held in Baku on February 3, continued with plenary sessions on the “Southern Gas Corridor: Expanding Affordable, Stable and Safe Natural Gas Supply” and the “Green Energy: Delivery of Caspian Sea Wind Energy to European Energy Markets”.
Minister of Energy of Azerbaijan, Parviz Shahbazov, while delivering the inaugural keynote at the ministerial meeting, noted that the establishment of Southern Gas Corridor Advisory Council and Green Energy Advisory Council confirms that both natural gas and green energy are a main priority for us. In his speech, the minister, referred to the important role of Azerbaijan as a reliable and strategic partner for regional countries and Europe in energy supply and mentioned that 2023 would be a crucial year for our activities related to the Southern Gas Corridor and transmission of Caspian Sea green energy to Europe: “In 2022 11.4 billion cubic meters gas was supplied from the Southern Gas Corridor to Europe. We need to speed up our decision-making process on investments in infrastructure and upstream, consolidate positions of all stakeholders as soon as possible and take action to expand the corridor through comprehensive diversification to double gas supplies up to 25 billion cubic meters by 2027. Today, the establishment of “green energy” corridor originated from Azerbaijan, is also our key strategic priority. Last December, Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary took a historic step to connect Caspian Sea and Europe with green energy with the political support of the European Commission. At the initial stage, it is considered to transmit 3-4 GW of "green energy" through this route that purports to be the "green energy" corridor of the 21st century. Our cooperation with international energy companies on more than 25 GW of green energy power projects enables Azerbaijan to become a main and reliable partner for Europe in "green energy" and hydrogen supply in the near future”.
Minister of Energy and Natural Resources of Turkey, Fatih Donmez in his speech noted: “Needless to say that TANAP is a solid example of our joint cooperation as the main pillar of the Southern Gas Corridor. This corridor proves that an overall objective may unite countries. All these large-scale projects are being implemented effectively within close cooperation. Realisation of this corridor and provision of commercial gas flow to Europe is an especially important step to achieve this goal. We need additional reserves and additional source countries to increase gas volumes. In this regard, we are ready to develop cooperation with Azerbaijan and Turkmenistan for the prosperity of our region”.
Minister of Environment and Energy Security of Italy, Pichetto Fratin: “The potential of energy resources in Caspian area is a key element, even in a future perspective, for our energy policies. We hope to see an increase in the capacity of the Southern Gas Corridor in order to supply the EU with at least 20 billion cubic meters per year by 2027 through new long-term supply contracts. We believe it is an important perspective not only for consumers and transit countries, such as Italy and Europe, but also for producer countries”.
In her remarks, Deputy Assistant Secretary for the Bureau of Energy Resources at the U.S. Department of State, Laura Lochman underscored how U.S.-Azerbaijani partnership can bolster energy security through regional energy cooperation and the clean energy transition.
Regional Energy Security and Climate Ambassador of the Great Britain, David Moran noted: “We’re proud of the transformative role that bp and other British companies have played in the Southern Gas Corridor and in Azerbaijan’s prosperity, and look forward to this close cooperation continuing as Azerbaijan lays the foundations for a green, future-proof economy.”
Deputy Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Romeo Mikautadze mentioned: "The Southern Gas Corridor is of special importance for Europe, since it allows diversification of the energy sources, hence supports energy security of the EU member countries and beyond. Apart from this, is has also initiated dynamic processes and partnership of countries located along the corridor and beyond their borders. Georgia is a reliable partner of the Southern Gas Corridor and the project is very important for the country to fulfill the role of a bridge in terms of energy.”
Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary, Peter Siarto: “Azerbaijan's importance for Europe has increased due to the severe energy crisis. Increasing the amount of natural gas produced in the South Caucasus is the best option for diversification in the short and medium term. Increased natural gas production in Azerbaijan could play an important role in the energy security of Hungary and Central Europe, but this requires the development of infrastructure in the region, which requires EU support. We Hungarians expect that Azerbaijani gas will contribute to Hungarian energy security as soon as possible”.
Minister of Energy of Romania, Daniel Popescu noted: “Romania’s representation at the highest level in Baku by H.E. Mr. Klaus Iohannis, President of Romania, as well as Mr. Virgil-Daniel Popescu, Minister of Energy, reconfirms the country’s firm commitment to supporting the SGC extension plans. During unprecedented times, further development of such a valuable gas transport infrastructure is of the utmost importance for strengthening the energy security of South-Eastern and Central European states, based on innovation, investment and open dialogue. In this endeavor, Romania will be a reliable partner, to fully be counted upon, for the future development of the Southern Gas Corridor.”
Minister of Energy of Bulgaria, Rossen Hristov in his speech outlined that global challenges in the energy sector require complex solutions and global efforts. Transborder projects and cooperation became the most effective and efficient way to secure gas supplies in Europe in the face of changed geopolitical environment. Bulgaria and Azerbaijan are partners providing energy security to Europe.
Secretary General for Energy & Mineral Resources at Ministry for the Environment and Energy of Greece, Alexandra Sdoukou noted: “TAP represents a strategic infrastructure which strengthens the EU’s energy supply diversification. It also serves as the backbone pipeline which facilitates the development of associated grids infrastructure. I would like to underline our support to TAP’s efforts to double its capacity. In the near future, Greece could potentially absorb around 1 billion cubic meters of additional Azerbaijani gas, and of course other markets in Southeast Europe can also take advantage of TAP’s increased capacity.”
Deputy Minister of Infrastructure and Energy of Albania, Ilir Bejtja underlined: “Albania has now the presidency of the Energy Community, for 2023. Our targets for this year are: being the leader country for diversification of the energy production, always based on renewable sources, saving energy through increasing efficiency, and developing gas infrastructure to provide gas for industry and power purposes. Eco friendly energy production will be the objective for Albania.”
According to the Deputy Prime Minister and Minister of Infrastructure and Regional Development of Moldova, Andrei Spinu, now, more than ever, it is necessary to join our efforts and have closer collaboration in the energy field: “The energy crisis in Moldova and the increases in the price of natural gas in Europe highlighted once again the need to diversify natural gas supply sources. This transmission system spanning six countries contributes to the diversification of energy sources and supplies, including in regions that previously had no access to natural gas”.
Deputy Prime Minister, Minister of Capital Investments of Montenegro, Ervin Ibrahimovich said: “In accordance with the European Green Deal and the EU energy policy, we plan further development of the energy sector through green energy transition and decarbonization, increasing the use of energy from renewable sources and improving energy efficiency, as well as building infrastructure facilities to connect with neighboring energy systems. By realizing the Adriatic Ionian gas pipeline, not only Montenegro, but also the whole region would achieve significant benefits.”
Minister of Mining and Energy of Serbia, Dubravka Djedovic, mentioned: “Serbia is rapidly working to become part of this large value chain that supports energy security and conditions for economic growth. By connecting to the Southern Gas Corridor, Serbia will diversify its supply routes. We have recognized Azerbaijan as one of our key partners in diversifying our gas supply sources, from where we could potentially obtain supplies to meet up to a third of our annual needs. Discussions on the terms of delivery of this energy source are being held in parallel with the construction of the gas interconnection with a capacity of 1.8 billion cubic meters of gas in the direction towards Serbia and which we expect to be finalised this autumn. We expect the first deliveries of gas to arrive at the beginning of 2023, however that also depends on the speed of commercial negotiations by all parties involved, and we hope to achieve maximum efficiency so that gas from Azerbaijan can start flowing in the direction towards Serbia as soon as possible”.
Director of the Energy Department the Ministry of Economy and Sustainable Development of Croatia, Kristina Celic noted: “I would like to emphasize the importance of the Ionian Adriatic pipeline project which is the main reason why I am today in Azerbaijan. This is an example of successful cooperation between the four countries, which will ensure gas supplies from the EU border to Southeast Europe while owing to the Azerbaijani vison of delivering gas to Europe.”
During “Southern Gas Corridor: Expanding Affordable, Stable and Safe Natural Gas Supply” session, SOCAR, BP, Azerbaijan Gas Supply Company, TANAP, TAP, Asian Development Bank and World Bank representatives presented reports on the Southern Gas Corridor project.
In the session "Green energy: delivery of Caspian Sea wind energy to the European energy markets”, special emphasis was given to the expansion of cooperation on “green” energy in the framework of Advisory Council. It was mentioned that the “Agreement on a strategic partnership in the field of green energy development and transmission between the Governments of the Republic of Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary" signed last December with the support of the European Commission, laid the foundation for the cooperation in a quadrilateral format. However, construction of a "green energy" bridge between Caspian Sea and Black Sea, Azerbaijan and Europe requires creation of a broader "international green team". Because, this corridor, as well as the Southern Gas Corridor, will diversify the energy supply and transit routes to the European Union and Southeast European countries. It will get the opportunity of being expanded to more European countries.
The session also covered presentations prepared by BOEMDA, SOCAR, “Masdar”, bp, “ACWA Power” “Fortescue Future Industries”, “WindEurope”, “SolarPower Europe”, European Bank for Reconstruction and Development, Asian Infrastructure and Investment Bank, European Investment Bank, International Finance Corporation (IFC), Asian Development Bank and World Bank regarding the projects carried out in the field of green energy transition, energy transition investment and market perspectives and renewable energy.