COP29 tədbirində energetika naziri Pərviz Şahbazovun iştirakı ilə mətbuat konfransı keçirilib.
Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi COP29 çərçivəsində keçirilən Enerji Günündə hamınızı səmimi qəlbdən salamlayıram. Bu beynəlxalq mətbuat konfransı vasitəsilə COP29-un enerji təşəbbüsləri, Azərbaycanın həyata keçirdiyi yaşıl enerji layihələri və bu təşəbbüslərin qlobal enerji keçidindəki əhəmiyyəti barədə fikirlərimizi sizinlə bölüşməkdən böyük məmnunluq duyuruq.
Bu gün COP platformasında 5 komponentdən ibarət olan 3 əsas enerji təşəbbüsünü elan etdik. Birinci təşəbbüs, tamamilə Azərbaycan təcrübəsinə əsaslanan və yaşıl enerji dəhlizlərinin, həmçinin yaşıl enerji zonalarının yaradılmasını təşviq edən “Yaşıl Enerji Vədi”dir. İkinci təşəbbüs isə “Enerji Saxlama və Şəbəkələr Öhdəliyi”dir ki, bu da 2030-cu ilə qədər qlobal enerji saxlama gücünü altı dəfə artıraraq 1500 GW-a çatdırmağı və 2040-cı ilə qədər 90 milyon km şəbəkə əlavə etməyi hədəfləyir. Üçüncü təşəbbüsümüz “COP29 Hidrogen Bəyannaməsi”dir.
Bu təşəbbüslər Azərbaycanı bərpa olunan enerjinin inkişafı və ixracında lider mövqeyə yüksəltməklə yanaşı, genişmiqyaslı ötürmə, uzaq potensial enerji mənbələrinin istehlak mərkəzləri ilə əlaqələndirilməsi, enerji təchizatı ilə tələbat arasında tarazlığın təmin edilməsi və böyük həcmdə yaşıl enerji güclərinin şəbəkəyə inteqrasiyası ilə qlobal miqyasda təmiz enerjinin inkişafını sürətləndirmək üçün unikal imkanlar yaradır. COP29 bütün ölkələri bu öhdəliklərə qoşulmağa, enerji keçidimizi və iqlim fəaliyyətimizi gücləndirmək və dünyamız üçün dayanıqlı bir gələcək qurmaq naminə birliyə çağırır.
COP29 Azərbaycanın yaşıl enerji keçidinə sadiqliyini əks etdirən əlamətdar uğurlarla müşayiət olundu. Yaşıl enerji zonası - Şərqi Zəngəzurda bp şirkəti ilə ilk sənaye miqyaslı günəş enerjisi və ən böyük birbaşa xarici investisiya layihəsi olan 240 MVt gücündə stansiyanın təməlini qoyduq. "Xəzər-Avropa yaşıl enerji dəhlizi" üzrə nazirlərin 9-cu iclasını keçirdik və layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırmasının ilkin nəticələri ilə tanış olduq. Eyni zamanda, Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistan arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Hökumətlərarası Saziş imzalandı, Səudiyyə Ərəbistanının bu üçtərəfli layihəyə mühüm tərəfdaş kimi qoşulmasını təmin edən sənədlər qəbul olundu. Bundan əlavə, Çinin 6 şirkəti ilə 6 müqavilə imzalandı, Azərbaycan öz hidrogen strategiyasını elan etdi və Beynəlxalq  Atom Enerjisi Agentliyi ilə Paris Sazişi kontekstində enerji planlaşdırılması sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu imzaladıq. Bu gün İƏT Təmiz Enerji Mərkəzinin açılışını edəcəyik. Sabah isə 760 MVt gücündə iki günəş elektrik stansiyasının maliyyələşdirilməsi ilə bağlı yekun qərar veriləcək. Noyabrın 21-də isə 100 MVt gücündə günəş elektrik stansiyası üzrə ilk hərracın nəticələri elan ediləcək.
Bütün bunlar Azərbaycanın enerji sahəsindəki əzmkarlığını və yaşıl gələcək naminə qlobal həmrəyliyə sadiqliyini nümayiş etdirir. COP29 təşəbbüsləri, yalnız ölkəmizin deyil, bütün dünyanın dayanıqlı enerji gələcəyinə töhfə verməyə yönəlmiş əhəmiyyətli addımlardır. Bu yolda bizə qoşulan hər kəsə dərin təşəkkürümüzü bildiririk.

A press conference was held at the COP29 event with the participation of Energy Minister Parviz Shahbazov.
Dear colleagues,
Distinguished guests,
Dear media representatives!
I cordially welcome all of you on the Energy Day held within the COP29, hosted by Azerbaijan. Through this international press conference, we are pleased to share with you our views on the energy initiatives of COP29, the green energy projects implemented by Azerbaijan and the importance of these initiatives in the global energy transition.
Today we announced the 3 main energy initiative, which consists of 5 components on the COP platform. The first initiative is the Green Energy Pledge, which is based entirely on Azerbaijani experience and promotes the creation of green energy corridors, as well as green energy zones. The second initiative is COP29 Global Energy Storage and Grids Pledge, which aims to increase global energy storage capacity by 2030 by sixfold to 1500 GW and add 90 million km of networks by 2040. Our third initiative is the COP29 Hydrogen Declaration.
These initiatives not only elevate Azerbaijan to a leading position in the development and export of renewable energy, but also create unique opportunities to accelerate the development of clean energy on a global scale through large-scale transmission, coordination of remote potential energy sources with consumer centers, ensuring a balance between energy supply and demand, and integrating large volumes of green energy into the grid. COP29 calls on each of us to join these commitments, strengthen our energy transition and climate action, and unite in the name of building a sustainable future for our world.
COP29 was accompanied by remarkable successes reflecting Azerbaijan's commitment to the green energy transition. In green energy zone - East Zangezur, we laid the foundation for the first utility-scale solar energy and the largest foreign direct investment project, a 240 MW plant with bp. We held the 9th Ministerial Meeting on the Caspian-European Green Energy Corridor and got acquainted with the preliminary results of the feasibility study of the project. At the same time, Azerbaijan, Kazakhstan and Uzbekistan signed an Intergovernmental Agreement on strategic partnership in the development and transmission of green energy, and adopted documents ensuring Saudi Arabia's accession to this trilateral project as an important partner. In addition, 6 contracts were signed with 6 Chinese companies, Azerbaijan announced its hydrogen strategy, and we signed a Memorandum of Understanding on cooperation in the field of energy planning in the context of the Paris Agreement with the International Atomic Energy Agency. Today we will open the ECO Clean Energy Center. And tomorrow a final decision will be made on the financing of two 760 MW solar power plants. And on 21 November, the results of the first auction on a 100 MW solar power plant will be announced.
All this demonstrates Azerbaijan's perseverance in the energy sector and its commitment to global solidarity for the sake of a green future. The COP29 initiatives are important steps aimed at contributing to the sustainable energy future not only of our country, but of the whole world. We express our deep gratitude to everyone who joined us on this path.