Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda yaşıl və səmərəli texnologiyaların tətbiqi müzakirə olunub
Energetika Nazirliyində işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yaşıl texnologiyaların və enerji səmərəliliyi tələblərinin tətbiqi ilə bağlı əlaqələndirmə və monitorinq üzrə İşçi Qrupunun 9-cu iclası keçirilib.
İşçi Qrupunun sədri, energetika naziri Pərviz Şahbazov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa, tikinti, quruculuq tədbirlərindən bəhs edərək bu prosesdə “yaşıl enerji zonası” konsepsiyasının tətbiqinə xüsusi əhəmiyyət verildiyini vurğulayıb. Bu ərazilərdə enerji səmərəliliyini və bərpa olunan enerjidən istifadəni təmin edən müasir yanaşmanın tətbiqinin genişlənməsi müsbət qiymətləndirilib. Burada günəş, külək və su elektrik stansiyalarının inşasının Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun “yaşıl enerji zonası” kimi inkişafına töhfə verəcəyi qeyd olunub.
Ötən iclasda qəbul edilmiş qərarların icrası istiqamətində görülmüş işlərə dair İşçi Qrupun Katibliyi tərəfindən hesabat təqdim olunub. Həmçinin Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun 11 şəhər və kəndində cari il ərzində həyata keçirilmiş monitorinqlərin nəticələri barədə məlumat verilib. Burada günəş panelləri və kollektorları, LED əsaslı işıqlandırma qurğuları, elektrik doldurma məntəqələri, ağıllı skamyaların quraşdırılması, habelə istilik izolyasiya materialları və enerjiyə qənaət edən lampalardan istifadənin mövcud vəziyyətini əks etdirən göstəricilər diqqətə çatdırılıb. Fərdi yaşayış evləri və inzibati-ictimai binalarda damüstü günəş panellərinin quraşdırılması ilə bağlı İcra Mexanizminə dair təqdimatda isə texniki meyarlar, icra mərhələləri və layihənin genişləndirilməsi imkanlarından bəhs olunub. Şuşa şəhərində qazanxanaların enerji təchizatına dair fikir mübadiləsi aparılıb və bu istiqamətdə gələcək addımlar nəzərdən keçirilib.
İclasda İşçi Qrupuna daxil olan dövlət qurumları ilə yanaşı işğaldan azad edilmiş ərazilərdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəlikləri və “Bərpa Tikinti və İdarəetmə Xidməti” publik hüquqi şəxslər, eləcə də Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsi, “Azəristiliktəchizat” ASC və Məcburi Köçkünlərin Sosial İnkişaf Fondu təmsil olunub.

Application of green and efficient technologies was discussed in Karabakh and East Zangezur
The Ministry of Energy has convened the 9th meeting of the working group tasked with coordinating and monitoring the application of green technologies and energy efficiency standards in Azerbaijan’s liberated territories.
Speaking at the event, Minister of Energy and Chairman of the Working Group Parviz Shahbazov highlighted the extensive restoration and reconstruction work taking place in these regions under the leadership of President Ilham Aliyev. He emphasized the central role of the green energy zone concept in these efforts and welcomed the increasing integration of modern, energy-efficient solutions and renewable energy sources. The minister noted that the construction of solar, wind, and hydroelectric power plants would significantly contribute to the transformation of Karabakh and East Zangezur into a model green energy region.
The working group’s secretariat presented a report on progress made since the last meeting, including the results of recent monitoring missions conducted this year across 11 towns and villages in Karabakh and East Zangezur. The report provided detailed data on the current state of solar panels and collectors, LED lighting systems, electric vehicle charging stations, smart benches, and the use of thermal insulation materials and energy-efficient lighting. A presentation was also delivered on the mechanism for installing rooftop solar panels on private homes and public buildings. It outlined the technical requirements, implementation stages, and potential for scaling the project more broadly. Participants also exchanged views on improving the energy supply of boiler houses in Shusha and discussed future steps in this area.
The meeting brought together representatives of various government bodies, including the special representatives of the President of Azerbaijan in the liberated territories, the Restoration, Construction, and Management Service, the Shusha City State Reserve Administration, Azeristiliktechizat OJSC, and the Social Development Fund for Internally Displaced Persons.