Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili tərəfindən elan edilmiş 18 may-18 iyun "İnsan Hüquqları Aylığı" çərçivəsində Energetika Nazirliyində maarifləndirici tədbir keçirilib.
Tədbirdə nazirliyin aparat rəhbərinin müavini Xalidə Məsimova Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycanda insan hüquq və azadlıqlarının təmini istiqamətində gördüyü işlər, həyata keçirdiyi islahatlardan bəhs edib. Ulu Öndərin əsasını qoyduğu hüquqi dövlət quruculuğu prinsiplərinin bu gün cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyi və insan hüquqları təminatının dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən olduğu bildirilib. 18 iyun tarixinin “İnsan Hüquqları Günü” kimi qeyd olunması bu sahəyə verilən önəmin bariz nümunəsi kimi dəyərləndirilib.
Nazirliyin Hüquq şöbəsinin müdir müavini Mürvət Babayev isə insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirilən tədbirlərin mahiyyəti və əhəmiyyəti barədə danışıb. Ölkəmizin müvafiq sahədə qoşulduğu beynəlxalq sazişlər, qəbul etdiyi normativ sənədlər, aparılmış islahatlar və bu sahədə əldə edilmiş mühüm nailiyyətlər barədə geniş məlumat verilib.
Energetika Nazirliyinin Aparatı, nazirliyin tabeliyində Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi və nazirlik yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin əməkdaşlarının iştirak etdiyi tədbirdə mövzu üzrə fikir mübadiləsi aparılıb, insan hüquqları sahəsində ictimai maarifləndirmə tədbirlərinin davam etdirilməsinin vacibliyi qeyd olunub.

An educational event was held at the Ministry of Energy within the Human Rights Month on 18 May - 18 June, announced by the Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan.
At the event, Deputy Head of the administration of the Ministry Khalida Masimova spoke about the work done by National Leader Heydar Aliyev in the direction of ensuring human rights and freedoms in Azerbaijan, reforms carried out. It was noted that the principles of legal State Building laid down by the Great Leader are successfully continued by Mr. President Ilham Aliyev today and the provision of human rights is one of the priorities of state policy. The celebration of June 18 as Human Rights Day was regarded as a clear example of the importance attached to this area.
Murvat Babayev, Deputy Head of the Ministry's Law Department, spoke about the essence and importance of the measures taken in the field of human rights protection. The information was given about the international agreements that our country has joined in the relevant field, the normative documents adopted by it, the reforms carried out and the important achievements in this field.
At the event attended by the Administration of the Ministry of Energy, AERA, AREA, an exchange of views on the topic was held, and the importance of continuing public awareness events in the field of human rights was noted.