Azərbaycan bu gündən etibarən “OPEC plus” razılaşması çərçivəsində neft hasilatının azaldılması prosesinə başlayıb. May-iyun aylarında “OPEC plus” üzrə öhdəliklər gündəlik neft hasilatının 2018-ci ilin oktyabr ayı səviyyəsindən 23% olmaqla 9,7 mln.barrel, Azərbaycan üçün isə 164 min. barrel azaldılmasını nəzərdə tutur. 2018-ci ilin oktyabr ayında gündəlik xam neft hasilatı 718 min barrel olan Azərbaycanın öhdəlikləri iyul - dekabr aylarında bu göstəricidən 18% olmaqla 131 min barrel, 2021-ci il və 2022-ci ilin apreli ərzində isə14% olmaqla 98 min barrel müəyyənləşib.
Yeni “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi”nə uyğun olaraq hasilatın azaldılması kvotaları SOCAR-ın neft və qazçıxarma qurumlarının və ölkəmizdə hasilatın pay bölgüsü sazişləri, habelə bu qəbildən olan müqavilələr üzrə fəaliyyət göstərən neft istehsalçılarının hasilat həcmlərinə proporsional qaydada bölüşdürülüb. 2018-ci ilin oktyabr ayında gündəlik neft hasilatının AÇG üzrə 567 min barrel, “Azneft” İB üzrə 125 min barrel, Birgə Müəssisələr və Əməliyyat Şirkətləri üzrə isə 26 min barrel təşkil etdiyini nəzərə alaraq, hasilatın bu səviyyələrdən cari ilin may-iyun aylarında 23%, iyul-dekabr aylarında 18%, 2021-ci ilin yanvar-2022-ci ilin apreli dövründə isə 14% azaldılması nəzərdə tutulur. Eyni zamanda qeyd edilməlidir ki, bu rəqəmlər yuvarlaqlaşdırılıb, müxtəlif hasilat quyularından çıxan neftin ton/barrel çevirmə əmsalları fərqlənir və kondensat həcmlərinin azaldılması öhdəliklərə daxil deyil.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, “Azəri-Çıraq-Dərinsulu Günəşli” yataqlarında, “Azneft” İB, Birgə Müəssisələr və Əməliyyat Şirkətləri üzrə gündəlik hasilatın azaldılması tədbirləri Azərbaycanın öhdəliyinin yerinə yetirilməsinə töhfə verəcək: “Bu gündən dünya neft sənayesi tarixində  hasilat həcmlərinə və müddətinə görə  ilk ən böyük  razılaşmanın  icrasına başlanılır.  İkinci rübdə dünyada neftə gündəlik tələbatın  15-25 mln. barrel, 2020-ci ildə isə 10,3 mln. barrel həcmində azalması gözlənilir. Belə bir vəziyyətdə  “OPEC plus” ölkələri, o cümlədən Azərbaycan üzrə öhdəliklərin yerinə yetirilməsi neft bazarına ilk dəstəyi təmin edəcək.  Neft bazarının sabitləşdirilməsi üçün milli və qlobal səviyyədə nümayiş etdirilən həmrəyliyin nəticələri tədricən  neftin qiymətində də öz əksini tapacaq.”
Nazir onu da əlavə edib ki, Azərbaycanda hasilatın azaldılması ilə bağlı bu tədbirlərdə məqsəd həm də  SOCAR və  ölkəmizdə fəaliyyət göstərən digər neft istehsalçılarının, nəticədə dövlətin gəlirlərinin artırılmasına nail olmaqdır.
Qeyd edək ki, öhdəliklərə uyğun olaraq Azərbaycan gündəlik xam neft istehsalını cari ilin may-iyun aylarında 554 min barrel, iyul-dekabr aylarında 587 min barrel, 2021-2022-ci ilin aprelində 620 min barrel həcmində saxlamalıdır.

Azerbaijan starts to fulfill its obligations related to oil production
Azerbaijan has started fulfilling its obligations under the OPEC plus deal to curb oil output. In May-June, OPEC plus commitments provide for a decrease in daily oil production by 9.7 million barrels or 23 percent from the level of October 2018, and for Azerbaijan by 164 thousand barrels. Azerbaijan, oil production of which amounted to 718,000 barrels of crude oil per day in October 2018, also undertook new commitments to reduce the oil production in July-December by 18 percent or 131 thousand barrels, and in April 2021 and 2022 - by 14 percent or 98 thousand barrels.
According to the new "Declaration of Cooperation" the output reduction quotas have been proportionally distributed between output volumes of SOCAR’s oil and gas extracting enterprises and the oil producers functioning in our country based on production share distribution agreements and other similar contracts. Taking into consideration that in October of 2018, the daily oil output at ACG fields made up 567 thousand barrels, by "Azneft" PU - 125 thousand barrels, and by Joint Ventures and Operation Companies - 26 thousand barrels, it is envisaged to reduce production from these levels by 23% during May-June of the current year, by 18% - during July-December, 2020, and by 14% - during the period between January, 2021 and April, 2022. At the same time, it should be noted that these figures have been approximated, the ton/barrel conversion coefficients of the oils extracted from various production wells are different, and the reduction of the condensate volumes is not included in the obligations.
The Minister of Energy said that measures to reduce daily production at the Azeri-Chirag-Depwater-Gunashli, at the Azneft Production Union, joint ventures and operating companies will contribute to the fulfillment of Azerbaijan’s obligations: "Beginning from today, in the history of the world oil industry, the first large agreement on volumes and terms of production begins to be implemented. In the second quarter of this year, the global daily oil demand is expected to reduce by 15-25 mln. barrels, and in 2020 – by 10.3 mln. barrels. In such a situation, the fulfillment of the obligations by "OPEC plus" countries including Azerbaijan will provide initial support to oil market. The results of the solidarity demonstrated at the national and global levels for stabilization of oil market will gradually find its reflection in the oil price."
The minister also added that another purpose of these measures regarding reduction of production in Azerbaijan is to achieve increase of revenues of SOCAR and other oil producers functioning in our country, and consequently the revenues of the state.
It should be noted that Azerbaijan should maintain daily crude oil production at 554 thousand barrels in May-June, 587 thousand barrels in July-December, 620 thousand barrels from 2021 to April 2022 in accordance with the obligations.