Energetika Nazirliyi əməkdaşlarının bilik və bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi məqsədilə Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) ilə əməkdaşlıq çərçivəsində “Liderliyin əsasları və idarəetmə” mövzusunda təlim təşkil olunub. Təlim effektiv komanda idarəetməsi, qərar qəbuletmə, vaxtın düzgün idarə olunması, ünsiyyət və konfliktlərin həlli kimi müasir idarəetmədə mühüm əhəmiyyət daşıyan mövzulara həsr edilib.
DİM-in əməkdaşı Miranə Rüstəmli təqdimatla çıxış edərək liderlik və menecment anlayışları, onlar arasındakı əsas fərqlər, qərar qəbuletmə və məsuliyyət, idarəetmə fəaliyyətində etik və hüquqi çərçivənin nəzərə alınması məsələləri barədə ətraflı məlumat verib.
İştirakçılar beş əsas liderlik modeli, onların fərqli idarəetmə situasiyalarında tətbiqi xüsusiyyətləri ilə tanış olub, öz liderlik üslublarını müəyyənləşdirməyə dair praktiki tapşırıqlar yerinə yetiriblər. Həmçinin, vaxtın düzgün prioritetləşdirilməsi və idarə olunması, effektiv ünsiyyətin qurulması, konfliktlərin idarə edilməsi və emosional zəka ilə bağlı yanaşmalar nəzərdən keçirilib. Mövzular ətrafında qarşılıqlı müzakirələr aparılıb, iştirakçıların sualları cavablandırılıb.
Təlimdə Energetika Nazirliyinin Aparatı, nazirliyin tabeliyində Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi və nazirlik yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin ümumilikdə 25 əməkdaşı iştirak edib.

Training on the Fundamentals of Leadership and Management was held
A training on Fundamentals of Leadership and Management was organized in cooperation with the State Examination Center (SEC) with the aim of enhancing the knowledge and skills of employees of the Ministry of Energy. The training focused on key aspects of modern management, including effective team management, decision-making, time management, communication, and conflict resolution.
Mirana Rustamli, a representative of the SEC delivered a presentation providing detailed information on the concepts of leadership and management and the key differences between them, as well as decision-making and responsibility, and the importance of taking ethical and legal frameworks into consideration in management activities.
The participants were introduced to five key leadership models and their application in different management situations and performed practical tasks aimed at identifying their own leadership styles. Approaches to effective prioritization and time management, effective communication, conflict management, and emotional intelligence were also reviewed. Interactive discussions were held on the topics covered, and participants’ questions were answered.
A total of 25 employees from the Ministry of Energy, Azerbaijan Energy Regulatory Agency, and Azerbaijan Renewable Energy Agency participated at the traning.