Energetika Nazirliyi və Almaniyanın Enerji Agentliyi arasında videokonfrans keçirilib. Görüşdə şəhərlərin enerji təminatında bərpa olunan enerjidən istifadə və bu sahədə Azərbaycan-Almaniya əməkdaşlığı müzakirə edilib.
Energetika Nazirliyinin aparat rəhbəri Zaur Məmmədov bildirib ki, əsas hədəf 2030-cu ilədək iri su elektrik stansiyaları daxil olmaqla bərpa olunan enerji mənbələri üzrə elektrik stansiyaların gücünü 17%-dən 30%-a çatdırmaqdır. Bu məqsədlə beynəlxalq təcrübənin tətbiqinə və  xarici investisiyaların cəlbinə üstünlük verilir.  Avropa İttifaqı, BMT-nin Avropa üzrə İqtisadi Komissiyası (UNECE), Beynəlxalq Enerji Agentliyi, Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyi, Dünya Enerji Şurası, Beynəlxalq Enerji Xartiyası, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı və müxtəlif təşkilatlarla əməkdaşlıq edilir.  Almaniya Enerji Agentliyi ilə  bu sahədə  əməkdaşlıq  bərpa olunan enerjinin inkişafına töhfə verə bilər.
Videokonfransda Azərbaycan şəhərlərinin enerji sistemlərində bərpa olunan enerji texnologiyalarının tətbiqi imkanları barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, ölkə əhalisinin böyük əksəriyyətinin şəhərlərdə məskunlaşması şəhərlərin dayanıqlı və keyfiyyətli enerji ilə təminatını zəruri edir. Energetika Nazirliyi hazırda Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının dəstəyi ilə Azərbaycanda kiçik miqyaslı bərpa olunan elektrik enerjisi sistemlərinin inkişafı layihəsini həyata keçirməyi planlaşdırır. İlkin olaraq kiçik güclü bərpa olunan elektrik enerji mənbələrinin inkişafı üçün NET ölçmə (Net metering) mexanizminin tətbiqi nəzərdən keçirilir. Hazırda bankın dəstəyi ilə “Texniki tapşırıq” hazırlanır və buna müvafiq olaraq məsləhətçi şirkət seçiləcək. O da qeyd olunub ki, bərpa olunan eneri mənbələrindən istifadəyə əsaslanan şəhər enerji planlaşdırması vacib inteqrə olunmuş ssenarilər tələb edir ki, bu sahədə alman mütəxəssislərinin dəstəyi faydalı olar. Eyni zamanda Bakı şəhəri və digər iri şəhərlər üçün kiçik miqyaslı bərpa olunan enerjinin inkişafı ilə bağlı Yol Xəritəsinin hazırlanmasının əhəmiyyəti vurğulanıb və kiçik güclü bərpa olunan elektrik enerjisi qurğu və sistemlərinin şəbəkəyə inteqrasiyası sahəsində Almaniya təcrübəsinin öyrənilməsi məqsədəuyğun sayılıb.
Videokonfransda Azərbaycanın Almaniyadakı Səfirliyi, Energetika, Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirlikləri, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, EMTA, ABEMDA, “Azərenerji”, “Azərişıq”, “Azəristiliktəchizat” ASC-lərin nümayəndələri də iştirak edib.

Use of renewable energy in energy supply of cities was discussed
A videoconference was held between the Ministry of Energy and German Energy Agency. At the meeting, the use of renewable energy in the energy supply of cities and Azerbaijani-German cooperation in this sphere were discussed.
Head of the Administration of the Ministry of Energy Zaur Mammadov stated that the main goal was to increase the capacity of the power plants, including large hydroelectric power plants on renewable energy sources from 17% to 30% by 2030. To this end, the application of international practice and involvement of foreign investments are preferred. The Ministry cooperates with the European Union, UN Economic Commission for Europe (UNECE), International Energy Agency, International Renewable Energy Agency, World Energy Council, International Energy Charter, Economic Cooperation Organization and various organizations. The cooperation with the German Energy Agency in this field can contribute to the development of renewable energy.
At the video conference information about the possibilities of the application of renewable energy technologies in the energy systems of Azerbaijani cities was provided. It was noted that the settlement of the vast majority of the country's population in the cities necessitated sustainable and high-quality energy supply of the cities. The Ministry of Energy is currently planning to implement a project on the development of small-scale renewable energy systems in Azerbaijan with the support of the European Bank for Reconstruction and Development. First, the application of NET metering mechanism is considered for the development of small power renewable electricity sources. At present, Terms of Reference are being developed with the support of the Bank and, based on this, a consulting company will be selected. It was also noted that City Energy Planning based on the use of renewable energy sources requires significant integrated scenarios, in which the support of German experts would be useful. At the same time, the importance of the roadmap on the development of small-scale renewable energy for Baku and other major cities was underlined and it was considered practical to study the German practice in the field of network integration of small-scale renewable energy devices and systems.
Representatives from the Embassy of Germany, Ministries of Energy, Ecology and Natural Resources, State Committee on Urban Planning and Architecture, Energy Regulatory Agency, State Agency on Alternative and Renewable Energy Sources, Azerenergy, Azerishig, Azeristiliktachizat also participated in the video conference.