Energetika Nazirliyində energetika naziri Pərviz Şahbazovla Qvineya-Bisau Respublikasının ətraf mühit, biomüxtəliflik və iqlim fəaliyyəti naziri Viriato Luis Soares Kassama arasında görüş olub.
Görüşdə Azərbaycanın neft-qaz və bərpa olunan enerji üzrə transsərhəd layihələri və “yaşıl enerji” potensialının inkişafı, eləcə də Qvineya-Bisaunun enerji təminatının yaxşılaşdırılması planları ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Qvineya-Bisaulu nazir Azərbaycanın enerji sahəsində zəngin təcrübəsinin ölkəsi üçün faydalı olacağını vurğulayıb. Neft-qaz, bərpa olunan enerji layihələrinin həyata keçirilməsi, enerji məsələlərinin tənzimləməsi istiqamətləri üzrə təcrübə və bilik mübadiləsi və kadr hazırlığına dəstək istiqamətlərində əməkdaşlığa maraq ifadə edilib. Bu xüsusda əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması üçün yol xəritəsinin hazırlanması, ekspertlər arasında görüşlərin və seminarların keçirilməsi barədə razılıq əldə olunub.

Energy Minister Parviz Shahbazov met with Viriato Luis Soares Cassama, Minister of Environment, Biodiversity and Climate Action of Guinea-Bissau at the Ministry of Energy.
The meeting focused on Azerbaijan’s cross-border projects in oil and gas, and renewables, developing the country’s green energy potential, as well as improving Guinea-Bissau’s energy supply.
Guinea-Bissau’s Minister Cassama noted that Guinea-Bissau is willing to benefit from Azerbaijan’s rich energy experience. According to him, Guinea-Bissau is also eyeing to collaborate with Azerbaijan in sharing expertise in oil and gas, electricity, and energy regulation, as well as capacity building. In this regard, the officials agreed on developing a roadmap, organizing expert meetings, and holding seminars.