Energetika naziri Pərviz Şahbazov Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində keçirilən 30-cu Yubiley Bakı Enerji Forumunda “Dayanıqlı və davamlı enerji gələcəyi naminə qlobal əməkdaşlıq” mövzusunda plenar sessiyada çıxış edib.
Çıxışda qeyd edilib ki, son 30 il ərzində bu platforma Ulu Öndər Heydər Əliyevin dayanıqlı enerji müstəqilliyi və enerji təhlükəsizliyinə yönəlmiş, diversifikasiya, əməkdaşlıq və uzaqgörən planlaşdırmaya əsaslanan siyasətinin müdrikliyinə, yalnız neft-təbii qazın deyil, həm də “yaşıl enerji” layihələrinin inkişafına və beynəlxalq əməkdaşlığın əhatə dairəsinin genişlənməsinə şahidlik edib. Xəzər dənizini beynəlxalq enerji bazarları ilə birləşdirən Bakı-Tbilisi-Ceyhan, Bakı-Tbilisi-Ərzurum və Cənub Qaz Dəhlizi kimi strateji layihələr sayəsində Azərbaycan bu gün neftini 25, təbii qazını isə 12 ölkəyə uğurla ixrac edir. Ötən il Azərbaycanın neft ixracının 75%-dən çoxunun, təbii qaz tədarükünün isə 51%-nin Avropa ölkələrinə yönəldiyini vurğulayan nazir bildirib ki, qısa müddət ərzində boru kəməri ilə qaz nəqlinin coğrafi əhatəsinə görə dünyada qabaqcıl mövqe tutan Azərbaycan, Avropa İttifaqına (Aİ) boru kəməri ilə nəql olunan qazın həcminə görə 7% payla dördüncü təchizatçıdır: “Bu bir daha təsdiq edir ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin bütün növ enerji resurslarına rasional və balanslaşdırılmış yanaşması, eləcə də ixrac infrastrukturunun inkişafına yönəlmiş qətiyyətli siyasəti ölkəmizin müasir enerji xəritəsində strateji mövqeyini möhkəmləndirərək, qeyri-sabit bir dünyada etibarlı enerji təhlükəsizliyinin nümunəvi modelini formalaşdırmışdır”, - deyə nazir əlavə edib.
Qaz tədarükünün perspektivləri xüsusunda hazırda işlənməkdə olan beş layihə, eləcə də Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində TPAO, Exxon Mobil Corporation, MOL, ITOCHU və Gran Tierra Energy şirkətləri ilə imzalanmış əməkdaşlıq sənədləri diqqətə çatdırılıb. Bununla yanaşı, 2030-cu ilin sonunadək ümumi gücü 2700 MVt olan külək - günəş elektrik stansiyalarının ölkənin enerji sisteminə inteqrasiyası nəticəsində ildə 1,5 milyard kubmetr təbii qaza qənaət ediləcəyi bildirilib. Bu həcmlərin nəqli üçün Cənub Qaz Dəhlizi də daxil olmaqla, bölgədəki nəql infrastrukturlarının ötürücülük gücünün artırılmasının və zəruri zəmanətlərin təmin olunmasının vacibliyi vurğulanıb.
Son 30 il ərzində karbohidrogenlərin qlobal enerji balansında payının təxminən 5% dəyişməsinə istinad edilərək bildirilib ki, alternativ enerji mənbələri mövcud mənbələri əvəz etmir, sadəcə onları tamamlayır. Neft-qazın mühüm rolunun gələcəkdə də davam edəcəyini nəzərə alaraq, bu sahənin maliyyələşdirilməsi təxirə salınmamalı, enerji mənbələri, resursları, ticarət yolları və təchizat zəncirlərinin diversifikasiyası daim prioritet saxlanmalıdır. İndi, investorlar üçün aydınlıq və proqnozlaşdırıla bilənlik təmin edən real və praqmatik siyasətlərin həyata keçirilməsi üçün ən münasib zamandır,- deyə qeyd edilib.
Azərbaycanın “yaşıl enerji” vasitəsilə Xəzərin enerji mərkəzi kimi inkişafında tamamilə yeni bir strateji səhifə açdığını deyən energetika naziri növbəti iki il ərzində 10 günəş və külək elektrik stansiyasının istismara verilməsi ilə bərpa olunan enerjinin inkişafının birinci mərhələsinin tamamlanacağını qeyd edib. Bu çərçivədə bu il 240 MVt gücündə külək elektrik stansiyasının istifadəyə veriləcəyi, 200 MVt gücündə üç günəş stansiyasının tikintisinə başlanacağı bildirilib. Nazir Pərviz Şahbazov deyib: “2.7 milyard dollar investisiya dəyəri olan bu “yaşıl enerji” gücləri ilə quraşdırılmış gücdə bərpa olunan enerjinin payı 2027-ci ildə 33,7%-ə çatacaq. Planlarımız bu göstəricini 2030-cu ildə 38%-ə, 2035-ci ildə isə 42,5%-ə yüksəltməkdir. Növbəti 5 il ərzində quruda və dənizdə yaradılacaq 6 QVt-dan çox “yaşıl enerji gücü”nün 4 QVt-ı ixraca yönəldiləcək. Həmçinin “yaşıl enerji zonası” Naxçıvanın 6 QVt bərpa olunan enerji potensialının ən azı 1 QVt-ı ixrac ediləcək. Azərbaycan Prezidentinin “yaşıl enerji”nin tədarükü və transsərhəd ötürülməsində ölkəmizin aparıcı mövqeyini təmin etməyə yönəlmiş strateji baxışına uyğun olaraq, hazırda Xəzər hövzəsini, Mərkəzi Asiya, Türkiyə və Avropanı əhatə edən genişmiqyaslı “yaşıl enerji dəhliz”ləri layihələri həyata keçirilir. Bu dəhlizlər Avropaya gələcəkdə təkcə “yaşıl enerji”, hidrogen deyil, həm də fiber-optik kabellərlə data nəql edəcək.”
Çıxışda “Xəzər-Qara dəniz-Avropa”, “Mərkəzi Asiya-Azərbaycan”, Naxçıvan üzərindən birbaşa, həmçinin Zəngəzur dəhlizi vasitəsilə Türkiyəyə, eləcə də Gürcüstan üzərindən Türkiyəyə, oradan isə Avropaya istiqamətlənən “yaşıl enerji” interkonnektorları barədə məlumatlar verilib. Əlavə edilib ki, Xəzər dənizindən keçməklə Mərkəzi Asiya və Orta Dəhlizi əhatə edən bu strateji layihələr müasir enerji təhlükəsizliyi arxitekturasında regionun rolunun möhkəmləndirilməsinə və uzunmüddətli beynəlxalq əməkdaşlığa yol açan dinamik bir ekosistemin yaranmasına töhfə verəcəkdir.

Energy Minister Parviz Shahbazov spoke at the Plenary Session on International Cooperation for Energy Security and Sustainability at the 30th Baku Energy Forum held within the Baku Energy Week.
It was noted in the speech that over the past 30 years, this platform has witnessed the wisdom of great leader Heydar Aliyev's policy aimed at sustainable energy independence and energy security, based on diversification, cooperation and far-sighted planning, the development of not only oil and natural gas, but also green energy projects and the expansion of international cooperation. Thanks to strategic projects such as the Baku-Tbilisi-Ceyhan, Baku-Tbilisi-Erzurum, and the Southern Gas Corridor — which connect the Caspian Sea to international energy markets — Azerbaijan today successfully exports oil to 25 countries and natural gas to 12 countries. The minister emphasizing that last year, more than 75% of Azerbaijan’s oil exports and 51% of its natural gas supply were directed to European countries said that Azerbaijan, which has taken a leading global position in terms of the geographic reach of gas transportation via pipeline in a short time, is now the fourth-largest supplier of pipeline gas to the European Union (EU), accounting for a 7% share: “This once again confirms that the rational and balanced approach of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, to all types of energy resources — along with his determined policy aimed at developing export infrastructure — has strengthened our country’s strategic position on the modern energy map and shaped a model of reliable energy security in an unstable world,” the minister added.
Five projects currently under development, as well as cooperation documents signed with TPAO, Exxon Mobil Corporation, MOL, ITOCHU and Gran Tierra Energy within the Baku Energy Week were brought to the attention. Integrating 2,700 MW of wind and solar energy into the national grid by the end of 2030 will save around 1.5 billion cubic meters of natural gas annually. The importance of increasing the transmission capacity of the transport infrastructures in the region, including the Southern Gas Corridor, and ensuring the necessary guarantees for the transportation of these volumes was emphasized.
It was noted that referring to the share of hydrocarbons in the global energy balance has changed by only about 5% over the past 30 years, it was highlighted that alternative energy sources do not replace existing ones but rather complement them. Given the continuing critical role of oil and gas, financing in this sector should not be postponed, and the diversification of energy sources, resources, trade routes, and supply chains must remain a constant priority. Now is the best time for investors to implement realistic and pragmatic policies that provide clarity and predictability, was said.
According to Parviz Shahbazov, saying that Azerbaijan has opened an entirely new strategic chapter in developing the Caspian into an energy hub through "green energy," he noted that the first phase of renewable energy development will be completed within the next two years with the commissioning of 10 solar and wind power plants. As part of this, a 240 MW wind power plant will be launched this year, and construction of three solar power plants with a total capacity of 200 MW will begin: “With these ‘green energy’ capacities, which have an investment value of $2.7 billion, the share of installed renewable energy capacity will reach 33.7% by 2027. Our plans are to increase this figure to 38% by 2030 and to 42.5% by 2035. Of the more than 6 GW of ‘green energy’ capacity to be developed onshore and offshore over the next five years, 4 GW will be intended for export. Additionally, at least 1 GW of the 6 GW renewable energy potential in the ‘green energy zone’ of Nakhchivan will be exported. In line with the strategic vision of the President of Azerbaijan aimed at securing the country's leading role in the supply and cross-border transmission of ‘green energy,’ large-scale ‘green energy corridors’ covering the Caspian basin, Central Asia, Türkiye, and Europe are currently being implemented. These corridors will transmit not only ‘green energy’ and hydrogen to Europe in the future but also data via fiber-optic cables.”
The speech also included information about green energy interconnectors Caspian-Black Sea-Europe, Central Asia-Azerbaijan, directly through Nakhchivan, as well as through the Zangezur corridor to Türkiye, and from there to Europe via Georgia. It was added that these strategic projects, covering the Caspian Sea, Central Asia, and the Middle Corridor, will contribute to the creation of a dynamic ecosystem that strengthens the region’s role in the modern energy security architecture and opens the path for long-term international cooperation.