Energetika Nazirliyinin əlaqələndirici və 23 tədbir üzrə əsas icraçı olduğu "Azərbaycan Respublikasında kommunal xidmətlərin (elektrik və istilik enerjisi, su və qaz) inkişafına dair" Strateji Yol Xəritəsinin 2018-ci ildə icrasına dair hesabat  yekunlaşmaq üzrədir. Bu dövr ərzində  Energetika Nazirliyinin əlaqələndiriciliyi ilə işçi qrupunun 4, Strateji Yol Xəritəsinin prioritetləri üzrə yaradılmış alt işçi qruplarının isə 16  iclası keçirilib.
Strateji Yol Xəritəsinin Tədbirlər Planına uyğun olaraq,  cari ildə ölkənin inkişafı, əhali artımı və sənayeləşmə prosesi nəzərə alınmaqla 5-10 il sonra elektrik enerjisinə daxili tələbat, eləcə də elektrik enerjisinin ixrac imkanları proqnozlaşdırılıb. Enerji mənbələri üzrə prioritetlərin müəyyən edilməsi üçün texniki-iqtisadi əsaslandırmaların hazırlanması tədbiri üzrə müqayisəli təhlillər aparılıb. Layihələndiriləcək ənənəvi enerji mənbələrinə əsaslanan elektrik stansiyasının növü və konstruksiya xüsusiyyətlərinə dair texniki-iqtisadi əsaslandırma hazırlanıb.
İnvestisiya qoyuluşları üzrə maliyyələşdirmə mənbələrinin  müəyyənləşdirilməsi tədbiri üzrə Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı,  Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyi  və  Asiya İnkişaf Bankının dəstəyi ilə “Bərpa olunan enerji layihələrinin dəstəklənməsi üçün şəbəkənin gücləndirilməsi” və “Bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadəyə tənzimləmə dəstəyi”, “Bərpa olunan enerjiyə hazırlığın qiymətləndirilməsi”, “Üzən günəş panelləri sisteminin inkişafına dair biliklərin mübadiləsi və texniki yardım” layihələri həyata keçirilir.  Energetika Nazirliyi Böyük Britaniyanın “SNC-Lavalin's Atkins” şirkəti ilə “Kiçik su elektrik stansiyalarının fəaliyyətinin yaxşılaşdırılması və çayların hidroenerji potensialından səmərəli istifadə edilməsi” layihəsinin icrasına başlayıb.
Əlavə istehsal güclərinin yaradılması tədbiri üzrə tələb və təklif arasında tarazlıq yaradılması məqsədilə ölkədə müxtəlif bazar alətləri vasitəsilə istehlakın optimallaşdırılması ilə bağlı təkliflər və əlavə istehsal güclərinin yaradılması ilə bağlı tədbirlər planı hazırlanıb. Ölkənin alternativ və bərpa olunan enerji potensialı yenidən qiymətləndirilib.
İnvestisiya qoyuluşu tələb olunan elektrik stansiyalarının istismar və maliyyələşmə formasının seçilməsi tədbiri üzrə müvafiq təkliflər verilib. Bərpa olunan enerji mənbələri üzrə istehsal güclərinin özəl investisiya hesabına tikilməsi məqsədəuyğun hesab edilib. Tədbirlər Planının ixrac potensialının reallaşdırılması üçün texniki-iqtisadi əsaslandırmaların hazırlanması tədbiri üzrə təhlillər aparılıb.   “Azərenerji” ASC-nin elektrik enerjisi istehsalının maya dəyərinin, yanacaq istehlakının, texniki itkilərin, elektrik stansiyaları və elektrik enerjisinin ötürülməsi qurğularının enerji səmərəliliyinin diaqnostikası” adlı hesabat hazırlanıb.
Şəbəkənin fəaliyyətinin tam təhlili məqsədilə Almaniyanın VPC şirkəti cəlb edilərək konkret təkliflər hazırlanıb. Elektrik enerjisi verilişinin keyfiyyətini izləyən əsas icra göstəricilərinin (ƏİG) tətbiq edilməsi tədbirinə müvafiq olaraq Almaniyanın və İsveçrənin təcrübəsi öyrənilib və  elektrik enerjisini ötürmə sisteminin hazırlığı indikatorları, “Elektrik enerjisinin keyfiyyəti”, “Ötürmədə itkilər”, “Elektrik təchizatının etibarlılığı”, “Texniki xidmət və təmirlər” üzrə indikatorlar” “Elektrik enerjisinin ötürülməsini maya dəyəri” üzrə qruplaşdırılmış ƏİG müəyyən edilib.
Texniki-iqtisadi cəhətdən qazlaşdırılması səmərəli olmayan ucqar yaşayış məntəqələrinin alternativ mənbələrlə təminatının həyata keçirilməsi tədbiri üzrə ucqar yaşayış məntəqələrinin qazlaşdırılmasının səmərəliliyinin təhlili, bu sahədə beynəlxalq təcrübə və problemlərin həlli yolları, eləcə də qazlaşdırılması texniki-iqtisadi cəhətdən səmərəli olmayan yaşayış məntəqələrinin alternativ enerji təminatı ilə bağlı araşdırmanın aparılması və konkret təkliflərin hazırlanması ilə əlaqədar beynəlxalq məsləhətçilər üçün texniki tapşırıq  hazırlanıb.
İstilik təchizatı sahəsində normativ hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi tədbiri üzrə “İstilik enerjisındən istifadə qaydaları”nın layihəsi hazırlanıb. İstilik təchizatı sahəsində institusional tədbirlərin həyata keçirilməsi tədbiri üzrə Energetika Nazirliyi tərəfindən açıq tenderin keçirilməsi ilə bağlı zəruri tədbirlər həyata keçirilib.
Qeyd edək ki, əsas icraçı kimi 12 dövlət qurumu tərəfindən strateji yol xəritəsinin 7 hədəfi, 14 prioriteti üzrə cari ildə görülmüş tədbirlərlə bağlı Energetika Nazirliyinə daxil olmuş məlumatlar əsasında hazırlanmış  yekun hesabat Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasına və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinə təqdim ediləcək.

The report on the implementation of the Strategic Road Map on Development of Utility Services in 2018 will be completed soon
The report on the implementation of the Strategic Road Map on the development of utility services (electricity and heating power, water and gas) in the Republic of Azerbaijan in 2018, for which the Ministry of Energy acts as a coordinator and is responsible for implementation of 23 main actions, is coming to an end. During this period, 4 meetings of the working group were held under the coordination of the Ministry of Energy, and sub-working group for priorities of the Strategic Road Map held 16 meetings.
According to the Strategic Roadmap Plan, in view of population growth and industrialization process, the domestic demand for electricity, as well as the export opportunities of electric power were forecasted. Comparative analysis was undertaken with respect to the feasibility study to identify priorities of energy sources. Feasibility study on the type and construction properties of the power plant based on traditional energy sources has been developed.
The following projects "Strengthening the Network to Support Renewable Energy Projects", "Regulatory support of Renewable Energy Sources", “Assessment of the level of preparation for use of Renewable Energy", "Knowledge exchange on the development of floating solar panels system and technical assistance" are implemented by the support of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), the International Agency for Renewable Energy and the Asian Development Bank in order to take measures for identification of financing sources for investments. The Ministry of Energy together with the SNC-Lavalin's Atkins company of Great Britain has launched the implementation of the project "Improving the operation of small hydropower plants and the efficient utilization of hydropower capacity".
In order to reach a balance between supply and demand under the action of “creation of additional production capacities”, the country has developed an action plan for the optimization of consumption through the various market instruments and creating additional production capacities. The country's alternative and renewable energy potential has been revised.
Relevant proposals were made on the selection of the operation and financing form of the power plants requiring investment. It was considered reasonable to build production capacities for renewable energy sources at the expense of private investment. Analysis of the feasibility study for the implementation of the Export Potential Plan was carried out. The report on "prime cost, fuel consumption, technical losses of electric power stations, and on diagnosis of Energy Efficiency of electricity stations and electricity transmission facilities of "Azerenergy" OJSC was prepared.
German company VPC has been involved in the analysis of the activities of grids to prepare specific proposals. Under the action of “implementation of key performance indicators (KPIs) concerning the quality of electricity power supply”, the experience of Germany and Switzerland has been studied and KPIs were identified for the followings: “Indicator of the level of preparation of electricity power transmission system”, "Quality of electricity power ", "Losses in transmission ", "Reliability of electricity power supply", "Maintenance and Repair Indicators", "Prime cost of electricity power transmission".
The actions under “Introduction of alternative sources to supply remote areas where gasification is not feasible” include an analysis of the effectiveness of the gasification of remote areas, international practices and options for solution of problems in this field, as well as study of alternative energy supply for technically non-viable residential areas and preparation of terms of reference for international experts with respect to the preparation of concrete proposals.
The draft of “Rules of using heat energy" has been developed to improve the regulatory framework in the field of heat supply. Necessary measures have been taken by the Ministry of Energy to set up an open tender on the implementation of institutional measures in the field of heat supply.
It should be noted that the final report prepared on the basis of information submitted to the Ministry of Energy with regard to actions implemented in the present year by the 12 government agencies under 7 targets and 14 priorities of the Strategic Road Map, will be submitted to the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan and the Center for Analysis of Economic Reforms and Communications.