Filippin Respublikasının Manila şəhərində Asiya İnkişaf Bankının (AİB) təşkilatçılığı ilə “Gələcəyi gücləndirək: Təmiz enerji innovasiyaları, regional əməkdaşlıq və inteqrasiya, maliyyələşmə həlləri” mövzusunda keçirilən “2025-Asiya Təmiz Enerji Forumu”nda ölkəmizi energetika nazirinin müavini Orxan Zeynalovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib.
Nazir müavini Forum çərçivəsində "Mərkəzi, Qərbi və Şərqi Asiya regionunun birgə gələcəyi üçün Yaşıl Dəhlizlər" mövzusunda təşkil edilən paneldə çıxış edib. Çıxışda Azərbaycanın bərpa olunan enerji sahəsində hədəfləri, yaşıl enerjinin ixracı məqsədilə reallaşdırılan regionlararası infrastruktur layihələri və bu kontekstdə Asiya ölkələri ilə mümkün əməkdaşlıq imkanları barədə məlumat verilib. Eyni zamanda, ölkəmizin ev sahibliyi etdiyi COP29 konfransı çərçivəsində elan edilmiş enerji təşəbbüslərinin yaşıl keçidin sürətləndirilməsi və beynəlxalq tərəfdaşlıq üçün yaratdığı imkanlar vurğulanıb.
Səfər çərçivəsində Qazaxıstan, Özbəkistan və Qırğızıstan nümayəndələrinin, eləcə də Asiya İnkişaf Bankı və Asiya İnfrastruktur İnvestisiya Bankının (AIIB) iştirakı ilə Mərkəzi Asiya-Azərbaycan Yaşıl Enerji Dəhlizinə həsr olunmuş dəyirmi masada iştirak edilib. Tədbirdə enerji əlaqələrinin gücləndirilməsi, yaşıl enerji nəqli marşrutlarının inkişafı və bu sahədə çoxtərəfli əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub. Bundan əlavə, AİB və AIIB nümayəndələrinin iştirakı ilə Azərbaycanda yaşıl enerji layihələrinin maliyyələşdirilməsi perspektivlərinə dair görüş keçirilib.
Bununla yanaşı, AİB-in İcraçı Direktoru Rachel Thompson ilə də görüş baş tutub. Görüşdə Azərbaycanla AİB arasında enerji sahəsində mövcud əməkdaşlıq məsələləri, xüsusilə bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi layihələrinə dair birgə fəaliyyət perspektivləri müzakirə olunub. Azərbaycanın yaşıl enerji dəhlizlərinin inkişafı istiqamətində gördüyü işlər və bu sahəyə investisiya qoyuluşunun dəstəklənməsi üçün maliyyə mexanizmləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Our country was represented by a delegation led by Deputy Energy Minister Orkhan Zeynalov at the 2025 Asia Clean Energy Forum organized by the Asian Development Bank (ADB) in Manila, Philippines on Asia Clean Energy Forum 2025: Empowering the Future - Clean Energy Innovations, Regional Cooperation and Integration, and Financing Solutions.
The Deputy Minister spoke at a panel organized within the forum on the topic Green Corridors for a Shared Future of the Central, West and East Asian Regions. The speech provided information on Azerbaijan's goals in the field of renewable energy, interregional infrastructure projects implemented for the export of green energy, and possible cooperation opportunities with Asian countries in this context. Simultaneously, the energy strategies unveiled under the auspices of the COP29 summit convened in our nation underscored the prospects generated for expediting the sustainable transition and fostering global collaboration.
During the visit, delegates from Kazakhstan, Uzbekistan, and Kyrgyzstan, alongside representatives from the Asian Development Bank and the Asian Infrastructure Investment Bank, convened at a roundtable focused on the Central Asia-Azerbaijan Green Energy Corridor initiative. Strengthening energy ties, development of green energy transportation routes and opportunities for multilateral cooperation in this area were discussed at the event. A collaborative symposium convened with the engagement of ADB and AIIB delegates to explore the potential avenues for capital infusion into green energy initiatives within Azerbaijan's economic landscape.
Furthermore, a strategic engagement was convened with ADB Executive Director Rachel Thompson. The meeting discussed the current issues of cooperation between Azerbaijan and ADB in the energy sector, especially the prospects for joint activities on renewable energy and energy efficiency projects. An exchange of views was held on the work done by Azerbaijan towards the development of green energy corridors and financial mechanisms to support investment in this area.