Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov İstanbulda keçirilən XXII Avrasiya İqtisadi Zirvəsində çıxış edib.  Salamlama nitqində nazir Avrasiya İqtisadi Zirvəsinin fəaliyyətini  uzun illərdir sülh və dialoqu təşviq edən uğurlu əməkdaşlıq formatlarından biri kimi qiymətləndirib. Bu sammitlərin qloballaşma dövründə yeni çağırışların müzakirə edildiyi bir platforma kimi Avrasiya regionunda əməkdaşlığın inkişafına  töhfələr verdiyini qeyd edib. Bildirilib ki, builki sammitin  “Gələcək üçün məsuliyyət” devizi altında keçirilməsini zəruri edən faktorlar hər kəsdən Avrasiya məkanında təhlükəsizliyin, siyasi sabitliyin, inkişaf və tərəqqinin təmin olunması, mədəniyyətlər, dinlərarası dialoqun davamlılığı üçün məsuliyyət  və əməkdaşlıq tələb edir.
Yeni texnologiyaların, rəqəmsal həllərin iqtisadiyyata və xüsusilə enerji sektoruna təsirləri barədə fikirlərini isə nazir  “Azərbaycanın enerji potensialı və rəqəmsal enerji”  adlı məruzəsində davam etdirib. Energetika naziri mühüm iqtisadi və milli təhlükəsizlik məsələsi, dövlətlərarası münasibətlər və geosiyasi proseslərdə böyük  rolu olan  enerji amilinin hazırda texnologiyaların inkişafı ilə yeni bir məzmun  qazandığını söyləyib. “Rəqəmsal transformasiyanı son illərdə iqtisadi faktorlarla yanaşı, geosiyasi proseslərin təsiri ilə neftin ucuzlaşması və qiymətlərdəki volatilliyin yaratdığı problemlərin həlli də vacib edir. Hasilat xərclərini indi neftin qiymətinin artması ilə kompensasiya etmək çətindir.Ona görə də qeyri-müəyyən bir vəziyyətdə ən optimal variant neftin kəşfiyyatı, hasilatı, emalı və nəqlində səmərəliliyə nail olmaqla, neftin qiymətlərdən asılılığının minimuma endirilməsidir. Burada məhz köməyə karbohidrogen sektorunun rəqəmsallaşması çatır”, deyə nazir əlavə edib.
Pərviz Şahbazov Azərbaycanın hər zaman enerji sektorunun inkişafı üçün mütərəqqi ideyaları və innovativ təşəbbüsləri dəstəkləyən siyasət həyata keçirdiyini və Ulu Öndər Heydər Əliyevin müəllifi olduğu Neft Strategiyasının ən yeni texnologiyaların neft-qaz  yataqlarının işlənməsinə cəlbinə imkan yaratdığını diqqətə çatdırıb.  Çıxışda ölkənin neft-qaz potensialı və enerji resurslarının reallaşdırılmasında beynəlxalq enerji şirkətləri ilə birgə həyata keçirilən layihələr  barədə məlumat verilib.  Hazırda son texnologiyaların tətbiqi ilə ölkənin karbohidrogen ehtiyatlarının işlənməsi üçün nəzərdə tutulan  planlardan bəhs edilib.
Nazir Azərbaycanın enerji sahəsindəki nailiyyətlərində ölkəmizin Türkiyə ilə birgə addımladığını xüsusilə vurğulayıb. Qlobal enerji-kommunikasiya layihələri-“Bakı-Tbilisi-Ceyhan”, “Bakı-Tbilisi-Ərzurum”, “Bakı-Tbilisi-Qars”, TANAP, “Cənub Qaz Dəhlizi”nin  Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığı və strateji tərəfdaşlığının töhfələri kimi Avrasiya rgionunun inkişafına xidmət etdiyini deyib.
“İki ölkənin prezidentləri cənab İlham Əliyev və cənab Rəcəb Tayyib Ərdoğanın güclü siyasi iradəsi sayəsində qaz mənbələri və marşrutlarının şaxələndirilməsi ideyası gerçəkləşir, TANAP-ın, bütövlükdə isə “Cənub Qaz Dəhlizi”nin qlobal enerji təhlükəsizliyindəki bu strateji rolu ölkələrimizin nüfuzunu artırır, enerji sahəsində etibarlı tərəfdaş kimi dünyaya tanıdır. Birgə enerji layihələri hər iki ölkəni dünya üçün əhəmiyyətli enerji mərkəzinə çevirir və Avrasiyanın xəritəsini yenidən tərtib edir.”
Qeyd edək ki, Mərmərə Qrupu Strateji və Sosial Araşdırmalar Vəqfinin təşkilatçılığı ilə baş tutacaq toplantıda 40-a yaxın ölkənin yüksək səviyyəli hökumət nümayəndələri, nazirlər, parlamentarilər, beynəlxalq təşkilatların təmsilçiləri, ictimai-siyasi xadimlər iştirak edib.

The Energy Minister of Azerbaijan Parviz Shahbazov delivered a speech at the XXII Eurasian Economic Summit in Istanbul. In his welcoming speech, the Minister assessed the activity of the Eurasian Economic Summit as one of the most successful formats of cooperation promoting peace and dialogue for many years. He noted that these summits contribute to the development of cooperation in the Eurasian region as a platform where new challenges are being discussed during the globalization period. It was noted that the factors that make this year's summit to be organized under the "Responsible for the Future" slogan require everyone to assume responsibility and co-operation in ensuring the security, political stability, development and progress in the Eurasian space, the continuity of cultures and interreligious dialogue.
The minister continued his speech titled "Azerbaijan's Energy Potential and Digital Energy" with remarks on the impact of digital technologies on the economy and in particular on the energy sector. The Minister of Energy said that the energy factor, which plays a crucial role in economic and national security, interstate relations and geopolitical processes, has gained new content through the development of technologies. "Digital transformation in recent years, along with the economic factors, is also crucial in resolving the problems caused by oil prices and price volatility through the influence of geopolitical processes. It is difficult to recover production costs now with an increase in oil prices. Therefore, the most optimal choice in an indefinite situation is to minimize oil dependence on prices, with oil exploration, extraction, refining and transportation efficiencies.  The digitalization of hydrocarbon sector can be helpful in this regard", he added.
Parviz Shahbazov noted that Azerbaijan has always pursued a policy supporting innovative ideas and innovative initiatives for the development of the energy sector, and the Oil Strategy, authored by the Great Leader Heydar Aliyev, contributes to the development of the latest technologies in the development of oil and gas fields. The participants were informed about the projects implemented jointly with international energy companies in order to employ the country's oil and gas potential and energy resources. The current plans for the development of hydrocarbon reserves of the country utilizing modern technologies have been also discussed.
The Minister particularly underlined that our country is stepping up in its achievements along with Turkey in the energy sector. Global energy and communication projects such as the Baku-Tbilisi-Ceyhan, Baku-Tbilisi-Erzurum, Baku-Tbilisi-Kars, TANAP, Southern Gas Corridor and others serve to the development of the Eurasian region as the main contribution of the Azerbaijan-Turkey Brotherhood and the strategic partnership.
"As a result of the strong political will of the presidents of the two countries, Mr. Ilham Aliyev and Mr. Recep Tayyip Erdogan, the idea of ​​diversification of gas sources and routes can now be realized, and the strategic role of TANAP project in the global energy security, as well as the Southern Gas Corridor as a whole, increases the prestige of our countries and make us reliable partner in the field of energy. Joint energy projects transform both countries into an important energy center for the world and re-compile the map of Eurasia."
It is worth to mention that the event organized by the Marmara Group Strategic and Social Research Foundation was attended by high-level government officials, ministers, parliamentarians, representatives of international organizations and public and political figures from around 40 countries.