İstanbul Təbii Sərvətlər Zirvəsində: Hər bir enerji növündən istifadəyə ədalətli yanaşma zəruridir
Energetika naziri Pərviz Şahbazov İstanbul Təbii Sərvətlər Zirvəsi çərçivəsində “Təchizatın təminatında dəyişən dinamikalar: çətinliklər və imkanlar” mövzusunda keçirilən nazirlər sessiyasında çıxış edib.
Energetika naziri Azərbaycanın neft və təbii qaz təchizatçısı kimi strateji rolunun müasir reallıqlarda davam etdirilməsi, bu xüsusda Türkiyə ilə birgə reallaşdırılmış layihələrin töhfələrinin artırılması və bu ölkəyə cari ildə təxminən 10 milyard kubmetr qaz tədarükünün planlaşdırılması kimi məqamlardan bəhs edib. Bildirilib ki, Türkiyə bizim üçün yalnız istehlakçı deyil, həm də tranzit ölkəsi kimi böyük əhəmiyyətə malikdir. Məhz bu marşrut vasitəsilə Azərbaycan enerji resurslarını Avropa ölkələrinə nəql edir. Nazir, həmçinin vurğulayıb ki, karbohidrogenlərə qarşı siyasət qlobal enerji sistemində qaz sektoruna investisiyaların azalmasına, enerji resurslarının bazarlara çatdırılmasını təmin edəcək infrastrukturların çatışmazlığına yol açmaqla qaz təchizatı planlarının reallaşdırılmasına mane olur: “Enerji mənbələrinə siyasi və ideoloji prizmadan yanaşmaq əvəzinə, real enerji strategiyalarının necə inkişaf etdiriləcəyi məsələsinə fokuslanmaq vacibdir. Çünki dünyada əhali, enerji tələbatı artır və gələcəkdə enerjini israf etmək lüksümüz olmayacaq. Məhz buna görə də biz hazırda mövcud olan bütün enerji növlərinin inkişaf etdirilməsini prioritet kimi müəyyən etmişik. Bir sıra regional layihələrə start vermişik və bu layihələr reallaşarsa, enerji təhlükəsizliyi və ətraf mühitə müsbət töhfə verəcək.”
O da vurğulanıb ki, əgər Avropa böyük qaz tədarükü istəyirsə, bu istiqamətdə uzunmüddətli müqavilə mexanizmləri dəstəklənməlidir. Əks halda qaz hasilatına böyük sərmayə yatırmaq onu son təyinat nöqtəsinə çatdırmaq və bazarda satmaq üçün zəmanət olmadıqda riskli ola bilər.
“Yaşıl enerji” interkonnektorlarına gəlincə bildirilib ki, Azərbaycan bu xüsusda Türkiyə, Gürcüstan, Rumıniya, Bolqarıstan və Mərkəzi Asiya ölkələri ilə əməkdaşlıq edir. Bu layihələr təkcə regionları əlaqələndirməyəcək, həm enerji, həm də iqlim təhlükəsizliyinə xidmət edəcək. Bu layihələr gələcəyin enerji layihələridir- deyə, nazir əlavə edib.
Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər naziri Alparslan Bayraktarın moderatorluğu ilə keçirilən müzakirələrdə İraq, Misir, Liviya, Bolqarıstan, Rumıniya və Moldova nazirləri də iştirak edib.

Istanbul Natural Resources Summit: A fair approach to the use of every type of energy is necessary
Energy Minister Parviz Shahbazov made a speech at the Ministerial Session on Shifting Dynamics in Securing Supply: Challenges and Opportunities held within the Istanbul Natural Resources Summit.
The Energy Minister spoke about the continuation of the strategic role of Azerbaijan as a oil and natural gas supplier in modern realities, increasing the contribution of joint projects with Türkiye and planning the supply of about 10 bcm of gas to this country this year. Türkiye holds critical importance not only as a consumer but also as a key transit nation through which Azerbaijani energy resources are transported to European markets. Addressing global energy challenges, the Minister pointed out that political and ideological biases against hydrocarbons could hinder necessary investments in the gas sector and the development of infrastructure essential for energy delivery. "Rather than viewing energy sources through a political or ideological lens, it is essential to focus on developing pragmatic energy strategies. With the global population and energy demand on the rise, we will not have the luxury of wasting energy in the future. That is why we have prioritized the development of all existing forms of energy. We have already initiated several regional projects that, if realized, will contribute positively to both energy security and environmental sustainability."
It was also stressed that if Europe wants large volumes of gas supplies, long-term contractual mechanisms must be supported in this direction. Without such guarantees, large-scale investments in gas production carry significant risks, particularly in the absence of assurances regarding delivery and market access.
Regarding the development of green energy interconnectors, the Minister noted that Azerbaijan is actively cooperating with Türkiye, Georgia, Romania, Bulgaria, and countries in Central Asia. These projects will not only link regions but also strengthen energy and climate security. They represent the energy infrastructure of the future, he added.
The discussions were moderated by the Turkish Minister of Energy and Natural Resources, Alparslan Bayraktar, and were attended by ministers from Iraq, Egypt, Libya, Bulgaria, Romania, and Moldova.