Energetika naziri Türkiyədə bir sıra görüşlər keçirib
İstanbul Təbii Sərvətlər Zirvəsi çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazovla Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər naziri Alparslan Bayraktar, İraqın Baş nazirinin müavini və neft naziri Hayan Abdul-Qani Əl-Savad, Suriyanın energetika naziri Muhammed Əl-Bəşir və Somalinin neft və mineral ehtiyatlar naziri Dahir Shire Mohamed arasında görüşlər olub.
Nazir Alparslan Bayraktarla görüş zamanı Azərbaycan və Türkiyə arasında neft-qaz, elektrik enerjisi və bərpa olunan enerji də daxil olmaqla bütün istiqamətlər üzrə geniş və sistemli əməkdaşlığın mövcudluğundan məmnunluq ifadə edilib. Gürcüstan üzərindən Türkiyəyə 250 MVt-lıq elektrik enerjisinin ötürülməsinin əhəmiyyəti qeyd olunub. “Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə və Bolqarıstan Yaşıl Enerji Dəhlizi” və digər birgə enerji layihələrinin icra vəziyyəti dəyərləndirilib.
Cari ilin sentyabr ayında Türkiyənin İzmir şəhərində keçirilməsi planlaşdırılan Azərbaycan-Türkiyə 4-cü Enerji Forumunun keçirilməsi müzakirə olunub, həmçinin iyunda “Bakı Enerji Həftəsi”ndə türkiyəli nazirin iştirak etməsi razılaşdırılıb.
İraqın Baş nazirinin müavini və neft naziri Hayan Abdul-Qani Əl-Savad ilə görüşdə ölkələrimiz arasında tarixi əlaqələrin enerji sahəsində əməkdaşlığın inkişafı üçün zəmin yaratdığı vurğulanıb. Söhbət zamanı “OPEC+” formatı çərçivəsində neft bazarının tənzimlənməsinin cari vəziyyəti barədə fikir mübadiləsi aparılıb. “Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi ilə İraq Respublikasının Neft Nazirliyi arasında neft və qaz sahələrində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu”nun imzalanmasının vacibliyi qeyd olunub. İkitərəfli enerji əməkdaşlığının inkişafı üçün prioritet layihələr nəzərdən keçirilib.
Somalinin neft və mineral ehtiyatlar naziri Dahir Shire Mohamedlə görüşdə isə “yaşıl enerji” və neft - qaz sahələrində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumlarının icrası, o cümlədən neft-qaz sahəsində mütəxəssislərin hazırlanması, potensial əməkdaşlıq istiqamətləri üzrə müzakirələr aparılıb.
Tədbir çərçivəsində Türkiyədə Suriyanın energetika naziri Muhammed Əl-Bəşir ilə də görüş olub. Görüşdə iki ölkə arasında enerji sahəsində əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı məqsədilə imkanlar dəyərləndirilib.

Within the Istanbul Natural Resources Summit, meetings were hold between Energy Minister Parviz Shahbazov and Minister of Energy and Natural Resources of Türkiye Alparslan Bayraktar, Deputy Prime Minister and Minister of Oil of Iraq Hayan Abdul Ghani Al-Sawad, Minister of Energy of Syria Mohammed al-Bashir and Minister of Petroleum and Mineral Resources Dahir Shire Mohamed.
In the meeting with Turkish Energy Minister Bayraktar, both sides expressed satisfaction with the broad and systematic cooperation between Azerbaijan and Türkiye across the oil and gas, electricity, and renewable energy sectors.  They emphasised the importance of transferring 250 MW of electricity to Türkiye via Georgia.   "The progress of the Green Energy Corridor involving Azerbaijan, Georgia, Türkiye and Bulgaria, along with other joint energy projects were reviewed.
It was discussed to hold the Azerbaijan-Türkiye 4th Energy Forum, which is scheduled to be held in Izmir, Türkiye in September of this year, and the Turkish minister was agreed to participate in the “Baku Energy Week in June.
At the meeting with Deputy Prime Minister and Minister of Oil of Iraq Hayan Abdul Ghani Al-Sawad, it was emphasized that the historical ties between the two countries laid the foundation for the development of cooperation in the field of energy. They exchanged views on current oil market regulation under the OPEC+ format. "The importance of signing a Memorandum of Understanding between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Oil of the Republic of Iraq on Cooperation in the Oil and Gas Sector was underlined. Priority projects to advance bilateral energy ties were also discussed.
Shahbazov also hold talks with Somali Minister Dahir Shire Mohamed, focusing on the implementation of memoranda of understanding in the areas of green energy and oil and gas. Discussions included training specialists in the petroleum sector and exploring potential new areas for cooperation.
During the summit, Shahbazov met with Syrian Energy Minister Mohammad Al-Bashir. The two sides evaluated opportunities for developing bilateral cooperation in the energy field.