Energetika naziri Pərviz Şahbazov Qaz İxrac Edən Ölkələr Forumunun (GECF) onlayn formatda keçirilən 22-ci Nazirlər Görüşündə iştirak edib. Tədbirdə Foruma sədrlik edən Əlcəzairin energetika naziri Abdelmadjid Attar, Baş katib Yuri Sentyurin və digər nazirlərlə yanaşı Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov da çıxış edib.
Çıxışda COVID-19 qlobal pandemiyasının dünyada enerji sektoruna və təbii qaz sənayesinə təsiri, iqlim dəyişmələri və hidrogen enerjisindən istifadə kimi mövzulara toxunulub, aşağı karbonlu enerji mənbəyi kimi təbii qazın enerji transformasiyasındakı mühüm rolundan bəhs edilib. Ölkəmizin apardığı enerji siyasəti çərçivəsində həyata keçirilən transmilli layihələrin enerji təhlükəsizliyinə, sabitliyə, beynəlxalq əməkdaşlığa və inkişafa xidmət etdiyi  qeyd edilib və buna bariz nümunə kimi Cənub Qaz Dəhlizi göstərilib. Bildirilib ki, yaxın vaxtlarda açılışı olacaq və Azərbaycan qazını avropalı istehlakçılara çatdıracaq Trans-Adriatik Qaz Boru Kəməri  təchizat mənbələrini şaxələndirməyə imkan yaradır: “Avropanın cənubu Xəzər regionu ilə ilk dəfə birləşir və bu, 3500 kilometrlik dəhliz ətrafında regionların, ölkələrin inteqrasiyası, inkişafı, enerji təhlükəsizliklərinin möhkəmləndirilməsi deməkdir”.
Pərviz Şahbazov çıxışında Ermənistanın Azərbaycana hərbi təcavüzü kontekstində  avropalı, eləcə də digər ölkələrdən olan istehlakçıların neft-qaz təchizatlarının  erməni təxribatlarının hədəfinə çevrilməsi məsələsinə də toxunub. Ermənistan tərəfindən məhz Azərbaycandan Avropaya gedən enerji dəhlizlərinin üstündə yerləşən məntəqələrin bombalandığı, bir neçə dəfə Bakı-Tbilisi-Ceyhan, Cənubi Qafqaz Boru kəmərlərinin, Qərb İxrac Boru Kəmərinin, Azərbaycanla Rusiya arasında mühüm enerji bağı olan Bakı-Novorossiysk neft kəmərinin, eləcə də regionun ən böyük istilik və su elektrik stansiyalarının bombalanmasına cəhdlərin edildiyi, Səngəçal neft və qaz terminalına hücumla bağlı təhdidləri diqqətə çatdırıb. “Bütün bu dağıdıcı niyyət və məqsədyönlü vandalizm aktları göstərdi ki, biz qlobal enerji, qaz bazarında sabitlik istəyiriksə, həm də münaqişəsiz bir geosiyasi mühitə nail olmalıyıq. Azərbaycanın öz ərazi bütövlüyünü, ədaləti  qətiyyətlə bərpa etməsi, 30 illik  münaqişəyə, işğala son qoyması  həm də bu ali məqsədə xidmət edir.  Bu aspektdə ərazilərimizin işğaldan azad edilməsi ilə nəticələnən Ermənistanın hərbi kapitulyasiyası qlobal enerji layihələrinin təhlükəsizliyini, nailiyyətlərimizin davamlılığını təmin edəcək”- deyə nazir bildirib.
Qaz İxrac Edən Ölkələr Forumu Nazirlərinin 22-ci Görüşü iki sessiyada işini davam etdirib.
Xatırladaq ki, Qaz İxrac edən Ölkələr Forumu ilk dəfə 2001-ci il 19-20 may tarixlərində İran İslam Respublikasının Tehran şəhərində Əlcəzair, Bruney, İndoneziya, İran, Malayziya, Oman, Qətər, Rusiya, Türkmənistan və Norveçin nümayəndələrinin iştirakı ilə  keçirilən 1-ci Nazirlər Görüşü zamanı təsis edilib, 23 dekabr 2008-ci il tarixində Rusiya Federasiyasının Moskva şəhərində keçirilmiş 7-ci Nazirlər Görüşü zamanı isə beynəlxalq təşkilat statusu alıb.

Minister of Energy Parviz Shahbazov: Our victory resulting military capitulation of Armenia will ensure the security of our energy projects
Minister of Energy Parviz Shahbazov took part at the 22nd Ministerial Meeting of the Gas Exporting Countries Forum in an online format. Minister of Energy of Azerbaijan Parviz Shahbazov also made a speech at the event, along with Algerian Energy Minister, moderator of Forum Abdelmadjid Attar, GECF Secretary General Yury Sentyurin and other ministers.
The speech covered topics such as the impact of the global COVID-19 pandemic on the world's energy sector and natural gas industry, climate change and the use of hydrogen energy, and the important role of natural gas as a low-carbon energy source in energy transformation. It was noted that the transnational projects implemented within our country's energy policy serve energy security, stability, international cooperation and development, and the Southern Gas Corridor is a clear example of this. It was noted that this pipeline, which will open in the near future and deliver Azerbaijani gas to European consumers, allow diversifying the sources of supplies:"The Southern Europe will be connected to the Caspian region directly for the first time, showcasing the integration, development and strengthening of energy security of continents, regions, and countries around the 3,500-kilometer strip".
Parviz Shahbazov also touched upon the issue of turning the oil and gas supplies to European and other consumers into the target of military agression by the Republic of Armenia. The Minister brought to the attention that Armenia bombed the points located precisely over the energy corridors from Azerbaijan to Europe, attempts have been made to hit the Baku-Tbilisi-Ceyhan Pipeline, the South Caucasus Pipeline, the Western Export Pipeline, the Baku-Novorossiysk oil pipeline which is an important energy link between Azerbaijan and Russia, as well as the largest thermal and hydroelectric power plants in Azerbaijan, and high-ranking Armenian officials have also declared their intention to destroy Sangachal oil and gas terminal. “All these acts of destructive intent and purposeful vandalism have shown that stability in the global energy and gas market requires conflict free geopolitical environment. The fact that Azerbaijan's ending the 30 years long conflict by historian justice and its territorial integrity in accordance with the international law also serves this supreme goal. In this regard military capitulation of Armenia resulting the liberation of our territories from occupation will also ensure the security and reliability of our regional and global energy projects", the Minister added
The 22nd Ministerial Meeting of the Gas Exporting Countries Forum continued its work in two sessions.
It should be reminded that the Gas Exporting Countries Forum was established at first Ministerial Meeting in Tehran on 19-20 May 2001, attended by representatives of Algeria, Brunei, Indonesia, Iran, Malaysia, Oman, Qatar, Russia, Turkmenistan and Norway, and the organisation acquired the international status at the 7th Ministerial Meeting in Moscow, Russian Federation on 23 December 2008.