Bakıda SOCAR-ın dəstəyi ilə IV Beynəlxalq "Xəzər və Mərkəzi Asiya: Ticarət, Logistika, Neft Emalı, Neft-kimya" forumu keçirilib. Tədbirdə energetika naziri Pərviz Şahbazov iştirak edib.
Nazir Pərviz Şahbazov tədbirdə çıxış edərək, bu tədbirin Xəzər və Mərkəzi Asiya adı altında keçirilməsinin Azərbaycanın həyata keçirdiyi enerji siyasətinin iki regionu uzunmüddətli layihələrlə bir-birinə bağladığının bariz nümunəsi  kimi  qeyd edib.
Nazir bildirib ki, son vaxtlar neftin qiymətinin geosiyasi proseslərdən asılılığı güclənib və neft riskli bir enerji resursuna çevirib, bu isə neft ölkələrini bu riskləri azaltmaq üçün bazarın tənzimlənməsi kimi əlavə bir öhdəliklə yükləyib. “OPEC plus” formatında qəbul edilmiş qərarların neft bazarını tarazlaşdıran əsas mexanizm olduğunu bildirən nazir, geosiyasi qeyri-sabitliyin qaldığı bir dövrdə neft ölkələri arasında əməkdaşlığın vacibliyini və Azərbaycanın bu əməkdaşlığın ilk təşəbbüskarı və neftin qiymətinin sabitləşdirilməsinin fəal tərəfdaşı olduğunu vurğulayıb. “Hazırda neftin qiyməti qənaətbəxşdir,  dekabr qərarının icra səviyyəsi aybaay yüksəlir. İyunda  hasilatın məhdudlaşdırılması ilə bağlı   yeni qərarın qəbulu isə  bir sıra faktorlar və kommersiya ehtiyatlarından asılı olacaq.”
Nazir OPEC-ə üzv ölkələrlə, enerji sahəsində fəaliyyət göstərən bir çox şirkətlərlə yaradılan əməkdaşlıq imkanlarından da danışaraq, Energetika Nazirliyinin 2019-2021-ci illərdə yanacaq-enerji balansı üzrə proqnozlarını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, ölkədə neft hasilatında sabitlik, qaz hasilatı və ixracında isə artım gözlənilir: “Bu dövrdə  də Azərbaycanın neft–qaz sənayesinin başlıca inkişaf mənbəyi rolunu “Azəri-Çıraq-Günəşli” yataqları və “Şahdəniz” yatağı oynayacaq.  Bu il qaz hasilatında 19 faiz, qaz ixracında isə 25 faiz artım, 2021-ci ildə qaz hasilatının 45 milyard kubmetrə çataçağı proqnozlaşdırılır”, deyə nazir əlavə edib.
Nazir həmçinin Azərbaycanı emal məhsullarının istehsalı və ixracında aparıcı ölkəyə çevirmək, bu məhsullar hesabına ölkə iqtisadiyyatına mənfəət qazandırmaq məqsədilə emal sektorunda həyata keçirilən layihələrdən danışıb və ölkəmizin regional əhəmiyyətli logistika və ticarət qovşağı kimi aparıcı mövqeyinin neft-qaz və neft-kimya məhsullarının idxal-ixracı əməliyyatlarının daha sərfəli şərtlərlə aparılmasına geniş imkanlar yaratdığını qeyd edib.

Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan attends 4th International “Caspian and Central Asia Downstream Forum” on Trading, Logistics, Refining and Petrochemicals
4th SOCAR International “Caspian and Central Asia Downstream Forum” on Trading, Logistics, Refining and Petrochemicals was held in Baku. The Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan attended at the event.
Making a speech at the event, the Minister Parviz Shahbazov highlighted the fact of holding such event under the name of the Caspian Sea and Central Asia as an obvious sample for the connection of two regions through the long-term projects by the energy policy followed by Azerbaijan.
The Minister of Energy said that recently the dependence of oil prices on geopolitical processes has intensified and made oil a risky energy resource, and this imposed an additional obligation on oil states on regulating of the market to reduce these risks. He said that the decisions made in the OPEC plus format are the main mechanism to balance the oil market, and highlighted the importance of cooperation between oil countries in a period of geopolitical instability. He also said that Azerbaijan was the first initiator of this cooperation and active partner of the oil price stabilization. “At present, the price of oil is satisfactory, the implementation level of decision made in December is rising. A new decision on production restriction in June will depend on a number of factors and commercial resources.”
Talking about opportunities for cooperation with OPEC member states and many energy-related companies the Minister of Energy noted the forecasts on the fuel and energy balance of the Ministry of Energy in 2019-2021. He said that stability in oil production, increase in gas production and exports are expected in the country: “During this period the Azeri-Chirag-Gunashli fields and the Shah Deniz field will play the role of the main sources of oil and gas industry in Azerbaijan. Gas production is expected to increase by 19%, and gas export by 25% this year. Gas production in Azerbaijan is projected to reach 45 billion cubic meters in 2021”, the Minister added.
The minister also spoke about the projects implemented in the processing sector to transform Azerbaijan into a leading country in the production and export of processing products and to benefit the country's economy through these products. He noted that Azerbaijan's leading position as a regional logistics and trade junction creates great opportunities for the import and export operations of oil, gas and petrochemical products on more favorable terms.