Energetika naziri Pərviz Şahbazov ADA Universitetində keçirilən 14-cü Bakı Yay Enerji Məktəbində “Azərbaycanın enerji siyasəti və bərpa olunan enerjinin artan rolu” mövzusunda çıxış edib. Nazir Pərviz Şahbazov deyib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin müəyyən etdiyi və Prezident İlham Əliyevin çoxşaxəli, müasir, çevik qərarlarla inkişaf etdirdiyi enerji siyasəti nəticəsində Azərbaycanda enerji təchizatı ilə bağlı əsas məsələlər həll edilib. Enerjiyə olan daxili tələbat tam təmin edilib. Eyni zamanda Azərbaycan neft-qaz, elektrik enerjisi sahəsində ixrcatçı ölkəyə çevrilib. Bu illər ərzində enerji siyasətimiz nəinki ölkəmizin milli və iqtisadi təhlükəsizliyinin, həm də Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təminatında mühüm rol oynayıb.
Bildirilib ki, "Azəri", "Çıraq", "Günəşli" yataqlar blokundan indiyə kimi 514 milyon ton neft, “Şahdəniz”dən isə 127 milyard kubmetr qaz və 29 milyon tona yaxın kondensat hasil edilib. 1995-2019-cu illərdə Azərbaycana qoyulan 140 milyard dollardan çox xarici investisiyanın 85 milyard dolları neft sektoruna cəlb edilib. Bu müddətdə neft sektoruna yatırlan ümumi investisiyanın həcmi isə 106 milyard dollardan çox olub.
Nazir “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsində isə Azərbaycanın qaz ölkəsi kimi inkişafı, bazarlarını şaxələndirməsi və Avropanın diversifikasiya məqsədlərinin birləşdiyini qeyd edib: “”Şahdəniz” yatağından  ilbəil artan qaz hasilatının 2024-cü ildə 25 milyard kubmetri ötəcəyi gözlənilir. Bu isə imkan verir ki, Cənub Qaz Dəhlizi tam işə düşdükdən sonra “Şahdəniz” qazının alıcılarını 16 milyard kubmetrlik qaz həcmləri ilə təmin edək. TANAP-la Türkiyəyə qaz nəqli artıq 6 milyard kubmetrə çatıb. Layihənin sonuncu seqmenti-TAP yekunlaşmaq üzrədir. Xəzər qazı ilk dəfə olaraq Avropaya məhz Azərbaycanın təşəbbüsü olan mənbə və marşrutların şaxələndirilməsi layihəsi-Cənub Qaz Dəhlizi ilə çatdırılacaq.“
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Azərbaycanın “OPEC plus” formatı çərçivəsində fəaliyyətinə də toxunub: “”OPEC plus” razılaşması imkan verir ki, gündəlik neft istehsalı 2 il ərzində bazardakı vəziyyətə görə tənzimlənsin. Proqnozlara görə artıq 3-cü rübdən neftə tələbin təklifi üstələyəcəyi və gündəlik 3,9 milyon barrel defisitin yaranacağı gözlənilir. İlin ikinci yarısından neftə tələbatda gözlənilən artımla əlaqədar bazarın balanslaşdırması məqsədilə avqustun 1-dən ixtisarların 7,7 milyon barreldək yumşaldılması fazasına daxil oluruq. Təklifin birinci rübdəki 100 milyon barreldən üçüncü rübdə 88,3 mln barrelədək azalması ilə bağlı nikbin proqnozlar belə deməyə əsas verir ki, “OPEC plus”un təklifin tənzimlənməsi siyasəti özünü doğruldur. Bununla belə pandemiya davam edir və dünya iqtisadiyyatı bərpa olunanadək neft bazarını əsasən format çərçivəsindəki fəaliyyətimiz balanslaşdıracaq”.
Nazir, həmçinin ölkəmizin müasir enerji siyasətinin prioritetləri kimi bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsi, energetika sisteminin səmərəliliyinin artırılması və mərhələli şəkildə liberal bazar modelinə keçilməsinin isə Azərbaycan Prezidentinin rəhbərliyi ilə aparılan islahatlar prosesinin hədəfləri olduğunu diqqətə çatdırıb. Bu məqsədlə 4 yeni qanun layihəsinin hazırlandığı, daha 2 yeni qanun layihəsi və Energetika sektorunun uzunmüddətli inkişaf Strategiyası”nin işlənildiyi, Səudiyyə Ərəbistanının “ACWA Power” və BƏƏ-nin “Masdar” şirkətləri ilə 440 MVt gücündə pilot layihələrin icra edildiyi barədə məlumat verilib. “İlin sonuna kimi 240 MVt gücündə külək və 200 MVT gücündə günəş elektrik stansiyalarının tikintisinə başlamağı planlaşdırırıq. 400 milyon dolllar investisiya hesabına tikiləcək bu stansiyalar hesabına illik 1.4 milyard kilovat/saat elektrik enerjisinin istehsalı, 300 milyon kubmetrdən çox təbii qaza qənaət edilməsi, 600 min tondan çox karbon qazı tullantısının azaldılması və yüzlərlə yeni iş yerlərinin yaradılması gözlənilir. Paralel olaraq, hərraclar vasitəsilə 1000 MVt-a yaxın əlavə güclərin yaradılması istiqamətində də hazırlıq görülür”, deyə nazir əlavə edib.

Minister of Energy: Azerbaijan's vision in energy policy is based on security, advanced innovation and development
Minister of Energy Parviz Shahbazov delivered a speech on “Azerbaijan's energy policy and the growing role of renewables” at the 14th Baku Summer Energy School held at ADA University. Minister Parviz Shahbazov said that as a result of the energy policy determined by great leader Heydar Aliyev and developed by President Ilham Aliyev with multi-combination, modern and flexible decisions, the main issues related to energy supply in Azerbaijan were resolved. The domestic demand for energy is fully met. At the same time, Azerbaijan has become an exporting country in the field of oil and gas and electricity. Over the years, our energy policy has played an important role in ensuring not only the national and economic security of our country, but also the energy security of Europe.
It was noted that so far 514 million tons of oil and 127 bcm of gas and 29 million tons of condensate have been extracted from the "Azeri", "Chirag", "Gunashli" fields. In 1995-2019, more than 85 billion USD out of 140.8 billion USD foreign investment in Azerbaijan was involved in the oil sector. During this period, the total investment in the oil sector amounted to more than 106 billion USD.
The minister noted that the "Southern Gas Corridor" project includes the development of Azerbaijan as a gas country, diversification of its markets and the diversification objectives of Europe: "Increasing gas production from the Shah Deniz field annually is expected to exceed 25 billion cubic meters in 2024. This allows us to provide the "Shah Deniz" gas purchasers with 16 bcm of gas after the Southern Gas Corridor is fully operational. Gas transportation to Turkey via TANAP has already reached 6 bcm. The last segment of the project-TAP is about to be completed. For the first time, Caspian gas will be delivered to Europe through the Southern Gas Corridor-a project of diversification of sources and routes initiated by Azerbaijan."
Minister of Energy Parviz Shahbazov also touched upon Azerbaijan's activity within the OPEC plus format: "The OPEC plus agreement allows daily oil production to be regulated by market conditions for two years. According to forecasts, demand for oil is expected to exceed the supply from the third quarter, resulting in a deficit of 3.9 million barrels/day. In order to balance the market in connection with the expected increase in demand for oil in the second half of the year, from August 1, we are entering the phase of mitigation of reductions to 7,7 million barrels. Optimistic forecasts of a decline in the supply from 100 million barrels in the first quarter to 88.3 million barrels in the third quarter suggest that OPEC plus's policy of regulation of the supply is justified. Nevertheless, the pandemic continues and until the global economy recovers, oil market will be mainly balanced as a result of our activities within the format.” The Minister also pointed out that the expansion of the use of renewables as priorities of the modern energy policy of the Republic of Azerbaijan,
increasing the efficiency of the energy system and gradual transition to the liberal market model are the targets of the reform process under the leadership of the President of Azerbaijan. To this end, four new draft laws were prepared, two more new ones and "The long-term strategy for the development of the energy sector” were developed, and pilot projects were implemented with “ACWA Power” (Saudi Arabia) and “Masdar” (UAE) with a capacity of 440 MW. "By the end of the year, we plan to start construction of 240 MW wind and 200 MW solar power plants. It is expected that these stations, which will be built at the expense of 400 million USD, will generate 1.4 billion kWh of electricity per year, save more than 300 million cubic meters of natural gas, reduce carbon dioxide emissions by more than 600 thousand tons and create hundreds of new jobs. At the same time, preparations are underway for the creation of additional capacities of about 1000 MW through auctions”, the minister added.