Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin beşinci toplantısının yekunlarına dair mətbuat konfransı keçirilib
Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin beşinci iclasının yekunlarına dair Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov və Avropa Komissiyasının büdcə və insan resursları üzrə komissarı Günter Ottingerin iştirakı ilə mətbuat konfransı keçirilib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin beşinci görüşünün iştirakçıları tərəfindən imzalanan Birgə Bəyannamədə strateji tərəfdaşlıq ön plana çəkilib və layihənin təşəbbüskarı olan Azərbaycanın rolu bir daha qeyd edilib. Nazir Azərbaycan Prezidentinin Cənub Qaz Dəhlizi çərçivəsində görülən işləri yüksək qiymətləndirdiyini də xüsusilə vurğulayıb.
Cənub Qaz Dəhlizinə digər ölkələrin marağının çoxaldığını deyən nazir builki iclasda iştirakçıların sayının artdığını bildirib. İclasa 17 ölkənin nümayəndəsi qatılıb. Serbiya, Macarıstan və San-Marino isə iclasda ilk dəfə təmsil olunub.
P.Şahbazov onu da qeyd edib ki, Cənub Qaz Dəhlizinin tərkib hissəsi olan layihələrdən “Şahdəniz-2”, Cənubi Qafqaz Boru Kəmərinin Genişləndirilməsi və TANAP-ın Türkiyə təbii qaz nəql edən hissəsi üzrə işlər yekunlaşıb. Azərbaycan qazını Avropaya çatdıracaq TAP boru kəmərinin inşasının 85 faizi tamamlanıb.
Trans-Xəzər Boru Kəməri layihəsinin reallaşması və Türkmənistan qazının CQD ilə Avropaya ixrac edilməsi imkanları ilə bağlı sualı cavablandıran energetika naziri bildirib ki, Türkmənistan iki ildir ki, Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurasına qoşulub ki, bu da həmin ölkənin layihəyə marağını göstərir. Türkmənistan qazının CQD ilə nəqli üçün tərəflər arasında razılıq olmalıdır. Əgər dəhlizi qazla təchiz edən və onu alan tərəflər arasında razılıq olarsa, CQD bu təklifləri nəzərdən keçirə bilər.
Avropa Komissiyasının büdcə və insan resursları üzrə komissarı Günter Ottinger isə qeyd edib ki, Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında enerji əməkdaşlığının böyük perspektivləri var və Avropa İttifaqı Azərbaycanda bu sahənin daha da inkişafına dəstək verməyə hazırdır: Komissar hələ 2009-cu ildə Xəzərdən hasil olunan təbii qazın Avropaya nəqli ilə bağlı “Nabucco” layihəsinin irəli sürüldüyünü xatırladaraq, “Nabucco” opera kimi tanınır, Cənub Qaz Dəhlizi isə reallıqdır”-deyə vurğulayıb. Bildirilib ki, “Şahdəniz-2” yatağından hasil olunan qaz artıq boru kəməri ilə Türkiyəyə çatdırılır. Bu layihənin sonuncu hissəsi olan TAP layihəsi üzrə işlər davam edir. Bu işlərin 2019-2020-ci illərdə tamamlanacağı nəzərdə tutulur.
Ottinger tədbir zamanı italiyalı nümayəndələrin TAP-la bağlı fikirlərinə də toxunub. Qeyd edib ki, Azərbaycan qazının İtaliyaya çatdırılması istiqamətində işlər gedir. “Avropa üçün enerji təhlükəsizliyi çox mühüm məsələdir. Qarşıdakı 10 ildə isə qitədə təbii qazın önəmi daha da artacaq. Bizim üçün marşrutların və mənbələrin şaxələndirilməsi önəmlidir. Bu xüsusda Xəzər qazı, Azərbaycan qazı bizim üçün yeni mənbə, yeni marşrut deməkdir”.
Komissar onu da vurğulayıb ki, Azərbaycan və SOCAR hazırda Avropa İttifaqının strateji enerji tərəfdaşıdır. “Niderlandda təbii qaz ildən ilə azalır, biz daha çox qaz idxal etmək məcburiyyətindəyik. Bizim üçün Cənub Qaz Dəhlizi yeni qaz xətti və yeni qaz ehtiyatları deməkdir”, – Avropa komissarı deyib. Bildirilib ki, bu gün Cənub Qaz Dəhlizi tamamlandıqdan sonra başqa istiqamətlərdə də əməkdaşlığın davam etdirilməsi müzakirə olunub. Ümumi məqsəd növbəti 10 ildə Avropa istiqamətinə gedən qazın həcmini ildə 20 milyard kubmetr, hətta 25 milyard kubmetrə çatdırmaqdır.
Ottinger Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasındakı əlaqələri yeni mərhələyə qaldıracaq “Əhatəli Saziş”dən danışaraq, Aİ ilə Azərbaycan arasında enerji sahəsində əməkdaşlığın hasil edilən yanacaq, bərpaolunan enerji mənbələri, elektrik şəbəkələrinin müasirləşdirilməsi, eləcə də nəqliyyat sahəsində də genişlənməsində maraqlı olduqlarını deyib. Avropa İttifaqı Azərbaycanın öz iqtisadiyyatını daha da şaxələndirməsinə töhfə vermək, enerji və bərpaolunan enerji sahəsində də əməkdaşlığı genişləndirmək əzmindədir.
Trans-Xəzər layihəsinin perspektivi ilə bağlı sualı cavablandıran Günter Ottinger deyib ki, Türkmənistan hökumətinin üzvünün bu toplantıda iştirak etməsi rəsmi Aşqabadın bu marşruta marağını nümayiş etdirən aydın siqnaldır. Onun fikrincə, Azərbaycan təbii qaz hasil edən ölkədir və eyni zamanda təchizat xidmətləri göstərir. Azərbaycan və Avropa İttifaqı Türkmənistan qazının nəqli ilə bağlı təkliflərini edib. Yekun qərar rəsmi Aşqabaddan asılıdır. Əgər Türkmənistan qazını Trans-Xəzər Boru Kəməri ilə nəql etməkdə maraqlı olarsa, bununla bağlı qərar qəbul edə bilər. Həmin layihəyə sərmayə qoyulmalıdır. Bununla bağlı qərarı isə məhz Türkmənistan hökuməti qəbul etməlidir.

A press conference was held on the results of the Fifth Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council
A press conference on the outcomes of the Fifth Ministerial Meeting within the framework of the Southern Gas Corridor Advisory Council was held with participation of the Minister of Energy of Azerbaijan Parviz Shahbazov and the Commissioner for Budget and Human Resources of the European Commission Gunther Oettinger.
The Minister of Energy Parviz Shahbazov mentioned that strategic partnership has been put in the forefront in the Joint Declaration signed by the participants of the Fifth Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council and the role of Azerbaijan as the initiator of the project was once again emphasized. The Minister also underlined that the work carried out within the framework of the Southern Gas Corridor is highly appreciated by the President of Azerbaijan.
The Minister pointed out that interest in the Southern Gas Corridor by other countries and the number of participants in this year's meeting have increased significantly. The representatives of 17 countries have attended the meeting. Serbia, Hungary and San Marino were represented at the meeting for the first time.
Parviz Shahbazov also informed that the works on “Shah Deniz-2”, South Caucasus Pipeline Expansion and TANAP's natural gas transportation section to Turkey have been completed as part of the Southern Gas Corridor Project. 85 percent of the construction of the TAP pipeline, which will bring Azerbaijani gas to Europe, has also been accomplished.
Answering the question regarding with the Trans-Caspian Pipeline project and the possibility of exporting Turkmen gas to Europe via the Sothern Gas Corridor, the Minister of Energy mentioned that Turkmenistan has been joining to the Southern Gas Corridor Advisory Council for two years, which shows the country's interest in the project. There has to be agreement between the parties to transport Turkmen gas via Southern Gas Corridor. The Southern Gas Corridor Advisory Council may consider these proposals if there is consensus between the supplier and purchasing parties involved in the corridor.
Gunter Oettinger, European Commissioner for Budget and Human Resources, underlined that the European Union and Azerbaijan have great perspectives for energy cooperation and the European Union is ready to support further development of this field in Azerbaijan. Reminding the fact that in 2009 “Nabucco” Project was put in the forefront in order to deliver Caspian natural gas to the Europe, the Commissioner accentuated that Nabucco is known as the opera, and the Southern Gas Corridor is a reality. It was stated that the gas extracted from the Shah Deniz-2 field is now being delivered to Turkey via the pipeline. Work on the TAP project, which is the last part of this project, continues. These works are expected to be completed in 2019-2020.
Oettinger also touched upon the views of Italian representatives on TAP during the event. He noted that work on the delivery of Azerbaijani gas to Italy is under way. "Energy security for Europe is a very important issue. In the next 10 years, the importance of natural gas on the continent will increase. Diversification of routes and sources is important for us. In this regard, Caspian gas, Azerbaijani gas is a new source and a new route for us."
The Commissioner also underlined that Azerbaijan and SOCAR are currently the strategic energy partners of the European Union. "In the Netherlands, natural gas is declining year by year, and we have to import more natural gas. For us the Southern Gas Corridor means a new gas line and new gas reserves." – the European Commissioner said. It was noted that after the completion of the Southern Gas Corridor, further cooperation in other areas was also discussed during today’s event. The overall objective is to increase the volume of gas going to Europe for the next 10 years by 20 billion cubic meters, or even 25 billion cubic meters a year.
Speaking about the "Comprehensive Agreement" which will bring the relationship between the European Union and Azerbaijan to the new level, Oettinger mentioned that they are interested in energy cooperation between the EU and Azerbaijan in expanding fuel, renewable energy sources, modernization of power grids, as well as in the field of transport. The European Union is committed to contributing to Azerbaijan's further diversification of its economy and expanding its cooperation in renewable energy sector.
Answering the question about the prospects of the Trans-Caspian project, Gunter Oettinger mentioned that participation of the government of Turkmenistan in this meeting is a clear signal by the official Ashgabad to this route. Azerbaijan is a country producing natural gas and at the same time supplying services. Azerbaijan and the European Union have made proposals on the transportation of Turkmen gas. The final decision depends on Ashgabad. If Turkmenistan is interested in transporting its gas through the Trans-Caspian Pipeline, this decision can be taken. This project should be invested. The decision on this should be made by the government of Turkmenistan.