Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin altıncı toplantısının yekunlarına dair mətbuat konfransı keçirilib
Fevralın 28-də Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin altıncı iclasının yekunlarına dair Energetika naziri Pərviz Şahbazov, Avropa Komissiyasının Enerji Direktorluğunun baş direktorunun müavini Klaus-Dieter Borchardt və İtaliyanın İqtisadi İnkişaf nazirinin müavini xanım Alessandra Toddenin iştirakı ilə mətbuat konfransı keçirilib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində keçirilmiş nazirlərin VI iclasında çox səmərəli müzakirələrin aparıldığını deyib. Vurğulayıb ki, Məşvərət Şurası Cənub Qaz Dəhlizi layihəsi üzrə fəaliyyətin koordinasiyası, qarşılaşılan çətinliklərin birgə müzakirəsi və həlli məqsədilə Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə yaradılıb. Bu format Cənub Qaz Dəhlizinin reallaşmasına öz töhfələrini verib.
Nazir qeyd edib ki, 2020-ci il Cənub Qaz Dəhlizinin tam istismara veriləcəyi tarixdir. Belə ki, Cənub Qaz Dəhlizinin üç seqmenti artıq uğurla tamamlanıb. Ötən il TANAP-ın Avropa ilə birləşən hissəsinin açılışı olub. Sonuncu hissə TAP üzrə işlərin icra göstəricisi isə 92 faizdir: “Məşvərət Şurasının budəfəki iclası bir növ nailiyyətlərin hesabatı idi. İclasda 13 ölkə, çoxsaylı enerji şirkətləri və maliyyə qurumları iştirak edirdi. Bizim üçün indi əsas hədəf Avropa bazarıdır. Bugünkü müzakirələrdən Avropa Komissiyası, ABŞ, Böyük Britaniya və layihəyə üzv ölkələrin səsləndirdikləri mesajlardan bir daha əmin olduq ki, Azərbaycan etibarlı, təhlükəsiz və sabit enerji təchizatçısı kimi qəbul olunur və Avropa səbirsizliklə Azərbaycan qazının qitəyə daxil olmasını gözləyir. İnanırıq ki, layihə üzrə qalan işlər də keyfiyyətlə və vaxtında icra ediləcək. Biz tərəfdaşlarımızla birgə dünya enerji bazarına mənbə və marşrutların şaxələndirilmiş bir nümunəsini töhfə verəcəyik”.
Nazir bildirib ki, TAP, həmçinin Cənub Qaz Dəhlizini Cənub-Şərqi Avropa və Balkanlarda planlaşdırılan Yunanıstan-Bolqarıstan İnterkonnektoru (IGB), İon-Adriatik Qaz Kəməri (IAP), eləcə də Rumıniya-Bolqarıstan, BRUA (Bolqarıstan-Rumıniya-Macarıstan-Avstriya) ilə əlaqələndirərək, Bolqarıstan, Xorvatiya, Monteneqro, Bosniya və Herseqovina və Avropanın bir sıra digər ölkələri üçün geniş perspektivlər aça və bölgəyə yeni təchizat mənbələrindən yararlanmaq imkanı gətirə bilər. Iclasda bu məsələlər də müzakirə edilib.
Avropa Komissiyasının Enerji Direktorluğunun baş direktorunun müavini Klaus-Dieter Borchardt bildirib ki, Cənub Qaz Dəhlizi enerji təhlükəsizliyi və davamlı inkişaf layihəsidir. Bu layihə artıq reallıqdır və öz ilkin faydalarını verməkdədir: “Cənub Qaz Dəhlizi enerji təchizatı, enerji təhlükəsizliyi, mənbə və marşrutların şaxələndirilməsi layihəsidir. Cənub Qaz Dəhlizi konkret ötürücülük gücünə malik kəmər deyil. O, ötürücülük gücü artırıla bilən 3 boru kəmərindən ibarət dəhlizdir. Düşünürük ki, Cənub Qaz Dəhlizinin gələcəkdə miqyası daha da böyüyəcək və o səmərəli bir dəhliz kimi fəaliyyət göstərəcək”.
İtaliyanın İqtisadi İnkişaf nazirinin müavini xanım Alessandra Todde isə deyib ki, İtaliyanın cənubunda TAP-ın mikrotunelinin inşası tamamlanıb, Adriatik dənizində boruların düzülməsi işləri görülür. İtaliyada boru kəmərinin tikintisində də irəliləyişlər var. İtaliya hökumətinin TAP layihəsinə yüksək dəstəyi var. “İtaliyanın mövqeyi ondan ibarətdir ki, Cənub Qaz Dəhlizi layihəsi enerji təhlükəsizliyi baxımından həm təchizatçılar, həm də istehlakçılar üçün bir şaxələndirmə mənbəyidir”.

Press conference was held on the results of sixth Ministerial Meeting of Southern Gas Corridor Advisory Council
On February 28, within the framework of the Southern Gas Corridor Advisory Council, a press conference was held with the participation of Energy Minister Parviz Shahbazov, Deputy Director-General (Energy) of the European Commission Klaus-Dieter Borchardt and Italian Deputy Minister of Economic Development Alessandra Todde.
Energy Minister Parviz Shahbazov said that very efficient discussions were held at the 6th Ministerial Meeting held within the Southern Gas Corridor Advisory Council. He noted that the Advisory Council was established on the initiative of the president of Azerbaijan in order to coordinate activities on the Southern Gas Corridor project, jointly discuss and resolve the challenges. This format contributed to the realization of the Southern Gas Corridor.
The Minister noted that 2020 is the date of commissioning of the Southern Gas Corridor. Thus, three segments of the Southern Gas Corridor have already been successfully completed. Last year, the part of TANAP that connects it to Europe was launched. 92% of the last part of TAP has been implemented: “The current meeting of the Advisory Council was a kind of report on achievements. 13 countries, numerous energy companies and financial institutions took part in the meeting. The main target for us now is the European market. The messages delivered by the European Commission, USA, UK and the member states of project at today's discussions made us sure once again that Azerbaijan is recognized as a reliable, safe and stable energy supplier and Europe is eagerly awaiting the entry of Azerbaijani gas into the continent. We believe that the remaining work on the project will also be carried out with high quality and on time. We, together with our partners, will contribute to the World Energy Market a diversified example of sources and routes.”
The Minister also said that TAP could provide wide perspectives for Bulgaria, Croatia, Montenegro, Bosnia and Herzegovina and a number of other European countries and bring new sources of supply to the region, linking the Southern Gas Corridor with the planned Interconnector of Greece-Bulgaria (IGB), Ionian-Adriatic Pipeline (IAP), as well as Romania-Bulgaria, BRUA (Bulgaria-Romania-Hungary-Austria). These issues were also discussed at the meeting.
Deputy Director-General (Energy) of the European Commission Klaus-Dieter Borchardt stated that the Southern Gas Corridor was a project of energy security and sustainable development. This project is already a reality and providing its initial benefits: "Southern Gas Corridor is a project of energy supply, energy security, diversification of sources and routes. The Southern Gas Corridor is not a pipeline with a specific transmission capacity. It is a corridor consisting of 3 pipelines, the transmission capacity of which can be increased. We believe that the scale of the Southern Gas Corridor will further grow and it will act as an efficient corridor.”
Deputy Minister of Economic Eevelopment of Italy Mrs. Alessandra Todde said that the construction of the TAP micro-tunnel in the south of Italy had been completed, and the arrangemnt of pipes in the Adriatic Sea was under way. There are also improvements in the construction of the pipeline in Italy. The Italian government is providing a big support to the TAP project. "According to Italy's position the Southern Gas Corridor project is a source of diversification for both suppliers and consumers in terms of energy security.”