“Bakı Enerji Həftəsi” çərçivəsində Azərbaycanla Çinin hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişafı kontekstində Energetika Nazirliyi və “China Energy Engineering Corporation Limited” şirkəti arasında enerji sahəsində hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq haqqında Saziş imzalanıb. Sənədi energetika naziri Pərviz Şahbazov və şirkətin vitse-prezidenti Bo Wang imzalayıblar.
Saziş Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Çinə dövlət səfəri çərçivəsində “China Energy Engineering Corporation Limited” şirkətinin sədri ilə görüşün nəticəsi olaraq əldə edilmiş razılaşmaların hüquqi çərçivədə təsbit olunmasını təmin edir. Məqsəd Azərbaycanda təmiz enerji və müasir enerji sistemlərinin inkişafı istiqamətində əməkdaşlığı genişləndirmək və bu sahədə konkret layihələr icra etməkdir.  Sənədə əsasən, “China Energy Engineering Corporation Limited” şirkəti ilə 160 MVt gücündə Füzuli Günəş Elektrik Stansiyası, Xəzər dənizində 200 MVt gücündə külək enerjisi, hidroenergetika və  “Yaşıl Enerji Dəhlizi”  layihələri üzrə əməkdaşlıq ediləcək. Saziş, həmçinin enerji planlaşdırılması və şəbəkə tədqiqatlarının həyata keçirilməsi, “yaşıl enerji”dən istifadənin inkişafı üzrə Tədqiqat Mərkəzinin yaradılması, bərpa olunan enerji sahəsində ixtisaslı kadrların hazırlanması üzrə əməkdaşlığı əhatə edir.

Within the framework of Baku Energy Week, the Ministry of Energy and China Energy Engineering Corporation Limited signed an agreement on comprehensive strategic partnership in the field of energy in the context of the development of comprehensive strategic partnership relations between Azerbaijan and China. The document was signed by Azerbaijani Energy Minister Parviz Shahbazov and Vice President of the company Bo Wang.
The agreement ensures the legal framework for the agreements reached as a result of the meeting between the President of Azerbaijan Ilham Aliyev and the chairman of China Energy Engineering Corporation Limited during the state visit to China. The goal is to expand cooperation in the development of clean energy and modern energy systems in Azerbaijan and to implement specific projects in this area. Under the agreement, cooperation will be carried out with China Energy Engineering Corporation Limited on the 160 MW Fuzuli Solar Power Plant, 200 MW wind energy in the Caspian Sea, hydropower and Green Energy Corridor projects. The agreement also covers cooperation in energy planning and network research, the establishment of a Research Center for the development of green energy use, and the training of qualified personnel in the renewable energy field.