Bakı Enerji Həftəsində “yaşıl enerji” üzrə əməkdaşlıq sənədləri imzalanıb
Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində ümumi gücü 200 MVt olan 3 günəş enerjisi layihələrinin reallaşdırılmasını, həmçinin Energetika Nazirliyi ilə Maire Tecnimont S.p.A. arasında “yaşıl enerji” sahəsində əməkdaşlığı nəzərdə tutan sənədlər imzalanıb.
Energetika Nazirliyi ilə “Universal Solar Azerbaijan” MMC arasında ölkəmizdə ilk dəfə olaraq bərpa olunan enerji sahəsində keçirilmiş beynəlxalq hərrac mexanizmi əsasında reallaşdırılan 100 MVt gücündə “Qobustan” Günəş Elektrik Stansiyası (GES) layihəsi üzrə “Torpaq icarə müqaviləsi” imzalanıb. Sənədi energetika naziri Pərviz Şahbazov və şirkətin direktoru Tao Zhicheng imzalayıblar. Layihə üzrə “Enerji alqı-satqı müqaviləsi” və “Ötürücü şəbəkəyə qoşulma müqaviləsi” isə “Azərenerji” ASC adından qurumun İdarə Heyətinin sədri Baba Rzayev, şirkət adından direktor Tao Zhicheng tərəfindən imzalanıb.
Azad edilmiş ərazilərin “yaşıl enerji zonası”na çevrilməsi məqsədilə həyata keçirilən təşəbbüslər çərçivəsində, Cəbrayıl rayonunda tikilməsi planlaşdırılan iki günəş elektrik stansiyası üzrə də müqavilələr imzalanıb. 50 MVt gücündə “Üfüq” GES və 50 MVt gücündə “Şəms” GES layihələri üzrə “Torpaq icarə müqavilə”lərini energetika naziri Pərviz Şahbazov, “Enerso Jabrayil” MMC şirkətinin direktoru Eldar Məmmədzadə və “Clean Energy Jabrayil” MMC-nin direktoru Xəyalə Nağıyeva imzalayıb. Hər iki layihəyə dair “Enerji alqı-satqı müqavilə”ləri və “Ötürücü şəbəkəyə qoşulma müqavilə”ləri də imzalanıb.
Cəbrayılda inşa olunacaq günəş stansiyaları ilə bağlı “Norm” ASC ilə birgə balanslaşdırma müqavilələrinə də imza atılıb.
Bundan başqa, Energetika Nazirliyi və “Maire Tecnimont S.p.A”. arasında “Enerji Keçidi sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu”nun müddətinin uzadılması məqsədilə sənədə müvafiq dəyişiklik edilməsi haqqında Protokol da imzalanıb.

Within the Baku Energy Week, documents have been signed for the implementation of three solar energy projects with a total capacity of 200 MW, as well as cooperation between the Ministry of Energy and Maire Tecnimont S.p.A. in the field of green energy.
Land Lease Agreement was signed between the Ministry of Energy and Universal Solar Azerbaijan LLC for the Gobustan Solar Power Plant (SPP) project with a capacity of 100 MW, implemented for the first time in our country based on the international auction mechanism held in the field of renewable energy. The document was signed by Energy Minister Parviz Shahbazov and the company’s director, Tao Zhicheng. The Power Purchase Agreement and the Grid Connection Agreement for the project were signed on behalf of Azerenerji JSC by the Chairman of the Board, Baba Rzayev, and on behalf of the company by director Tao Zhicheng.
As part of initiatives aimed at transforming the liberated territories into a green energy zone, contracts have also been signed for two planned solar power plants in the Jabrayil district. The Land Lease Agreements for the 50 MW Ufug SPP and the 50 MW Shams SPP projects were signed by Energy Minister Parviz Shahbazov, director Eldar Mammadzade of Enerso Jabrayil LLC, and director Khayala Nagiyeva of Clean Energy Jabrayil LLC. Power Purchase Agreements and Grid Connection Agreements for both projects have also been signed.
Balance agreements have also been signed with Norm OJSC regarding the solar power plants to be constructed in Jabrayil.
In addition, a Protocol on amendments to extend the term of the Memorandum of Understanding on Cooperation in the Field of Energy Transition between the Ministry of Energy and Maire Tecnimont S.p.A. was signed.