Azərbaycanın energetika naziri: “Ədalətli enerji keçidi ənənəvi enerji mənbələrinin istifadədən çıxarılması ilə deyil, onunla birgə mümkün ola bilər”
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Boliviyanın ev sahibliyi ilə videokonfrans formatında keçirilən Qaz İxrac Edən Ölkələr Forumu (Gas Exporting Countries Forum-GECF) Nazirlərinin 23-cü Görüşündə iştirak edib. Nazir çıxışında dünyada karbon emissiyalarının azaldılması və iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizədə qlobal səylərə Azərbaycanın davamlı dəstəyini ifadə edib. Bu çərçivədə enerji balansında bərpa olunan enerjinin mövqeyini möhkəmləndirən istiqamətlərin ölkənin Milli Prioritetləri və sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasında əksini tapması, Azərbaycanın Qlazqoda COP 26 İqlim Konfransında yeni hədəflərlə çıxış etməsi atılan addımlara nümunə olaraq diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, Azərbaycan Paris Sazişi ilə təsbit olunan və Qlazqo İqlim Paktı ilə dəstəklənən qlobal istiləşməni 1,5 dərəcə civarında saxlamaqla bağlı qlobal məqsədə bir daha sadiqliyini bəyan edib.
Bununla yanaşı energetika naziri aşağı karbonlu enerji mənbəyi kimi təbii qazın enerji transformasiyasında mühüm rolu və hazırkı enerji böhranı fonunda karbohidrogenlərin enerji təhlükəsizliyinin təminatında güclənən əhəmiyyətindən də bəhs edib: “Enerji mənbələrinin şaxələndirilməsinə əsaslanmadan dayanıqlı enerji təchizatı mümkün deyil və enerji resurslarının müxtəlifliyi hər zaman olduğu kimi indi və gələcəkdə də enerji bazarında sabitliyin təminatıdır. Enerji böhranlarına yol açan şoklara qarşı dayanıqlı olmaq üçün karbohidrogenlərin enerji balansında qalmasının həyati vacibliyi mövqeyindəyik. Hesab edirik ki, ədalətli enerji keçidi ənənəvi enerji mənbələrinin istifadədən çıxarılması ilə deyil, onunla birgə mümkün ola bilər.”
Azərbaycanın enerji siyasətinin hər zaman dünyada enerji təhlükəsizliyinə, sabitliyə, beynəlxalq əməkdaşlığa və inkişafa xidmət etmək məqsədini izlədiyini vurğulayan nazir bildirib ki, Cənub Qaz Dəhlizi məhz belə bir siyasətin töhfəsidir. Bu ilin on ayı ərzində Azərbaycan bu marşrutla 14 milyard kubmetrdən çox təbii qaz ixrac edib ki, bu həcmin təxminən yarısı Avropa istehlakçıları tərəfindən istifadə edilib.
Təşkilata üzv və müşahidəçi ölkələrin nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən nazirlər iclası üç sessiyada işini davam etdirib. Tədbirdə GECF-in İdarə Heyətinin və Katibliyinin 2021-ci il üzrə hesabatı dinlənilib, qaz bazarında mövcud vəziyyətə və 2050-ci ilə qədər inkişaf proqnozlarına dair təqdimatlar nəzərdən keçirilib, təşkilatın 2022-ci il üzrə büdcəsinin təsdiqi, 2022-ci il üçün GECF-in nazirlər iclasının prezidentinin, İdarə Heyətinin üzvlərinin təyin edilməsi, növbəti il nazirlərin 24-cü görüşü və Qətərdə keçirilməsi nəzərdə tutulan GECF-in VI Sammiti ilə bağlı məsələlər müzakirə olunub və müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan 2015-ci ildən Qaz İxrac Edən Ölkələr Forumunda müşahidəçi statusunda iştirak edir.

Minister of Energy of Azerbaijan: "A fair energy transition can be possible not by decommissioning traditional energy sources, but together with it”
The Minister of Energy Parviz Shahbazov attended the 23rd Ministerial Meeting of the Gas Exporting Countries Forum (GECF), which was held through videoconference and hosted by Bolivia. In his speech, the Minister expressed Azerbaijan's continued support for global efforts to reduce carbon emissions in the world and combat climate change. In this context, the reflection of the directions strengthening the position of renewable energy in the energy balance in the country's national priorities and socio-economic development strategy, and Azerbaijan's appearance with new targets at the COP 26 Climate Change Conference in Glasgow were brought to the attention as an example of the steps taken. It was noted that Azerbaijan once again expressed its commitment to the global target of holding global warming at around 1.5 degrees, enshrined in the Paris Agreement and supported by the Glasgow Climate Pact.
At the same time, the Minister of Energy spoke about the important role of natural gas in the energy transformation as a low-carbon energy source and the increased importance of hydrocarbons in ensuring energy security in the light of the current energy crisis: “Without diversification of energy resources, sustainable energy supply is impossible, and the variety of energy resources, as always, is and will be a guarantee of stability in the energy market. We believe that maintaining of hydrocarbons in the energy balance is vital for resilience to shocks that lead to energy crises. We also believe that a fair energy transition can be possible not by decommissioning traditional energy sources, but together with it.
Stressing that Azerbaijan's energy policy always pursues the goal of serving energy security, stability, international cooperation and development in the world, the Minister said that the Southern Gas Corridor is a contribution to such a policy. Over the ten months of this year, Azerbaijan exported over 14 bcm of natural gas via this route, about half of which was used by European consumers.
The Ministerial Meeting with the participation of representatives of member and observer countries continued its work in three sessions. At the event, the report of the Board of Directors and Secretariat of the GECF for 2021 was reviewed, presentations on the current status of the gas market and development forecasts for 2050 were made, issues related to the approval of the organization's budget for 2022, the appointment of the president and members of the Board of Directors of the GECF for 2022, the 24th Ministerial Meeting and the 6th GECF Summit to be held in Qatar next year were discussed and relevant decisions were made.
It should be noted that since 2015, Azerbaijan has been participating in the Gas Exporting Countries Forum as an observer.