Araz və Mil-Muğan su anbarlarının birgə istifadəsinin 50-ci ildönümü qeyd edilib
Araz çayı boyunca inşa edilmiş Araz və Mil-Muğan su anbarlarından birgə istifadə edilməsinin 50 illiyi münasibətilə yubiley mərasimi keçirilib. Azərbaycan və İran İslam Respublikasının hökumət nümayəndələrinin iştirakı ilə təşkil edilmiş mərasim ərazidəki sərgi ilə tanışlıqdan başlanıb. Tədbirdə Azərbaycan tərəfdən Naxçıvan Muxtar Respublikasının Baş naziri Səbuhi Məmmədov, İran tərəfdən isə Şərqi Azərbaycan vilayətinin valisi Mohammad Reza Pour Mohammadi açılış nitqləri ilə çıxış ediblər. Araz çayı üzərində Azərbaycan və İran tərəfindən tikilərək 1971-ci ildə birgə istismara verilmiş, həcmi 1 milyard 350 milyon kubmetr olan Araz su anbarı, həmçinin “Araz” SES və hər iki ölkənin ərazisində 400 min hektar sahənin suvarılmasını təmin edən Mil-Muğan su anbarının regional əməkdaşlığın inkişafında əhəmyyəti diqqətə çatdırılıb.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının Baş naziri Səbuhi Məmmədov deyib: “Bu gün ölkə prezidentlərinin iradəsinə uyğun olaraq həyata keçirilən birgə layihələr əlaqələrimizi daha da möhkəmləndirir. Azərbaycan Respublikası ilə İran İslam Respublikasının dövlət sərhədində Araz və Mil-Muğan su anbarlarının dostcasına birgə istifadəsinin 50 illiyinin xüsusi mərasimlə qeyd edilməsi əlaqələrimizin möhkəm tarixi köklər üzərində daha da inkişafının göstəricisidir.”
Şərqi Azərbaycan vilayətinin valisi Mohammad Reza Pour Mohammadi bildirib: “Bu gün həm mədəni sərvət, həm də bölgə insanları üçün iqtisadiyyatın həyat arteriyası olan, bir çaydan daha üstün məna daşıyan Araz çayı ətrafında toplaşmışıq. Bu çay, geniş əməkdaşlığımız üçün üzümüzə açılan böyük bir dünyanın nümunəsidir. İnşallah ki, sabahın işıqlı günləri üçün əməkdaşlığı davam etdirəcəyik. Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin bitməsini və bölgədə davamlı sülhün bərqərar olmasına dair razılıqları nəzərə alaraq bütün ölkələrin əməkdaşlığı üçün yaxşı bir fürsət yaradılıb. Azərbaycanla hər cür əməkdaşlığa hazırıq.”
Tədbirdə Azərbaycan Meliorasiya və Su Təsərrüfatı ASC-nin sədri Zaur Mikayılov və İran İslam Respublikasının energetika nazirinin su məsələləri üzrə müavini Ghasem Taghızadeh də çıxış edib. Zaur Mikayılov əmin olduğunu vurğulayıb ki, mövcud su ehtiyatlarından daha səmərəli istifadənin təmin olunması, su təminatında yarana biləcək çətinliklərin vaxtında qarşısının alınması və hər iki dövlətin su və enerjiyə olan tələbatının ödənilməsi məqsədilə bu sahədə fəaliyyət bundan sonra da uğurla davam etdiriləcək. Ghasem Taghızadeh isə iki ölkə arasında Araz çayı üzrə əməkdaşlığın və rəğbətli münasibətin bütün dünyada sülh və dostluğun gözəl nümunəsi ola biləcəyini deyib.
Azərbaycan Respublikasının energetika naziri Pərviz Şahbazov da çıxışında Araz və Mil-Muğan su anbarlarını ölkələrimiz üçün sosial-iqtisadi obyektlərdən daha çox uzunmüddətli əməkdaşlıq körpüsü adlandırıb: “Araz və Mil-Muğan su anbarları, “Araz” SES, eləcə də Araz çayı üzərində yeni layihələrin nümunəsində əminliklə deyə bilərik ki, Azərbaycan və İran öz aralarındakı sərhədi davamlı şəkildə birgə əməkdaşlıq imkanlarına uğurla çevirən ölkələrdir. Yarım əsr ərzində bu infrastrukturlar paritet əsasda hər iki ölkənin maraqlarına xidmət edərək Azərbaycan-İran təcrübəsində transsərhəd sularından istifadənin də örnək modelini formalaşdırıb”.
Nazir Pərviz Şahbazov mürəkkəb bir dövrdə belə strateji əhəmiyyətli layihələrin ərsəyə gəlməsində Ulu Öndər Heydər Əliyevin misilsiz rolunu vurğulayıb. Azərbaycan tərəfi üçün ümumi gücü 22 MVt olan “Araz” SES-in o dövrdə ölkəmizin enerji təminatına mühüm töhfə verdiyini diqqətə çatdırıb. Energetika naziri bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin regionda yeni reallıqlar yaradan siyasəti nəticəsində hazırda Araz çayının su və energetika ehtiyatlarının birgə istifadəsi ilə bağlı əməkdaşlığımız “Xudafərin”, “Qız Qalası” hidroqovşaqları və su elektrik stansiyaları, eləcə də digər layihələrlə genişlənərək yeni inkişaf mərhələsinə daxil olub. “Azərbaycanın əzəli torpaqlarının işğaldan azad edilməsi və tarixi sərhədlərinin bərpası ilə regionda yaranmış yeni geosiyasi reallıqlar və təhlükəsiz inkişaf mühiti bu layihələrin icrası istiqamətində maneələri artıq aradan qaldırıb. Bu layihələrin icrası uzaqgörən siyasətin, dəqiq hesablanmış strateji yanaşmanın məhsulu olmaqla bərabər hər iki dövlət üçün Araz çayının əhəmiyyətini daha da artırır. Yaxın gələcəkdə ümumi qoyuluş gücü 200 MVt olan “Xudafərin” və 80 MVt gücündə “Qız Qalası” su elektrik stansiyaları tikiləcək. Nəticədə biz ildə ümumən 716 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi istehsal edə biləcəyik.”
İran İslam Respublikasının energetika naziri Reza Ardakanian deyib: “Araz və Mil-Muğan su anbarlarının istismara verilməsinin 50-ci ildönümü İran və Azərbaycan arasındakı dərin dostluq əlaqələri və əməkdaşlıq münasibətlərini ifadə edir. Şübhəsiz, Araz çayı İran və Azərbaycan arasında hər iki qonşu dövlətin əhalisinin qan damarı kimi ortaq sərhədin mühüm hissəsində sülh və dostluğun simvoluna çevrilib.”
Mərasimdə Araz və Mil-Muğan su anbarlarının istismarı və birgə əməkdaşlıq tarixinə dair hər iki ölkə tərəfindən hazırlanmış qısametrajlı sənədli filmlər nümayiş etdirilib. Yekunda Araz və Mil-Muğan su anbarlarının istismarı üzrə birgə komissiyanın və 50-ci görüşün protokolu imzalanıb.

On the occasion of the 50th anniversary of joint operation of Aras and Mil-Mugan dams built along the Aras River, an anniversary ceremony was held. The ceremony, organized with the participation of government officials of Azerbaijan and the Islamic Republic of Iran, began with a tour of the exhibition in the area. Sabuhi Mammadov, Prime Minister of Nakhchivan Autonomous Republic  and Mohammad Reza  Pour Mohammadi, Governor of the Eastern Azerbaijan made opening remarks at the event. The importance of the Aras dam, which was built by Azerbaijan and Iran on the Aras River and commissioned in 1971, with a volume of 1 billion 350 million cubic meters, as well as importance of Aras HPP and Mil-Mugan dam, which provides irrigation of 400 thousand hectares of land in the territories of both countries in the development of regional cooperation was brought to the attention.
Sabuhi Mammadov, Prime Minister of Nakhchivan Autonomous Republic said: "The joint projects implemented today in accordance with the will of the Presidents further strengthen our relations. Celebration of the 50th anniversary of the friendly joint use of the Aras and Mil-Mugan dams on the state border of the Republic of Azerbaijan and the Islamic Republic of Iran with a special ceremony is an indicator of the further development of our relations on strong historical roots.”
Mohammad Reza  Pour Mohammadi, Governor of the Eastern Azerbaijan said: "Today we are gathered around the river Aras, which is both a cultural wealth and a vital artery of the economy for the people of the region, and carries a higher meaning than a river. This river is an example of a great world open to  our wide cooperation. We hope that we will continue our cooperation aimed at building a brighter future. Considering the end of the Nagorno-Karabakh conflict and the agreement on the establishment of sustainable peace in the region, a good opportunity has been created for cooperation of all countries in the region. We are ready for any cooperation with Azerbaijan"
Zaur Mikayilov, Chairman, Azerbaijan Melioration and Water Management OJSC and Ghasem Taghizadeh, Deputy Minister of Energy for Water & Wastewater  Affairs also made a speech at the event Zaur Mikailov expressed confidence that in order to ensure more efficient use of available water resources, timely prevention of water supply problems and meet the water and energy needs of both countries, activities in this area will be successfully continued. Ghasem Taghizadeh said that cooperation and empathy beetwen Iran and Azerbaijan on Aras river can be a good patten of peace and friendship in the world.
The Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan Parviz Shahbazov also noted in his speech that the Araz and Mil-Mugan dams are not just socio-economic objects for our countries, but a bridge of long-term cooperation: “On the example of new projects implemented on the territory of the Aras and Mil-Mugan dams, Aras HPP, as well as on the Aras River, it is safe to say that Azerbaijan and Iran are countries that constantly turn the border between themselves into an opportunity for joint cooperation. For half a century, this infrastructure has largely served the interests of both countries, forming a model of the use of transboundary waters in the Azerbaijani-Iranian practice.”
Minister Parviz Shahbazov stressed the unprecedented role of National Leader Heydar Aliyev in creating such strategically important projects in a difficult period. He brought to the attention that Aras HPP with a total capacity of 22 MW for the Azerbaijani side at that time made an important contribution to the energy supply of our country. The Minister of Energy also noted that as a result of the policy of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, creating new realities in the region, our cooperation on the joint use of water and energy resources of the Aras River has now expanded and entered to a new stage of development with the help of Khudaferin, Giz Galasi hydrojunctions and HPPs as well as other projects . “New geopolitical realities and a safe development environment that have developed in the region with the liberation of the ancestral lands of Azerbaijan from occupation and the restoration of historical borders have already removed obstacles to the implementation of these projects.  The implementation of these projects, being the product of a far-sighted policy, a well-calculated strategic approach, further increases the importance of the Aras River for both states. In the near future, the Khudaferin and Gyz Galasy HPPs will be built with a total installed capacity of 200 MW and 80 MW, respectively.  As a result, we will be able to produce 716 million kilowatt-hours of electricity per year."
Reza Ardakanian, Minister of Energy of the Islamic Republic of Iran said: "Comemorating the 50th annyversary of Aras and Mil-Mughan dams operation expressing deep friendship relations and cooperation beetwen the Iran and Azerbaijan Republic. Undubteadly, the Aras river has been a symbol of peace and friendship in a significant part of the common border between Iran and Azerbaijan as the lifeblood of the neighboring border residents."
Short documentaries about the history of exploitation and joint cooperation of the Aras and Mil-Mugan dams, prepared by both countries, were demonstrated at the ceremony. In conclusion, a protocol was signed on the results of the 50th meeting of the Joint Intergovernmental Commission on the operation of the Aras and Mil-Mugan dams.