Energetika naziri Pərviz Şahbazov COP29 çərçivəsində Almaniya Sənaye Federasiyasının təşkilatçılığı və Almaniyanın vitse-kansler, iqtisadiyyat və iqlim mühafizəsi naziri Robert Habekin iştirakı ilə keçirilən tədbirdə çıxış edib. O bildirib ki, COP29 Sədrliyi ədalətli iqlim nəticələri əldə etmək məqsədilə yeni iqlim maliyyəsi, Milli Müəyyən Edilmiş Töhfələr (NDC-lər), Milli Uyğunlaşma Planları (NAP) və İkiillik Şəffaflıq Hesabatları kimi mühüm məsələlərdə konstruktiv fəaliyyət və təşəbbüslər göstərir. Nazir Bakıda əldə ediləcək yekun razılaşmanın post-Paris dövrünü başlatmaq üçün tarixi fürsət olduğunu vurğulayıb və Azərbaycanın “yaşıl enerji” təşəbbüslərini qlobal enerji keçidinə töhfə vermək baxımından əhəmiyyətli addım kimi qiymətləndirib.
Nazir qeyd edib ki, məqsədimiz bərpa olunan enerjinin payını enerji balansında 2030-cu ilə qədər 35,5%-ə, 2035-ci ilə qədər isə minimum 40%-ə çatdırmaqdır. Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə hazırda Avropanı və Asiyanı birləşdirən “yaşıl enerji dəhliz”ləri layihələri həyata keçirilir. Xəzər dənizinin 157 QVt külək enerjisi və Mərkəzi Asiyanın “yaşıl enerji” potensialına əsaslanan “Xəzər-Qara dəniz-Avropa,” “Azərbaycan-Türkiyə-Avropa” və “Mərkəzi Asiya-Azərbaycan” yaşıl enerji dəhlizləri Azərbaycan, Qazaxıstan, Özbəkistan, Türkiyə, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstanın enerji şəbəkələrini birləşdirəcək. “Bu layihələr Almaniya və Avropa şirkətləri üçün unikal əməkdaşlıq imkanları təklif edir. Alman şirkətləri enerji sektorunda liderdir və xüsusilə külək enerjisi sahəsində bizim üçün vacib tərəfdaş ola bilərlər. Əlavə olaraq, yaşıl hidrogenin istehsalı və onun Almaniya və digər Avropa ölkələrinə ixracı sahəsində əməkdaşlıq imkanları mövcuddur. Biz Almaniya şirkətlərini bütün bu imkanları dəyərləndirməyə dəvət edirik. Bu tərəfdaşlıqlar Avropanın enerji təhlükəsizliyini gücləndirmək və yeni bazarlar açmaq baxımından da faydalı olacaqdır”.
Qeyd edək ki, tədbirdən əvvəl energetika naziri Pərviz Şahbazov, iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və iqtisadiyyat və iqlim mühafizəsi naziri Robert Habekin iştirakı ilə görüş də keçirilib. Görüşdə bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlıq və alman şirkətlərinin iştirakına dair müzakirələr aparılıb. Xəzər dənizində külək enerjisinin böyük potensialından istifadə, “yaşıl hidrogen” istehsalı və onun Avropa bazarlarına ixracı, həmçinin “yaşıl enerji” dəhlizləri infrastrukturlarının inkişafı istiqamətində əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçirilib.

Energy Minister Parviz Shahbazov made a speech at the event organized by the Federation of Industry of Germany within the COP29 and with the participation of German Vice Chancellor, Federal Minister for Economic Affairs and Climate Action Robert Habeck. He said that the COP29 Presidency takes constructive action and initiatives on important issues such as new climate funding, Nationally Defined Contributions (NDCs), National Adaptation Plans (NAP) and Biennial Transparency Reports in order to achieve fair climate results. The Minister stressed that the final agreement to be reached in Baku is a historic opportunity to start the post-Paris period and assessed Azerbaijan's green energy initiatives as an important step in contributing to the global energy transition.
The Minister noted that our goal is to increase the share of renewable energy in the energy balance by 2030 to 35.5%, and by 2035 to a minimum of 40%. At the initiative of the President of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, projects of green energy corridors connecting Europe and Asia are currently being implemented. The green energy corridors of Caspian-Black Sea-Europe, Azerbaijan-Turkey-Europe and Central Asia-Azerbaijan, based on 157GW of wind energy of the Caspian Sea and the green energy potential of Central Asia, will connect the energy networks of Azerbaijan, Kazakhstan, Uzbekistan, Turkey, Georgia, Romania and Hungary. "These projects offer unique cooperation opportunities for German and European companies. German companies are leaders in the energy sector and can be important partners for us, especially in the field of wind energy. In addition, there are opportunities for cooperation in the production of green hydrogen and its export to Germany and other European countries. We invite German companies to evaluate all these opportunities. These partnerships will also be beneficial in terms of strengthening European energy security and opening up new markets.”
It should be noted that before the event, a meeting was held with the participation of Minister of Energy Parviz Shahbazov, Minister of Economy Mikayil Jabbarov and Minister for Economic Affairs and Climate Action Robert Habeck. During the meeting, discussions were held on cooperation in the field of renewable energy and involving German companies. The possibilities of cooperation in the field of using the enormous potential of wind energy in the Caspian Sea, the production of green hydrogen and its export to European markets, as well as the development of green energy corridor infrastructures were considered.