Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi COP29 tədbiri çərçivəsində “Azərbaycan, Gürcüstan, Macarıstan və Rumıniya arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Saziş”in icrası məqsədilə 9-cu Nazirlər/Rəhbər Komitənin iclası keçirilib. Tədbirdə Azərbaycanı energetika naziri Pərviz Şahbazov, Rumıniyanı energetika naziri Sebastian-İoan Burduja, Gürcüstanı Baş nazirin birinci müavini, iqtisadiyyat və davamlı inkişaf naziri Levan Davitaşvili, Macarıstanı isə Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyinin dövlət katibi Peter Sztaray təmsil edib. Görüşdə, Bolqarıstanın energetika naziri Vladimir Malinov, Avropa Komissiyasının enerji siyasəti üzrə direktoru Kristina Lobillo Borrero, “CESI” şirkətinin Baş icraçı direktoru Nicola Melchiotti, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) vitse-prezidenti Mark Bouman, Avropa İnvestisiya Bankının (AİB) “Wind Europe” şirkətinin rəsmiləri, həmçinin ötürücü sistem operatorlarının nümayəndələri iştirak edib.
İclasda “CESI” şirkəti tərəfindən “Yaşıl Enerji Dəhlizi Layihəsi” üzrə aparılan texniki-iqtisadi əsaslandırmanın (TİƏ) ilkin nəticələrini əks etdirən hesabat təqdim olunub.  Bərpa olunan enerji və “yaşıl hidrogen” üzrə tələbat və istehsala dair proqnozlar, texnologiyalar, interkonnektorların texniki-iqtisadi potensialı barədə məlumatlar diqqətə çatdırılıb. Yaşıl elektrik və hidrogen infrastrukturunun yaradılması və ötürülməsinə dair ilkin təhlillər bölüşülüb. Energetika naziri Pərviz Şahbazov çıxışında “yaşıl enerji dəhlizi”nin Azərbaycanın COP təşəbbüslərindən biri olduğunu vurğulayaraq layihə üzvlərini bu təşəbbüsü dəstəkləməyə çağırıb. Nazir deyib ki, texniki-iqtisadi əsaslandırmanın (TİƏ) ilkin nəticələri layihə üçün potensial biznes modelləri ilə bağlı müzakirələrə başlamağı, tələb və təkliflə bağlı aydın və uzunmüddətli planları zəruri edir. Nazir layihənin fiber-optik komponenti üzrə tezliklə ekspert qrupunun görüşünün keçirilməsini təklif edib.
Müzakirələr zamanı məsləhətçinin texniki-iqtisadi əsaslandırmanın uğurla tamamlanması üçün tərəflərlə əməkdaşlığını davam etdirməsi tövsiyə olunub. AYİB və AİB-in layihəyə marağı və texniki-iqtisadi əsaslandırma başa çatdıqdan sonra əməkdaşlıq imkanları qeyd olunub. Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistan arasında “Yaşıl Enerji Dəhlizi” təşəbbüsü ilə bağlı əldə olunmuş irəliləyişlər yüksək qiymətləndirilib. Mərkəzi Asiya, Xəzər və Qara dəniz regionları arasında regional enerji təhlükəsizliyinin, yaşıl enerji keçidinin və əlaqələndirmənin gücləndirilməsi niyyəti bir daha ifadə edilib.
Yeni təsis edilmiş Birgə Müəssisənin fəaliyyət planının hazırlanması ilə bağlı işlər də müzakirə edilib. 8-ci Nazirlər Görüşündə qəbul olunmuş qərara uyğun olaraq energetika nazirinin müşaviri Fərhad Məmmədov Birgə Müəssisənin Baş direktoru təyin edilib. Yekunda Birgə Müəssisənin fəaliyyəti üzrə hüquqi məsələlərin tezliklə yekunlaşdırılması razılaşdırılıb. Bolqarıstanın Sazişə qoşulması ilə bağlı ölkənin marağına və nazirlərin əvvəlki görüşlərinin qərarlarına əsaslanaraq zəruri prosedurlara başlamaq barədə razılığa gəlinib. İclasın yekunlarına dair Protokol imzalanıb.

Within the COP29 event hosted by Azerbaijan, a meeting of the 9th Ministerial Meeting/Steering Committee was held to implement the Agreement on Strategic Partnership in the Development and Transmission of Green Energy among Azerbaijan, Georgia, Hungary and Romania. Azerbaijan was represented by Energy Minister Parviz Shahbazov, Romania by Energy Minister Sebastian-Ioan Burduja, Georgia by First Deputy Prime Minister and Minister of Economy and Sustainable Development Levan Davitashvili, and Hungary by State Secretary for Security Policy and Energy Security, Ministry of Foreign Affairs and Trade Péter Sztáray. The meeting was attended by Bulgarian Energy Minister Vladimir Malinov, Director of Energy Policy at European Commission Christina Lobillo Borrero, CEO of CESI Nicola Melchiotti, Vice-President of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) Mark Bowman, officials of the European Investment Bank (EIB) Wind Europe, as well as representatives of transmission system operators.
At the meeting, a report reflecting the preliminary results of the feasibility study conducted by CESI on the Green Energy Corridor project was presented.  Data on demand and production forecasts for renewable energy and green hydrogen, technologies, technical and economic potential of interconnectors were brought to the attention. Preliminary analysis on the generation and transmission of green electricity and hydrogen infrastructure was shared. In his speech, Minister of Energy Parviz Shahbazov emphasized that the green energy corridor is one of the COP initiatives of Azerbaijan and called on the project members to support this initiative. The Minister said that the preliminary results of the feasibility study make it necessary to start discussions on potential business models for the project, as well as clear and long-term plans on supply and demand. The Minister proposed to hold a meeting of the Expert Group on the fiber-optic component of the project soon.
During the discussions, it was recommended that the consultant continue to cooperate with the parties for the successful completion of the feasibility study. The EBRD and EIB's interest in the project and the possibility of cooperation after the completion of the feasibility study were underlined. The progress made on the Green Energy Corridor initiative among Azerbaijan, Kazakhstan and Uzbekistan was highly appreciated. The intention to strengthen regional energy security, green energy transition and coordination among the regions of Central Asia, Caspian Sea and Black Sea was once again expressed.
The work on the preparation of the action plan of the newly established joint venture was also discussed. In accordance with the decision adopted at the 8th Ministerial Meeting, adviser to the Minister of Energy Farhad Mammadov was appointed as Director General of the Joint Venture. In conclusion, it was agreed to soon finalize legal issues on the activities of the Joint Venture. It was agreed to start the necessary procedures in connection with Bulgaria's accession to the agreement based on the country's interest and the decisions of previous meetings of the ministers. A protocol was signed on the outcomes of the meeting.