Energetika Nazirliyində Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Yunanıstan Respublikası Hökuməti arasında iqtisadi, sənaye və texnoloji sahələrdə əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın 5-ci iclası keçirilib.
İclasda iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin ötən il  1,4 milyard dollar təşkil etdiyi, Cənub Qaz Dəhlizinin Avropanın, o cümlədən Yunanıstanın enerji təhlükəsizliyində  mühüm rol oynadığı vurğulanıb. Azərbaycan qazının Trans-Adriatik Boru Kəməri (TAP) və Yunanıstan-Bolqarıstan İnterkonnektoru (IGB) vasitəsilə Avropada təchizatın şaxələnməsinə və dekarbonizasiyaya töhfələri qeyd edilib. Energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, Avropaya 3,5 il ərzində tədarük edilən 36,8 milyard kubmetr qazın 3,6 milyard kubmetrdən çoxu və ya 10 faizi Yunanıstanın payına düşüb: “Ötən il Yunanıstanın qaza tələbatının təxminən 18 faizi məhz Azərbaycan qazı ilə təmin edilib. İlin sonuna Yunanıstana 1,2 milyard kubmetr qazın ixracı gözlənilir.”
Nazir, həmçinin deyib ki, Avropanın etibarlı enerji təchizatçısı olan və uğurla “yaşıl artım” siyasəti həyata keçirən Azərbaycan beynəlxalq miqyasda böyük etimad və hörmətin nəticəsi olaraq bu il COP29-a ev sahibliyi edir. Zəngin əməkdaşlıq gündəliyi olan bu yeni tarixi dövrdə enerji prioritet mövzulardan biridir.
Yunanıstanın xarici işlər nazirinin müavini Kostas Fragogiannis isə deyib ki, Komissiyanın iclası ölkələrin ikitərəfli münasibətlər qurmaq niyyətini əks etdirir: “Müxtəlif sahələrdə, o cümlədən ticarət və investisiya, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı, energetika, texnologiya, səhiyyə və turizm kimi istiqamətlərdə əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı və təşviqini davam etdirmək üçün qabaqcıl mexanizm yaradılıb. Ümumilikdə, birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 5-ci iclası Yunanıstan ilə Azərbaycan arasında davamlı, konstruktiv, səmərəli dialoq və fikir mübadiləsinin əsasını qoyur.”
İclasda ticarət, sənaye, nəqliyyat, turizm, kənd təsərrüfatı, enerji, təhsil, səhiyyə, mədəniyyyət və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişafı ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Ölkəmizdə əlverişli investisiya mühiti, Ələt Azad İqtisadi Zonası, sənaye zonaları və aqroparklarda, həmçinin Transxəzər Beynəlxalq Şərq-Qərb Orta Dəhlizi üzrə əməkdaşlıq imkanları barədə məlumatlar diqqətə çatdırılıb. Komissiya çərçivəsində bütün sahələrdə əməkdaşlığın yol xəritəsini müəyyən edən ikillik Fəaliyyət Planı qəbul edilib.
Yekunda Azərbaycan və Yunanıstan iqtisadi, sənaye və texnoloji sahələrdə əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın 5-ci iclasının Protokolu və Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi (AZPROMO) və “Enterprise Greece” Agentliyi arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.

The 5th meeting of the Intergovernmental Commission between Azerbaijan and the Hellenic Republic was held
The Fifth Session of the Joint Commission on Economic, Industrial and Technological Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Hellenic Republic was held at the Ministry of Energy.
It was noted that last year trade turnover amounted to 1.4 billion USD, and the Southern Gas Corridor played an important role in the energy security of Europe, including Greece. The contribution of Azerbaijani gas to the diversification and decarbonization of supplies in Europe through the Trans-Adriatic Pipeline (TAP) and the Greece-Bulgaria interconnector (IGB) was noted. Energy Minister Parviz Shahbazov said that more than 3.6 billion cubic meters or 10 percent out of 36.8 bcm of gas supplied to Europe for 3.5 years fell to Greece: “Last year, about 18 percent of Greek gas demand was provided by Azerbaijani gas. By the end of the year, 1.2 bcm of gas is expected to be exported to the Hellenic Republic."
The Minister also said that Azerbaijan, a reliable European energy supplier and successfully implementing a green growth policy, is hosting COP29 this year as a result of great trust and respect on an international scale. In this new historical period with a rich cooperation agenda, energy is one of the priority topics.
Deputy Minister of Foreign Affairs of the Hellenic Republic Konstantinos (Costas) Fragkogiannis said that the Session of the Commission reflects the willingness of both countries to build strong bilateral relations: “An advanced framework was established for further developing and promoting synergies in various fields including trade and investment, energy, transport, agriculture, technology, healthcare, and tourism. In general, the 5th session of the Joint Intergovernmental Committee lays the foundation for a sustainable, constructive and effective dialogue and exchange of views between Greece and Azerbaijan.”
At the meeting, discussions were held on the development of cooperation in trade, industry, energy, transport, tourism, agriculture, education, health, culture and other areas. Information on the favorable investment climate in our country, opportunities for cooperation in the ALAT Free Economic Zone, industrial zones and agrarian parks, cooperation opportunities on the Trans-Caspian International East-West Middle Corridor was brought to the attention. Within the the Commitee, a two-year Action Plan was adopted, which defines the roadmap for cooperation in all areas.
At the end, the protocol of the Fifth Session of the Joint Commission on Economic, Industrial and Technological Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Hellenic Republic and a Memorandum of Understanding between Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan- AZPROMO and Entrerprise Greece Agency were signed.