Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası nazirlərin 10-cu iclası və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası nazirlərin 2-ci iclası çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazov TAP-ın icraçı direktoru Luka Skyepatti ilə görüşüb.
Görüşdə Trans-Adriatik Boru Kəmərinin (TAP) 2026-cı ildən etibarən əlavə olaraq 1,2 milyard kubmetr genişləndirilməsinin birinci mərhələsi üzrə görülən işlər, növbəti genişlənmə üçün aparılan bazar sınaqlarının gedişatı, regional qaz təchizatı infrastrukturlarının inkişafına dair müzakirələr aparılıb.
Boru kəmərinin əlavə tədarük üçün 2025-ci ilin sonuna hazır olacağı, İtaliyaya 1 milyard kubmetr, Albaniyaya isə 200 milyon kubmetr qaz nəql ediləcəyi bildirilib. TAP-ın İtaliya da daxil Avropa ölkələrinin qaza tələbatının əhəmiyyətli hissəsini qarşıladığını vurğulayan Luka Skyepatti Azərbaycan qazının enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynadığını qeyd edib.
Görüşdə karbon neytrallığının əldə olunması məqsədilə Yunanıstan və Albaniyada yerləşən kompressor stansiyalarının elektrikləşdirilməsi, həmçinin boru kəmərinin ötürücülük gücünün artırılması çərçivəsində hidrogen və digər bərpa olunan qazların tədarükü perspektivləri ilə bağlı geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

Within the 10th Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council and the 2nd Ministerial Meeting of the Green Energy Advisory Council, the Energy Minister Parviz Shahbazov met with TAP Executive Director Luca Skyepatti.
The meeting discussed the work carried out on the first phase of the expansion of the Trans-Adriatic Pipeline (TAP) from 2026 by an additional 1.2 billion cubic meters, the progress of market tests for the next expansion, and the development of regional gas supply infrastructures.
It was stated that the pipeline would be ready for additional supply by the end of 2025, 1 billion cubic meters of gas would be transported to Italy and 200 million cubic meters to Albania. Underlining that TAP meets a significant part of the demand for gas from European countries, including Italy, Luca Skyepatti noted that Azerbaijani gas plays an important role in energy security.
The sides exchanged views on the prospects for the electrification of compressor stations located in Greece and Albania in order to achieve carbon neutrality, as well as the supply of hydrogen and other renewable gases within increasing the throughput capacity of the pipeline.