“Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın 2023-cü il üçün nəzərdə tutulmuş hədəfləri çərçivəsində cari ilin birinci yarım ili üzrə monitorinq və qiymətləndirilməsinə dair “Yaşıl enerji məkanı”  məqsədi üzrə ümumi hesabatın “Yaşıl enerji məkanı” İşçi qrupunda hibrid formatında müzakirəsi keçirilib.
İşçi qrupun sədri, energetika nazirinin müavini Elnur Soltanov “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda “Təmiz ətraf mühit və “Yaşıl artım” ölkəsi” Milli Prioriteti üzrə nəzərdə tutulan tədbirlərdən bəhs edib, əsas hədəf indikatorlarından birinin elektrik enerjisi istehsalının qoyuluş gücündə bərpa olunan enerji mənbələrinin payının artırılması olduğunu vurğulayıb. “Yaşıl enerji məkanı” məqsədi ilə yanaşı, xüsusi olaraq işğaldan azad edilmiş ərazilərdə və Naxçıvanda “yaşıl enerji” zonasının yaradılması istiqamətində müvafiq tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib.
Daha sonra işçi qrupun sədr müavini, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktorunun müavini Ramil Hüseyn “Yaşıl enerji” məkanı üzrə tərəqqi hesabatını təqdim edib. O bildirib ki, bu sahədə davamlı inkişaf üçün yaxşı zəmin formalaşdırılıb.
İclasda “Yaşıl enerji məkanı” məqsədi üzrə fəaliyyət istiqamətləri və hədəflərlə bağlı görülən tədbirlər diqqətə çatdırılıb, energetika sektorunda tənzimləyici mühitin təkmilləşdirilməsi, bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin artırılması, bu sahəyə xarici investorların cəlbi, yeni generasiya güclərinin enerji sisteminə inteqrasiyası və digər məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. İşçi qrupu üzvlərinin hesabatla bağlı rəyləri dinlənilib, təklif və tövsiyələr nəzərə alınmaqla hesabat layihəsinin təkmilləşdirilməsi məqsədəuyğun hesab edilib.
“Yaşıl enerji məkanı” İşçi qrupunda Energetika Nazirliyi və İİTKM ilə yanaşı, İqtisadiyyat, Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Kənd Təsərrüfatı, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat, Maliyyə, Fövqəladə Hallar nazirliklərinin, SOCAR, Mərkəzi Bank, Azərbaycan İnvestisiya Holdinqi, Dövlət Statistika Komitəsi, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Dövlət Gömrük Komitəsi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, “Azərsu”, “Meliorasiya və Su Təsərrüfatı”, “Azərenerji”, “Azərişıq”, “Azəristiliktəchizat” ASC-lərin nümayəndələri təmsil olunurlar.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 12 iyun 2023-cü il tarixli Sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin tam, vaxtında və effektiv icrasını təmin etmək və aidiyyəti dövlət orqanlarının fəaliyyətlərinin əlaqələndirilməsi məqsədilə 8 İşçi qrup yaradılıb.

The meeting of Working Group on green energy space was held
Within the targets of the "Strategy of Socio-Economic development of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026" for 2023, the general report on the monitoring and evaluation of the first half of the current year for the purpose of "Green energy space" was discussed in the "Green energy space" working group in a hybrid format.
Chairman of the Working Group, Deputy Minister of Energy Elnur Soltanov spoke about the measures envisaged in National Priority "Clean environment and "Green growth" country" in the "2022-2026 socio-economic development strategy of the Republic of Azerbaijan" and stressed that one of the main target indicators is to increase the share of renewable energy sources in the installed capacity of electricity. In addition to the purpose of "Green energy space“, relevant measures have been taken to create a "green energy" zone in the liberated territories and Nakhchivan.
Then, Deputy Chairman of the Working Group, Deputy Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) Ramil Huseyn presented the progress report on the “green energy” space. He said that a good foundation has been formed for sustainable development in this area.
At the meeting, the measures taken in connection with the activities and targets for the purpose of the “green energy space” were brought to the attention, views were exchanged on improving the regulatory environment in the energy sector, increasing the use of renewable energy sources, attracting foreign investors to this area, integrating new generation powers into the energy system and other issues. The opinions of the members of the Working Group on the report were heard, and it was considered expedient to improve the report project taking into account suggestions and recommendations.
In addition to the Ministry of Energy and CAERC, the Green Energy Space Working Group included representatives of the Ministries of Economy, Ecology and Natural Resources, Agriculture, Digital Development and Transport, Finance, Emergency Situations, SOCAR, Central Bank, Azerbaijan Investment Holding, State Statistics Committee, State Urban Planning and Architecture Committee, State Customs Committee, Azerbaijan National Academy of Sciences, Azersu, Melioration and Water Management, Azerenergy, Azerishig, Azeristiliktechizat OJSCs.
It should be noted that by the Order of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated 12 June 2023, 8 Working Groups were established in order to ensure the full, timely and effective implementation of the measures provided for in the Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026 and to coordinate the activities of the relevant state authorities.