Energetika naziri Brüsseldə Azərbaycanın enerji səmərəliliyi və “yaşıl enerji” kursundan danışıb
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Belçikanın Brüssel şəhərində keçirilən Beynəlxalq Enerji Agentliyinin (IEA) enerji səmərəliliyi üzrə 10-cu illik Qlobal Konfransında iştirak edib.
Nazir “Məlumatlılıq, ambisiya və fəaliyyət” mövzusunda yüksək səviyyəli paneldə və nazirlərin dəyirmi masasında enerji səmərəliliyinin enerji təhlükəsizliyi və qlobal iqlim hədəflərinin reallaşdırılmasına verdiyi töhfələr, eləcə də Azərbaycanın bu sahədə həyata keçirdiyi siyasət barədə fikirlərini bölüşüb. Enerji səmərəliliyinə nail olmaq üçün investisiyalar, təcrübə mübadiləsi və beynəlxalq əməkdaşlığın vacibliyi qeyd olunub.
Təmiz enerjiyə keçidin əsas dayaqları olan bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyinin Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişaf və müasir enerji siyasətinin strateji prioritetləri olduğu vurğulanıb. Azərbaycanın təmiz ətraf mühitə malik yaşıl artım ölkəsi kimi inkişafı istiqamətində qısa müddətdə enerji səmərəliliyi üzrə müasir qanunvericilik bazasının və müvafiq Fondun yaradıldığı qeyd edilib. Energetika naziri Pərviz Şahbazov deyib ki, enerji səmərəliliyinin nümunəvi modeli isə Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən “yaşıl enerji zonası” elan olunmuş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələrində tətbiq olunur: “Bu ərazilərdə sıfırdan qurulan “ağıllı şəbəkə”lər, qabaqcıl enerji səmərəliliyi standartları və rəqəmsal idarəetmə infrastrukturunun istifadəsi ilə yanaşı, 2030-cu ilə qədər ümumi gücü 1,6 QVt olan 90 bərpa olunan enerji stansiyasının inşası planlaşdırılır. Bu stansiyalar hesabına ildə 1 milyard kubmetrə qədər təbii qaza qənaət ediləcək, istixana qazı emissiyaları isə 2 milyon tondan artıq azaldılacaq.”
Həmçinin bildirilib ki, 2030-cu ilə qədər enerji sisteminə 2,7 QVt, “Xəzər-Qara dəniz-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi” vasitəsilə ixrac üçün 4 QVt olmaqla, ümumilikdə 6,7 QVt gücündə “yaşıl enerji” layihələri icra edilir. Ölkəmizdə quraşdırılmış enerji gücündə “yaşıl enerji”nin payının 38%-ə çatdırılması ilə bərabər, bu güclərin hesabına ümumilikdə 4,4 milyard kubmetr həcmində təbii qazın istehlakının qarşısı alınacaq. “Azərbaycanı Avropanın enerji keçidində mühüm “yaşıl enerji” təchizatçısına çevirəcək, Xəzər hövzəsini, Mərkəzi Asiyanı, Türkiyə və Avropanı əlaqələndirəcək “yaşıl enerji” interkonnektorlarının icrası da prioritetlərimiz sırasındadır. Enerji itkilərini azaldan, regional şəbəkələr arasında balansı təmin edən, bərpa olunan enerjinin payını artıran, istehsal və tələbatı optimallaşdıran, emissiyaları minimuma endirən və enerji təhlükəsizliyini gücləndirən bu təşəbbüslərlə Azərbaycan böyük bir regionda enerji səmərəliliyinin yüksəlməsinə əhəmiyyətli töhfə verəcəkdir”, - deyə nazir əlavə edib.
Konfransın yekununda Birgə Bəyanat qəbul olunub. Bəyanatda enerji səmərəliliyinin qlobal enerji keçidində əsas rol oynadığı vurğulanır və bu sahədə irəliləyiş üçün güclü milli və beynəlxalq tədbirlərin vacibliyi qeyd olunur. COP28-də müəyyən edilən 2030-cu ilə qədər enerji səmərəliliyinin ikiqat artırılması hədəfi və COP29-un nəticələri fonunda texnoloji yeniliklər, maliyyə əməkdaşlığı və sosial ədalətə əsaslanan yanaşmalarla daha təsirli addımlar atmağın vaxtı çatdığı bildirilir.

Energy Minister Parviz Shahbazov attended the 10th Annual Global Conference on energy efficiency of the International Energy Agency (IEA) in Brussels, Belgium.
At the High-level Panel: From Awareness to Ambition to Action and at the ministerial round table, the minister shared his views on the contribution of energy efficiency to the implementation of energy security and global climate goals, as well as the policy pursued by Azerbaijan in this area. The importance of investments, exchange of experience and international cooperation to achieve energy efficiency was emphasized.
It was emphasized that renewable energy and energy efficiency, which are the main pillars of the transition to clean energy, are strategic priorities of Azerbaijan's socio-economic development and modern energy policy. It was noted that a modern legislative framework and an appropriate fund on energy efficiency were created in a short time in the direction of the development of Azerbaijan as a country of green growth with a clean environment. Energy Minister Parviz Shahbazov said that an exemplary model of energy efficiency is implemented in Karabakh and East Zangazur regions, which were declared a green energy zone by the President of Azerbaijan Ilham Aliyev: "In these areas, along with smart grids built from scratch, advanced energy efficiency standards and the use of digital management infrastructure, it is planned to build 90 renewable energy stations with a total capacity of 1.6 GW by 2030. At the expense of these stations, up to 1 bcm of natural gas will be saved per year, and greenhouse gas emissions will be reduced by more than 2 million tons.”
It was also noted that until 2030, green energy projects with a capacity of 6.7 GW are being implemented which includes 2.7 GW for export to the energy system and 4 GW through the Caspian-Black Sea-European Green Energy Corridor. Along with the increase of the share of green energy in the energy capacity installed in our country to 38%, the consumption of natural gas in the amount of 4.4 bcm will be prevented at the expense of these capacities. “The implementation of green energy interconnectors, which will turn Azerbaijan into an important supplier of green energy in the energy transition of Europe and connect the Caspian Basin, Central Asia, Türkiye and Europe, is also among our priorities. With these initiatives, which reduce energy losses, ensure a balance between regional networks, increase the share of renewable energy, optimize production and demand, minimize emissions and strengthen energy security, Azerbaijan will make a significant contribution to increasing energy efficiency in a large region,” the Minister added.
A Joint Statement was adopted at the end of the conference. The statement emphasizes that energy efficiency plays a key role in the global energy transition and notes the importance of strong national and international measures for progress in this area. In light of the goal of doubling energy efficiency by 2030, defined in COP28, and the results of COP29, it is reported that it is time to take more effective steps with approaches based on technological innovation, financial cooperation and social justice.