2020-ci ilin I rübündə Energetika Nazirliyinin tabeliyində olan Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi tərəfindən elektrik enerjisi və qaz təchizatı sahələrində razılıq verilən layihələrin sayı məlum olub.
Elektrik enerjisi təchizatı sahəsində yeni, yaxud yenidən qurulan, həmçinin enerji təchizat sxemini dəyişən 43 tikinti obyektinin xarici elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib. Həmçinin, müxtəlif tikinti obyektinin elektrik enerjisi ilə təmin edilməsinə dair 62 sayda elektrik qurğularının layihə sənədləri ekspertiza olunaraq razılaşdırılıb.  Aşkar olunmuş uyğunsuzluqlara görə 20 sayda layihə sənədinin  isə razılaşdırılmasından imtina edilib.
Qaz təchizatı sahəsində isə 184 sayda razılaşdırılmış layihəyə uyğun olaraq tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib. 1120 sayda  tikinti obyektinin qaz təchizatı üçün hazırlanmış layihə sənədləri ekspertiza olunaraq razılaşdırılıb. Aşkar edilmiş çatışmazlıqlara görə 20 sayda layihə sənədinin isə razılaşdırılmasından imtina olunub.

AERA has announced the number of projects permitted in the first quarter
In the first quarter of 2020, the number of projects permitted by the Energy Regulatory Agency under the Ministry of Energy in the field of electricity and gas supply has been announced.
In the field of electricity supply, certificates have been commissioned for external electrical installations of 43 new or reconstructed facilities, as well as floating power supply scheme. Also, the project documents of 62 electrical installations on the supply of electricity to various construction facilities were checked and agreed. According to discrepancies found in documents, 20 project documents have been rejected to be approved.
In the field of gas supply, in accordance with 184 agreed projects, the commissioning of completed industrial gas facilities has been allowed. The project documents of 1120 construction facilities on the supply of gas were checked and agreed. According to discrepancies found in documents, 20 project documents have been rejected to be approved.