Energetika Nazirliyi 100 MVt gücündə Qobustan Günəş Elektrik Stansiyasının layihələndirilməsi, maliyyələşdirilməsi, tikintisi və istismarı üzrə hərrac elan edib.
Yaşıl enerjidən istifadənin inkişafını prioritetləşdirən dövlət siyasətinə müvafiq olaraq keçirilən hərrac sahəyə özəl, o cümlədən xarici investisiyaların cəlb edilməsi məqsədini daşıyır. Açıq auksion formasında 2 mərhələdə həyata keçirilən hərrac elektrik enerjisi istehsalının qoyuluş gücündə bərpa olunan enerji mənbələrinin payının 2030-cu ilə qədər ən az 30 faizə çatdırılması ilə bağlı strateji hədəfə nail olunması, ölkəmizin COP29-a ev sahibliyi və “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində reallaşdırılan tədbirlərdən biridir.
Qeyd edək ki, hərracda birinci mərhələ ixtisas uyğunluğunun müəyyənləşdirilməsidir və iştirak etmək istəyən şirkətlər 30 aprel 2024-cü il tarixindən etibarən auction@area.gov.az elektron poçt ünvanı vasitəsilə ixtisas uyğunluğunun müəyyənləşdirilməsi sənədini tələb etməlidirlər. Sənəd müraciət etmiş şirkətlərə 7 may 2024-cü il tarixindən başlayaraq təqdim ediləcəkdir. Hərrac iştirakçıları ixtisas uyğunluğunun qiymətləndirilməsi ilə bağlı məlumatları 14 iyun 2024-cü il tarixinə qədər təqdim etməlidirlər. Birinci mərhələ 12 iyul 2024-cü il tarixində yekunlaşır.

The Ministry of Energy has announced an auction for the design, financing, construction and operation of a 100 MW Gobustan solar power plant.
The auction, held in accordance with the state policy that prioritizes the development of the use of Green Energy, aims to attract private, including foreign investments in the field. The 2-stage open auction is one of the actions carried out within the Green World Solidarity Year and our country's hosting of COP29, the achievement of the strategic goal of increasing the share of renewable energy sources to at least 30% by 2030.
It should be noted that the first stage of the auction is the determination of qualification eligibility, and companies wishing to participate must request a qualification eligibility document by e-mail auction@area.gov.az from 30 April 2024. The document will be submitted to the companies that have applied, starting from 7 May 2024. Auction participants must submit information on qualification eligibility assessment by 14 June 2024. The first phase concludes on 12 July 2024.