Energetika Nazirliyində Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Macarıstan Hökuməti arasında Enerji üzrə İşçi Qrupunun hibrid formatda 4-cü iclası keçirilib.
İşçi Qrupun həmsədri, Energetika Nazirliyinin aparat rəhbəri Zaur Məmmədov çıxış edərək Azərbaycan ilə Macarıstan arasında siyasi əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu, ali səviyyədə qarşılıqlı səfərlərin əməkdaşlığın inkişafına töhfə verdiyini qeyd edib. Müxtəlif səviyyələrdə keçirilmiş görüşlər və imzalanmış sənədlərin həm ənənəvi enerji, həm də yaşıl enerji sahəsində əməkdaşlığın inkişafına töhfə verdiyi, görülmüş işlərin və əldə edilmiş nəticələrin planları qabaqladığı vurğulanıb.
Macarıstan tərəfindən iclasın həmsədri, Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyinin Enerji və iqlim diplomatiyası şöbəsinin müdiri xanım İzabella Feierabend İşçi Qrup çərçivəsində əməkdaşlığının hazırkı vəziyyəti və cari ildə atılacaq addımlarla bağlı fikirlərini bölüşüb.
İclasda İşçi Qrupun 3-cü iclasından ötən dövr ərzində görülmüş işlər barədə ətraflı məlumat verilib, neft və qaz sahəsi üzrə əməkdaşlıq, bərpa olunan enerji, enerji tənzimlənməsi və enerji səmərəliliyi sahələrində həyata keçirilən layihələrə dair təqdimatlar dinlənilib. Ötən ilin iyun ayında iki ölkənin enerji şirkətləri arasında təbii qaz təchizatı üzrə bağlanmış müqavilədən irəli gələn məsələlər nəzərdən keçirilib, orta və uzunmüddətli qaz ticarəti üzrə müzakirələrin davam etdirilməsinə maraq ifadə olunub.
Azərbaycan, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Sazişin icrası məqsədilə keçirilmiş nazirlər görüşlərinin nəticələrinə istinad edilib, bu əməkdaşlıq platformasının hər iki ölkənin yaşıl gündəliyinin icrasına töhfə verdiyi qeyd edilib.
İclasda, həmçinin ölkələrin tənzimləyici orqanları arasında qarşılıqlı təlimlərin və seminarların təşkilinin davam etdirməsi təşviq edilib, enerji səmərəliliyi sahəsində təcrübə mübadiləsinin aparılması və enerji effektivliyi fondlarının idarə edilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
İclasın sonunda Enerji üzrə İşçi Qrupun 4-cü iclasının yekunlarına dair Protokol imzalanıb. İşçi qrupun növbəti iclasının gələn il Budapeştdə keçirilməsi qərara alınıb.

The meeting of the Working Group on Energy between Azerbaijan and Hungary was held
The fourth meeting of the Working Group on Energy between the governments of Azerbaijan and Hungary has been held at the Ministry of Energy.
Making a speech, Zaur Mammadov, co-chairman of the Working Group, Head of Administration of the Ministry of Energy, noted that the political relations between Azerbaijan and Hungary are at a high level, and mutual visits at the highest level contribute to the development of cooperation. It was emphasized that the meetings held at various levels and the signed documents contribute to the cooperation development in the field of both traditional energy and green energy, and the work done and the results achieved are ahead of plans.
Ms. Izabella Feierabend – Head of Department of Energy and Climate Diplomacy Ministry of Foreign Affairs and Trade of Hungary, shared her views on the current state of cooperation within the Working Group and the steps to be taken in the current year.
At the meeting, detailed information was given on the work done over the past period since the third meeting of the Working Group, presentations on projects implemented in the fields of cooperation on oil and gas, green energy, energy regulation and energy efficiency were heard.The issues arising from the agreement on natural gas supply concluded in last July between the energy companies of the two countries were considered, and interest was expressed in continuing discussions on medium and long-term gas trade.
They referred to the results of ministerial meetings between Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary to implement the agreement on strategic partnership in the field of development and transmission of green energy, and noted that this cooperation platform contributes to the implementation of the green agenda of both countries.
The meeting also encouraged the continuation of the organization of mutual trainings and seminars between the regulatory authorities of the countries, exchanged views on the exchange of experience in the field of energy efficiency and the management of energy efficiency funds.
At the end, a protocol was signed on the outcomes of the 4th meeting of the Working Group on Energy. It was decided to hold the next meeting of the Working Group in Budapest next year.