2024-cü ilin yanvar-iyul ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, 7 ay ərzində ölkədə təxminən 16.9 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib.
Respublika üzrə neft hasilatının 9,7 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 2,5 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in, 0,34 milyon tonu (kondensat) Abşeron yatağının payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 4,4 milyon ton təşkil edib.
Hesabat dövründə təxminən 14,1 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 12,2 milyon tonu konsorsiumun, 1,9 milyon tonu isə SOCAR-ın payına düşür.
Cari ilin yanvar-iyul aylarında ölkədə neftin emalı 3,7 milyon ton təşkil edib.
2024-cü ilin iyul ayında gündəlik neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 80 589 ton olub. Bunun 65 681 tonunu xam neft, 14 908 tonunu kondensat təşkil edib.
7 ay ərzində ölkədə təxminən 29,5 milyard kubmetr təbii qaz hasil edilib. Qazın 7,7 milyard kubmetri AÇG-dən, 16,5 milyard kubmetri “Şahdəniz”dən, 0,9 milyard kubmetri Abşerondan, 4,4 milyard kubmetri SOCAR üzrə hasil olunub. Ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən qaz hasilatında təqribən 1,3 milyard kubmetr artım qeydə alınıb.
Hesabat dövründə xaricə qaz satışı təxminən 14,7 milyard kubmetr təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə təqribən 5,7 faiz çoxdur. Cari ilin yanvar-iyul aylarında Türkiyəyə təqribən 5,8 milyard kubmetr, Avropaya təqribən 7,5 milyard kubmetr, Gürcüstana isə 1,4 milyard kubmetr qaz satılıb. Qeyd edək ki, Türkiyəyə TANAP-la bu müddətdə 3,3 milyard kubmetr qaz nəql olunub.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 1 avqust 2024-cü il tarixinədək 641,4 milyon ton neft (kondensatla birlikdə), 449,5 milyard kubmetr qaz hasil edilib. AÇG-dən 594,4 milyon ton neft, 224 milyard kubmetr qaz hasil olunub.  “Şahdəniz”dən isə 225,5 milyard kubmetr qaz, 47 milyon tona yaxın kondensat hasil edilib. Bu yataqlardan indiyə kimi təqribən 639,5 milyon ton neft (kondensatla birlikdə), təxminən 160,7 milyard kubmetrə yaxın qaz ixraca nəql edilib.

Azeri-Chirag-Gunashli accounted for 9.7 million tons of oil produced in the republic while Shah Deniz for 2.5 million tons (condensate) and Absheron for 0.34 million tons. SOCAR's oil output amounted to 4,4 million tons (including condensate).
During the reporting period, the volume of exported oil, including condensate, amounted to nearly 14,1 million tons. Out of this, consortium accounts for 12.2 million tons, SOCAR for 1.9 million tons.
In January-July of the current year, oil refining in the country amounted to 3.7 million tons.
In July 2024, daily oil production (including condensate) in Azerbaijan amounted to 80589 tons, including 65681 tons crude oil and 14908 tons condensate.
For 7 months, 29.5 bcm of natural gas was produced in the country. 7.7 bcm of gas production extracted from ACG, while 16.5 bcm from Shah Deniz. Absheron and SOCAR produced 0.9 bcm and 4.4 bcm of gas respectively. Gas was transported with an increase of namely 1.3 bcm compared to the relevant period of last year.
During this period, gas sales amounted to approximately 14.7 bcm, which was 5.7 % more compared to the same period previous year. In January-July this year, nearly 5.8 bcm of gas was sold to Türkiye, 7.5 bcm to Europe and 1.4 billion cubic meters to Georgia. It should be noted that, during this period 3.3 bcm of gas was exported to Türkiye through TANAP.
Since its commissioning till 1 August 2024, more than 641.4 million tons oil (including condensate) and 449.5 bcm of gas were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz. 594.4 million tons oil and 224 bcm of gas were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli. About 225.5 bcm of gas and nearly 47 million tons of condansate were extracted from Shah Deniz. Up to now, approximately 639.5 million tons oil (including condensate), about 160.7 bcm of gas were exported.