"Cənub Qaz Dəhlizi"nin (CQD) məqsədi “Şahdəniz” qaz-kondensat yatağının istismarının 2-ci mərhələsini həyata keçirmək, bu zaman hasil ediləcək təbii qazın genişləndirilmiş Cənubi Qafqaz Qaz Boru Kəməri, Trans-Anadolu Boru Kəməri Trans-Adriatik Boru Kəməri vasitəsilə ilkin olaraq Türkiyəyə və Cənubi Avropaya ixracını təmin etməkdir.
CQD layihəsinin təməli 2014-cü ilin sentyabr ayının 20-də qoyulub və aşağıda qeyd edilən 4 elementdən ibarətdir:
- “Şahdəniz” yatağının istismarının 2-ci mərhələsi;
- Cənubi Qafqaz Boru Kəmərinin Genişləndirilməsi;
- Trans-Anadolu Boru Kəməri;
- Trans-Adriatik Boru Kəməri.
Şahdəniz yatağının istismarının 2-ci mərhələsi (ŞD2)
- 4 iyun 1996-cı il tarixində Hasilatın Pay Bölgüsü Sazişi imzalanmışdır. Yataq 2006-cı ildə istismara verilmişdir;
- Qazın və kondensatın ilkin balans ehtiyatı: 1 trilyon m3-dən artıq təbii qaz və 2 milyard bareldən artıq kondensat;
- ŞD2 üzrə kommersiya qaz həcmlərinin Türkiyəyə nəqli 30 iyun 2018-ci il, Avropaya isə 31 dekabr 2020-ci il tarixlərində başlamışdır;
- Səhmdarlar: BP – 29,99%, Lukoil– 19,99%, TPAO– 19%, NICO – 10%, CQD  –16,02%, MVM – 5%.
Cənub Qafqaz Boru Kəməri (CQBK) və Cənub Qafqaz Boru Kəmərinin Genişləndirilməsi (CQBKG)
- CQBK-nin fəaliyyətə başlaması: 2006-cı il;
- Uzunluğu: 692 km;
- Ötürmə qabiliyyəti: illik 7,4 milyard m3-dir ;
- CQBKG-nin fəaliyyətə başlaması: 2018-ci il;
- Genişləndirmə nəticəsində boru kəmərinin ötürmə qabiliyyəti illik 16 milyard m3-dir;
- İllik ötürmə qabiliyyəti lazım olduğu təqdirdə 31 milyard m3-ə çatdırıla bilər;
Trans-Anadolu Boru Kəməri (TANAP)
- 2012-ci il iyunun 26-da “Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Türkiyə Respublikası Hökuməti arasında Trans-Anadolu təbii qaz boru kəməri sisteminə dair” Saziş imzalanmış və hər iki dövlətin qanunverici orqanları həmin Sazişi ratifikasiya etmişlər;
- 17 mart 2015-ci ildə Türkiyənin Qars şəhərində təməlqoyma mərasimi keçirilmiş, boru kəmərinin inşasına başlanılmışdır;
- Açılış mərasimi 12 iyun 2018-ci ildə baş tutmuş, kommersiya qaz həcmlərinin Türkiyəyə nəqli 30 iyun 2018-ci ildə həyata keçirilmişdir. 2019-cu ilin noyabr ayının 30-da TANAP-ın Avropa ilə birləşən hissəsinin rəsmi açılışı olmuş və bununla TANAP-ın tikintisi tamamlanmışdır;
- Uzunluğu: 1812 km;
- Ötürmə qabiliyyəti illik 16,2 milyard m3-dir (illik 31 milyard m3-ə kimi artırıla bilər);
- “TANAP layihəsi üzrə illik 16 milyard m3 Azərbaycan qazının 6 milyard m3-in Türkiyəyə, 10 milyard m3-in  isə Avropadakı qaz alıcılarına təhvil verilməsi nəzərdə   tutulub;
- Səhmdarlar: CQD – 51%, BOTAŞ – 30% və BP – 12%, STEAŞ – 7%.
Trans-Adriatik Boru Kəməri (TAP)
- “Cənub Qaz Dəhlizi”nin əsas elementlərindən biri kimi TAP layihəsi Xəzər regionunun  qazını  Avropaya  nəql etmək  üçün  inşa edilmişdir;
- 2016-cı ilin may ayının 17-də Yunanıstanın Saloniki şəhərində təməlqoyma mərasimi keçirilmiş, boru kəmərinin inşasına başlanmışdır;
- 2020-ci ilin noyabr ayının 15-də TAP istismara verilib və kommersiya əməliyyatlarına başlanıb. 2020-ci il 31 dekabr tarixindən etibarən kəmərlə İtaliya, Yunanıstan və Bolqarıstan istiqamətində kommersiya təbii qazının nəqlinə başlanılmışdır;
- Ötürmə qabiliyyəti illik 10 milyard m3-dir (illik 20 milyard m3-ə kimi artırıla bilər);
- Uzunluğu: 880,8 km (Yunanıstan – 551,5 km, Albaniya – 215,9 km, Adriatik dənizi – 105 km, İtaliya – 8,4 km);
- Səhmdarlar: BP – 20%; CQD – 20%; Snam – 20%; Fluxys – 20%; Enagas – 20%.
Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası
Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 29.10.2013-cü il tarixində “Azərbaycan təbii qazının dünya bazarına Cənub Qaz Dəhlizi vasitəsilə nəqli ilə əlaqədar tədbirlər haqqında” 15 nömrəli Sərəncamı ilə Dövlət Komissiyası yaradılıb. 25.02.2014-cü il tarixində “Şahdəniz” qaz-kondensat yatağının istismarının ikinci mərhələsi və Cənub Qaz Dəhlizinin yaradılmasına dair digər layihələrlə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” 287 nömrəli Sərəncam imzalanıb. Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin həyata keçirilməsi üçün cəlb edilmiş ölkələrin enerji nazirlərindən ibarət Məşvərət Şurasının yaradılması təşəbbüsü Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən irəli sürülüb. Məşvərət Şurasının işinin təşkili ilə bağlı məsələlərin icrası Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyinə həvalə edilib.
Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin ilk toplantısı 2015-ci il fevralın 12-də, 2-ci toplantı 2016-cı il fevralın 29-da, 3-cü toplantı 2017-ci il fevralın 23-də, 4-cü toplantı 2018-ci il fevralın 15-də, 5-ci toplantı 2019-cu il fevralın 20-də, 6-cı toplantı 2020-ci il fevralın 28-də, 7-ci toplantı 2021-ci il fevralın 11-də, 8-ci toplantı 2022-ci il fevralın 4-də, 9-cu toplantı, 2023-cü ilin fevralın 3-də, 10-cu toplantısı 2024-cü il martın 1-də, 11-ci toplantısı 2025-ci il aprelin 4-də, 12-ci toplantısı 2026-cı ilin martın 3-də Bakı şəhərində keçirilib.

The Southern Gas Corridor
The goal of the Southern Gas Corridor (SGC) is to carry out the 2nd stage of exploitation of the Shah Deniz gas condensate field and ensure the export of natural gas to Türkiye and Southern Europe initially through the expanded South Caucasus gas pipeline, Trans-Anatolian Pipeline and Trans-Adriatic Pipeline.
On 20 September 2014, the foundation of the Southern Gas Corridor was laid. It consists of the following 4 elements:
- Second stage of development of Shah Deniz
- Expansion of the South Caucasus Pipeline (SCPX);
- Trans Anatolian Natural Gas Pipeline;
- Trans-Adriatic Pipeline.
Shah Deniz Stage 2
- A Production Sharing Agreement was signed on 4 June 1996. The field was commissioned in 2006.
- Initial balance reserve of gas and condensate: more than 1 trillion cm and more than 2 billion barrels of condensate;
- On 30 June 2018, the first Shah Deniz 2 commercial gas was transported to Türkiye , and on 31 December 2020 to Europe.
- Shareholders: BP – 29,99%, Lukoil– 19,99%, TPAO– 19%, NICO – 10%, CQD –16,02%, MVM – 5%.
South Caucasus Pipeline and expansion of South Caucasus Pipeline (SCPX)
- Launch of SCPX: 2006;
- Pipeline length: 692 km;
- Transmission capacity: 7.4 bcm per annum;
- Launch of SCPX: 2018;
- As a result of the expansion, the transmission capacity of the pipeline is 16 bcm per annum;
- Annual transmission capacity can be increased to 31 bcm if required;
Trans Anatolian Natural Gas Pipeline (TANAP)
- On 26 June 2012, the agreement on TANAP system between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Türkiye was signed and the legislative bodies of both states ratified the agreement;
- On 17 March 2015, a groundbreaking ceremony for TANAP was held in Kars, Türkiye, and construction of the pipeline began.
- The Southern Gas Corridor was inaugurated on 12 June 2018, and on June 30, 2018, the first commercial gas was transported to Türkiye. On November 30, 2019, the inauguration ceremony of the part of the TANAP gas pipeline connecting Europe was held. The construction of TANAP was completed;
- Pipeline length: 1812 km;
- Initial transmission capacity: 16.2 bcma (expandable to 31 bcma);
- It is planned to deliver 6 bcm out of 16 bcm Azerbaijani gas to Türkiye and 10 bcm out of 16 bcm to consumers in Europe;
- Shareholders: SGC (51 %), BOTAŞ (30%), BP (12%), Socar Turkey Energy (7%).
Trans-Adriatic Pipeline (TAP)
- TAP project as one of the key elements of the Southern Gas Corridor was built to transport Caspian gas to Europe;
- The groundbreaking ceremony for TAP was held on May 17, 2016 in Saloniki, Greece, and construction of the pipeline began;
- On 15 November 2020 TAP was commissioned and commercial operations began. The supply of commercial natural gas to Italy, Greece and Bulgaria through TAP started on 31 December 2020;
- Initial transmission capacity: 10 bcma (expandable to 20 bcma);
- Length of the pipeline: 880.8 km (Greece-551.5 km, Albania – 215.9 km, Adriatic Sea – 105 km, Italy – 8.4 km);
- Shareholders: BP – 20%; SGC– 20%; Snam – 20%; Fluxys – 20%; Enagas – 20%.
The State Commission was established by Order No. 15 of the President of the Republic of Azerbaijanon dated 29 October 2013 “on measures related to the transportation of Azerbaijani natural gas to the world market along the Southern Gas Corridor”. Order No. 287 “on relevant measures related to the second stage of the operation of Shah Deniz gas-condensate field and establishment of the Southern Gas Corridor with regard to other projects” dated 25 February 2014 was signed. The initiative to establish Advisory Council of energy ministers of the countries involved in the implementation of the Southern Gas Corridor project was put forward by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. The Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan has been assigned the implementation of activities related to the organization of the Advisory Council.
It should be noted that Southern Gas Corridor Advisory Council first Ministerial Meeting was held on 12 February 2015 in Baku, the second meeting on 29 February 2016, the third meeting on 23 February 2017, the fourth meeting on 15 February 2018, the fifth meeting on 20 February 2019, the sixth meeting on 28 February 2020, the seventh meeting on 11 February 2021 and the eighth meeting on 4 February 2022, the nineth meeting on 3 February 2023, the tenth meeting on 1 March 2024, the eleventh meeting on 4 April 2025, the twelfth meeting on 3 March 2026.