cəlb etmiş və bir çox xarici şirkətlər burada uğurlu fəaliyyət göstərmiş,
Azərbaycan dünyada neftin tarixi vətəni və sənaye üsulu ilə hasil olunduğu ilk ölkədir. XIX əsrin sonu və XX əsrin əvvəllərində Bakı öz nefti ilə dünya şirkətlərini və sahibkarlarını cəlb etmiş, burada bir çox xarici şirkətlər uğurla fəaliyyət göstərmişdir.
Hələ orta əsrlərdə Azərbaycan nefti barədə ərəb, Avropa və türk tarixçi və səyyahlarının yazılarında Abşeronun  nefti, onun  müxtəlif ölkələrə aparılması barədə məlumatlar yer almışdır. Əhməd Əl-Bəlaruri, Əbu-İshaq İstəxri və Əli Məsudi Abşeronun “ağ” və “qara” nefti haqqında yazmış, Marko Polo Bakı neftinin Şərq ölkələrinə aparıldığını qeyd etmişdir. XVII əsrdə Adam Oleari və Evliya Çələbi Bakı neft mədənləri və onun müxtəlif ölkələrə ixracı barədə bəhs etmişlər. Balaxanıda tapılmış yazıya görə, 1594-cü ildə usta Allahyar Məmməd Nuroğlu 35 metrlik neft quyusu qazmışdır. XVI əsrdə Bakı ətrafında 500-ə qədər neft quyusu mövcud idi. Engelbert Kempfer isə 1683-cü ildə Abşeron neftinin İrana və Qafqaza daşındığını qeyd etmişdir. 1803-cü ildə Qasımbəy Mənsurbəyov Bibiheybət sahilində ilk dəniz quyularını qazdırmışdır.
Neftin sənaye üsulu ilə hasilatına başlanması
1846-cı ildə dünyada ilk dəfə Bibiheybət yatağında 21 metr dərinlikdəki quyudan sənaye üsulu ilə neft çıxarılmış və bununla da Azərbaycan neft sənayesinin  təməli qoyulmuşdur. 1859-cu ildə Bakıda ilk neftayırma qurğusu tikilmiş, 1863-cü ildə Cavad Məlikovun inşa etdirdiyi kerosin zavodunda dünyada ilk dəfə soyuduculardan istifadə olunmuşdur. XIX əsrin ikinci yarısından etibarən Binəqədi, Pirallahı, Suraxanı kimi yataqların istismarı nəticəsində hasilat artmış, yüzlərlə neftayırma və ticarət firması yaranmış, milli burjuaziya formalaşmış, nəticədə Bakı sənaye mərkəzinə çevrilmişdir. İlk dəfə Abşeron yarımadasında 1871-ci ildə Balaxanı-Sabunçu-Ramanı yatağının sənaye üsulu ilə işlənilməsinə başlanmışdır. 1872-ci ildə neft sənayesində münasibətləri tənzimləmək məqsədilə iki qanun qəbul edilmişdir: “Neft mədənləri və neft məhsullarından aksiz vergisi haqqında” və “İcarədarların əlində olan neftli sahələrin hərracla fiziki şəxslərə satılması”. 31 dekabr 1872-ci ildə neftli sahələrin ilk satışında Balaxanıda 15 sahə, Bibiheybətdə 2 sahə hərraca çıxarılmışdır. XIX əsrin sonunda neft sənayesində fəaliyyət göstərən 167 sahibkarın 49-u azərbaycanlı idi. O dövrdə neft sənayesinin inkişafında Hacı Zeynalabdin Tağıyev, İsa bəy Hacınski, Murtuz Muxtarov, Şəmsi Əsədullayev, Seyid Mirbabayevin mühüm xidmətləri olmuşdur. 1874-cü ildə “Bakı neft cəmiyyəti” adlı ilk səhmdar şirkət, 1876-cı ildə isə Nobel qardaşlarının neft şirkəti yaradılmış, onların təşəbbüsü ilə neft mədənləri, emal zavodları, Xəzərdə ilk neftdaşıyan tanker və dəmir yolları tikilmişdir. 1878-ci ildə Balaxanı ilə Bakı zavodu arasında ilk neft kəməri çəkilmiş, 1883-cü ildə Bakı-Batum dəmir yolu istifadəyə verilmişdir. Həmin dövrdə Rotşildin “Xəzər-Qara dəniz neft şirkəti” fəaliyyətə başlamış və bu şirkət XX əsrin əvvəllərində Bakı neftinin 40%-dən çoxuna nəzarət edirdi. 1901-ci ildə Azərbaycanda 11 milyon ton neft hasil edilmişdi ki, bu da dünya hasilatının yarısından çox idi. 1897-1907-ci illərdə 833 km uzunluğunda Bakı-Batum neft kəməri inşa edilmişdir. Milliləşdirilmə ərəfəsində Azərbaycanda 109 səhmdar cəmiyyəti, yüzlərlə hasilat və emal müəssisəsi fəaliyyət göstərirdi.
Neft sənayesinin milliləşdirilməsi və Neft Daşları
1921-ci ildə hasilat 2,4 milyon tonadək azalsa da, sonrakı illərdə axtarış-kəşfiyyat işlərinin genişləndirilməsi nəticəsində Qala, Buzovna-Maştağa kimi yeni yataqlar istismara verilmişdir. 1941-ci ildə hasilat 23,6 milyon tona çataraq SSRİ üzrə ümumi hasilatın 76%-ni təşkil etmişdir. İkinci Dünya müharibəsi illərində neft avadanlıqları və mütəxəssislərin SSRİ-nin şərq rayonlarına köçürülməsi nəticəsində hasilat 11,1 milyon tona enmişdi. 7 noyabr 1949-cu ildə Neft Daşlarında 942 metr dərinlikdə qazılmış 1 №-li quyudan gündə 100 ton neft hasil edilərək açıq dənizdə neftçıxarmanın əsası qoyulmuşdur. Yatağın ilk geoloqu Ağa Qurban Əliyev idi. 1950-ci ildə “Neft Daşları” yatağının istismara verilməsi ilə Azərbaycanda dəniz neft sənayesinin inkişaf dövrü başlamış və 1969-cu ilədək davam etmişdir. Bu mərhələdə dənizdə geniş geoloji-kəşfiyyat işləri aparılaraq Qum-dəniz, Səngəçal-Divannı, Bahar, Bulla-dəniz və digər yataqlar istismara verilmiş, dəniz qazma və hidrotexniki qurğuların tikintisi üzrə yeni texnologiyalar tətbiq olunmuşdur. Eyni zamanda quru sahələrində Kürovdaq, Mişovdaq, Qaradağ və digər yataqlar da istismara verilmişdir. “Neft Daşları”nda dünyada ilk dəfə açıq dənizdə estakada tipli mədən inşa edilmiş, bu da xərclərin azalmasına və əmək məhsuldarlığının artmasına imkan yaratmışdır.
Azərbaycan neft və qaz sənayesinin yüksək inkişaf dövrü (1969–1980-ci illər)
1969-cu ildən başlayaraq Azərbaycanın neft və qaz sənayesi yüksək inkişaf mərhələsinə qədəm qoymuşdur ki, bu da ümummilli lider Heydər Əliyevin ölkəyə rəhbərliyinin birinci dövrünə təsadüf edir. 1970-ci ildə yaradılan “Xəzərdənizneft” İstehsalat Birliyi Xəzərin bütün sektorlarında geoloji-kəşfiyyat, qazma və istismar işlərinin aparılmasını Azərbaycan neftçilərinə həvalə etmişdir. Həmin dövrdə Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Xəzər dənizində daha dərin sahələrdə işləməyə imkan verən “Xəzər” tipli özüqalxan və “Şelf” tipli yarımdalma qazma qurğuları, ağır yükdaşıyan və boruçəkən gəmilər gətirilmiş, “Azərbaycan” kran gəmisi istifadəyə verilmişdir. Bunun nəticəsində dənizin 200 metrədək dərinliklərində yeni neft-qaz yataqları kəşf olunmuş, ehtiyatlar bir neçə dəfə artmışdır. 1975-ci ildə hasilat 27,1 milyon tona çatdırılmış, 1980-ci illərdə isə Günəşli, Çıraq, Azəri kimi böyük yataqlar aşkar edilmişdir. Bu dövrdə Heydər Əliyevin səyi ilə Bakıda Dərin Dəniz Özülləri zavodunun tikintisi üçün 450 milyon ABŞ dolları ayrılaraq strateji sənaye bazası yaradılmışdır.
Azərbaycanın neft strategiyasının icrası
1994-cü ildə Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Azərbaycanın neft strategiyası işlənib hazırlandı. Strategiyanın əsas məqsədi zəngin neft-qaz ehtiyatlarının müasir texnologiyalarla hasil edilməsi, xarici bazarlara ixracı və gəlirlərin ölkənin inkişafına yönəldilməsi idi. Məhdud maliyyə və texniki imkanlar səbəbindən Azərbaycanın Xəzər dənizindəki yataqları işlətmək üçün beynəlxalq təcrübəyə, xarici sərmayəyə və qabaqcıl texnologiyalara ehtiyacı vardı. Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 1994-cü il sentyabrın 20-də Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti ilə beynəlxalq şirkətlər qrupu (Azərbaycan Beynəlxalq Əməliyyat Şirkəti - ABƏŞ) arasında “Əsrin müqaviləsi” - Hasilatın Pay Bölgüsü Sazişi imzalandı. Bu, Azərbaycanın neft strategiyasının rəsmi təsdiqi oldu. Neftin Qərb bazarlarına nəqli üçün Bakı-Tbilisi-Supsa  ilə yanaşı, Bakı-Tbilisi-Ceyhan (BTC) kəmərinin çəkilməsi aktuallaşdı. Heydər Əliyev layihənin həm iqtisadi, həm siyasi, həm də müstəqilliyimizin möhkəmləndirilməsi baxımından alternativsiz olduğunu beynəlxalq səviyyədə sübuta yetirərək, müstəqil respublikamızın davamlı inkişafı və yüksəlişi üçün daha bir möhkəm bünövrənin əsasını qoymuş oldu.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə BTC-nin reallaşdırılmasına nail olundu: 2005-ci ilin mayında Azərbaycan, oktyabrda isə Gürcüstan hissəsi neftlə dolduruldu; 2006-cı il mayın 28-də isə Azərbaycan nefti Türkiyənin Ceyhan terminalına çatdırıldı. 2006-cı il iyulun 13-də isə BTC rəsmi istismara verildi, hər üç dövlətin prezidentlərinin iştirakı ilə keçirilən mərasimdə İlham Əliyev demişdir: - Hamımız xatırlayırıq ki, bu nəhəng transmilli layihənin təməli 1994-cü ildə Bakıda - “Əsrin müqaviləsi”nin imzalanması ilə başlanmışdır. Məhz o ağır, çətin dövrdə Azərbaycan rəhbərliyinin qətiyyəti və uzaqgörənliyi nəticəsində "Əsrin müqaviləsi" imzalandı və bundan sonra bütün məsələlər öz həllini tapdı. Yeni kəmərlər tikildi, yeni neft infrastrukturu yaradıldı. O illər Azərbaycanda çox böyük təlatüm müşahidə olunurdu, Azərbaycana ciddi təzyiqlər edilirdi. Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəmərinin yaranmasını istəməyən qüvvələr müxtəlif təzyiqlər göstərirdi. Ancaq bütün bunlara baxmayaraq, Azərbaycan rəhbərliyinin, xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin qətiyyəti, cəsarəti, Azərbaycan xalqının dəstəyi bizə imkan verdi ki, ölkəmiz öz zəngin neft, qaz yataqlarını işə sala bilsin və bu gün bizim təbii ehtiyatlarımız dünya bazarlarına çıxarılır”.
Neft sənayesinin müasir inkişaf mərhələsi
14 sentyabr 2017-ci ildə Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda “Azəri”, “Çıraq” və “Günəşli” yataqlarının dərinlikdə yerləşən hissəsinin birgə işlənməsi və neft hasilatının pay bölgüsü haqqında düzəliş edilib, yenidən tərtib olunmuş Saziş imzalandı. Sənədi Azərbaycan Hökumətinin, SOCAR-ın, BP, “Chevron”, IMPEX, “Statoil”, “ExxonMobil”, “TP”, ITOCHU və “ONGC Videsh” şirkətlərinin rəsmiləri imzaladılar. Yeni Sazişlə “Azəri-Çıraq-Günəşli” neft yatağının işlənilməsi 2049-cu ilə qədər uzadıldı. SOCAR-ın payı 25 faizə yüksəldildi, Azərbaycan 3,6 milyard dollar bonus əldə etdi və gələcək mənfəət neftinin 75 faizini təmin etdi. Saziş çərçivəsində 2019-cu ildə Azəri Mərkəzi Şərqi (ACE) layihəsi üzrə yekun investisiya qərarı qəbul olundu. 6 milyard dollarlıq ACE layihəsi Xəzər dənizində nəhəng AÇG yatağının işlənməsinin növbəti mərhələsidir. Layihənin istismar müddəti ərzində ümumilikdə 300 milyon barelədək neft hasil olunacağı proqnozlaşdırılır. 2024-cü ilin aprel ayında ACE platformasında neft hasilatına başlanılıb.

in the second half of the 19th and early 20th centuries
Azerbaijan is the historical homeland of oil and the first country in the world where oil was extracted using industrial methods. In the late 19th and early 20th centuries, Baku, with its oil wealth, attracted global companies and entrepreneurs, and many foreign firms operated successfully here.
As early as the Middle Ages, Arab, European, and Turkish historians and travelers wrote about Azerbaijani oil, particularly mentioning the Absheron Peninsula and its export to different countries. Ahmad al-Baladhuri, Abu Ishaq al-Istakhri, and Ali al-Masudi wrote about Absheron’s “white” and “black” oil, while Marco Polo noted that Baku oil was transported to Eastern countries. In the 17th century, Adam Olearius and Evliya Çelebi described the Baku oil fields and its export to other lands. An inscription found in Balakhani states that in 1594, a skilled worker named Allahyar Mammad Nuroghlu drilled a 35-meter oil well. By the 16th century, there were nearly 500 oil wells around Baku. Engelbert Kaempfer wrote in 1683 that Absheron oil was being transported to Iran and the Caucasus. In 1803, Gasimbey Mansurbayov drilled the first offshore wells along the Bibiheybat coast.
The Beginning of Industrial Oil Production
In 1846, for the first time in the world, oil was extracted industrially from a 21-meter-deep well in the Bibiheybat field, laying the foundation for Azerbaijan’s oil industry. In 1859, the first oil refining facility was built in Baku, and in 1863, at the kerosene plant constructed by Javad Melikov, cooling systems were used for the first time in the world. From the second half of the 19th century onward, oil extraction increased due to the exploitation of fields in Binagadi, Pirallahi, and Surakhani. Hundreds of refining and trading companies were established, the national bourgeoisie emerged, and Baku became an industrial center. In 1871, industrial development of the Balakhani–Sabunchu–Ramana field on the Absheron Peninsula began. In 1872, two laws were adopted to regulate oil industry relations: “On Excise Tax for Oil Fields and Oil Products,” and “On the Sale of Oil Lands under Lease to Private Individuals through Auctions.” At the first auction on December 31, 1872, 15 fields in Balakhani and 2 in Bibiheybat were sold. By the end of the 19th century, 49 of the 167 oil entrepreneurs operating in the industry were Azerbaijani. Prominent figures such as Haji Zeynalabdin Taghiyev, Isa bey Hajinski, Murtuza Mukhtarov, Shamsi Asadullayev, and Seyid Mirbabayev played major roles in developing the oil sector. In 1874, the first joint-stock company — “Baku Oil Society” — was established, and in 1876, the Nobel Brothers Oil Company was founded. On their initiative, oil fields, refineries, the first oil tanker on the Caspian Sea, and railways were built. In 1878, the first oil pipeline between Balakhani and the Baku refinery was laid, and in 1883, the Baku–Batumi railway was put into operation. During this period, Rothschild’s “Caspian and Black Sea Oil Company” began operating and controlled over 40% of Baku’s oil production at the beginning of the 20th century. By 1901, Azerbaijan produced 11 million tons of oil, more than half of the world’s total at the time. Between 1897 and 1907, the 833-kilometer Baku–Batumi oil pipeline was constructed. On the eve of nationalization, Azerbaijan had 109 joint-stock companies and hundreds of production and refining enterprises.
Nationalization of the Oil Industry and the “Oil Rocks”
In 1921, oil production dropped to 2.4 million tons, but exploration and development of new fields like Qala and Buzovna–Mashtaga helped to restore output. By 1941, production reached 23.6 million tons, accounting for 76% of the total Soviet output. During World War II, due to the relocation of equipment and specialists to eastern regions of the USSR, production fell to 11.1 million tons. On November 7, 1949, the first offshore oil well in the world was drilled at Oil Rocks (Neft Daşları) at a depth of 942 meters, producing 100 tons of oil per day and marking the beginning of offshore oil extraction. The field’s first geologist was Agha Gurban Aliyev. The commissioning of the Oil Rocks field in 1950 launched the era of offshore oil development in Azerbaijan, lasting until 1969. During this period, large-scale geological surveys were conducted, and offshore fields such as Gum Deniz, Sangachal-Divanni, Bahar, and Bulla Deniz were put into operation. Innovative technologies were applied for marine drilling and hydrotechnical structures. Onshore fields like Kurovdag, Mishovdag, and Garadagh were also developed. At Oil Rocks, the world’s first pier-type open-sea platform was constructed, significantly reducing costs and increasing productivity.
The Era of High Development in the Oil and Gas Industry (1969–1980)
From 1969, Azerbaijan’s oil and gas industry entered a stage of rapid development, coinciding with Heydar Aliyev’s first leadership period. In 1970, the Khazardenizneft Production Association was established, entrusting Azerbaijani oilmen with exploration, drilling, and production throughout the Caspian sector. At Heydar Aliyev’s initiative, self-elevating Khazar-type and semi-submersible Shelf-type drilling rigs were introduced, along with heavy-lift and pipe-laying vessels. The giant crane ship “Azerbaijan” was also commissioned. As a result, new oil and gas fields were discovered at depths of up to 200 meters, and reserves multiplied. By 1975, oil production reached 27.1 million tons, and during the 1980s, large fields such as Gunashli, Chirag, and Azeri were discovered. With Heydar Aliyev’s efforts, 450 million USD was allocated for the construction of the Baku Deepwater Jackets Factory, establishing a strategic industrial base.
Implementation of Azerbaijan’s Oil Strategy
In 1994, under the leadership of Heydar Aliyev, Azerbaijan’s national oil strategy was developed. Its main goal was to extract the country’s rich oil and gas reserves using modern technologies, export them to international markets, and channel revenues into national development. Due to limited financial and technical resources, Azerbaijan needed foreign investment, experience, and advanced technologies to operate its Caspian fields. On September 20, 1994, the “Contract of the Century” — a Production Sharing Agreement (PSA) — was signed between SOCAR and a consortium of international oil companies known as the Azerbaijan International Operating Company (AIOC). This marked the official beginning of Azerbaijan’s oil strategy. To transport oil to Western markets, the Baku–Tbilisi–Supsa and later the Baku–Tbilisi–Ceyhan (BTC) pipelines were initiated. Heydar Aliyev proved at the international level that BTC was the only viable project from economic, political, and independence perspectives, laying a solid foundation for Azerbaijan’s long-term growth.
Under President Ilham Aliyev’s leadership, the BTC project was completed: The Azerbaijan section was filled with oil in May 2005, The Georgia section in October 2005, and On May 28, 2006, Azerbaijani oil reached the Ceyhan terminal in Turkey. The BTC pipeline was officially commissioned on July 13, 2006, at a ceremony attended by the presidents of all three countries. Ilham Aliyev stated: “We all remember that this great transnational project began in 1994 with the signing of the ‘Contract of the Century’ in Baku. Despite the challenges and pressures of that difficult time, the determination and foresight of Azerbaijan’s leadership made it possible, after which all the issues were resolved. New pipelines were built, new infrastructure was created, and our country’s rich oil and gas resources now reach global markets.” The forces that did not want the establishment of Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline put pressure. However, despite all this, the determination and courage of the Azerbaijan`s leadership, and of our great leader Heydar Aliyev and the support of the Azerbaijani people allowed us to put rich oil and gas fields into operation and today our natural resources are being exported to the world markets."
The modern stage of development of the oil industry
On September 14, 2017, an amended and restated agreement was signed for the joint development and production sharing of the Azeri, Chirag, and Gunashli Deepwater Fields in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea. The document was signed by representatives of the Government of Azerbaijan, SOCAR, and companies including BP, Chevron, INPEX, Statoil, ExxonMobil, TP, ITOCHU, and ONGC Videsh. The new agreement extended the ACG field development until 2049, increased SOCAR’s stake to 25%, granted Azerbaijan a 3.6 billion USD bonus, and ensured that the country would receive 75% of future profit oil. Within this framework, the Azeri Central East (ACE) project was approved in 2019 with an investment of 6 billion USD — marking the next phase of ACG field development. Over its operational life, the project is expected to produce up to 300 million barrels of oil. In April 2024, oil production officially began at the ACE platform, marking another milestone in Azerbaijan’s modern oil history.