Neftin Azərbaycandan qonşu ölkələrə və dünya bazarlarına nəql olunması üçün fəaliyyət göstərən üç magistral neft boru kəməri mövcuddur:
- Bakı-Novorossiysk kəməri;
- Qərb İxrac Boru Kəməri və ya Bakı-Supsa kəməri;
- Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri.
Həmçinin neft və neft məhsullarının daşınması, qəbul edilməsi, saxlanması və ixracı məqsədilə 10 milyon ton yükləmə-boşaltma qabiliyyətinə malik Kulevi və 20 milyon ton qəbul-nəql imkanlarına malik Dübəndi terminallarından istifadə olunur.
Bakı-Novorossiysk kəməri
Bakı-Novorossiysk boru kəməri Azərbaycan neftini Rusiya ərazisi vasitəsilə xarici bazarlara çıxaran nəqliyyat xəttidir və 1983-cü ildən fəaliyyət göstərir. Kəmər ilkin olaraq Qroznı-Bakı istiqamətində xam neftin emalı üçün Bakıya daşınmasında istifadə olunmuşdur. Azərbaycandan Rusiyanın Novorossiysk limanına ixrac məqsədilə kəmərdə tikinti aparılaraq 1997-ci ildə istifadəyə verilmişdir. Boru kəmərinin ötürmə gücü gündə 100 min barrel (13,5 min ton), ümumi uzunluğu 1330 km, Azərbaycan ərazisindəki hissəsi isə 231 km-dir. Kəmər 3 nasos stansiyasına (Səngəçal, Sumqayıt, Siyəzən) malikdir və ölçmə stansiyası isə Şirvanovkada yerləşir.
Qərb İxrac Boru Kəməri
1996-cı ildə Azərbaycan və Gürcüstan arasında imzalanmış sazişə əsasən Qərb İxrac Boru Kəməri və ya Bakı-Supsa kəmərinin inşası 1998-ci ildə tamamlanmış və 1999-cu ilin aprelində istifadəyə verilmişdir. QİBK kəməri AÇG yataqlarından çıxarılan ilkin neftin Gürcüstanın Qara dəniz sahilindəki Supsa limanınadək nəql olunması üçün nəzərdə tutulmuşdur. Boru kəmərinin ümumi uzunluğu 833 km təşkil edir, onun 456 km hissəsi Azərbaycanın ərazisinə düşür. Kəmərin ötürmə qabiliyyəti gündə 150 min bareldir (20 min ton/gün).
Bakı-Tbilisi-Ceyhan (BTC) neft kəməri
Bakı-Tbilisi-Ceyhan (BTC) Azərbaycan neftinin xarici bazara birbaşa çıxışını təmin edən əsas ixrac neft boru kəməridir. Ümummilli lider Heydər Əliyevin adını daşıyan BTC boru kəmərinin tikintisi 2003-cü ilin aprelində başlanmış və 2005-ci ildə başa çatdırılmışdır. Ceyhan dəniz limanında neft tankerinin neftlə ilk yüklənməsi 4 iyun 2006-cı il tarixində həyata keçirilmişdir. BTC əsasən AÇG yataqlarından hasil edilən neftin Türkiyənin Aralıq dənizi sahilindəki Ceyhan limanınadək nəql olunması üçün nəzərdə tutulsa da, kəmərlə Türkmənistan və Qazaxıstan mənşəli xam neft də nəql olunur. Ümumi uzunluğu 1768 km olan BTC boru kəməri üç ölkənin ərazisindən keçir: Azərbaycan (443 km), Gürcüstan (249 km) və Türkiyə (1076 km). Boru kəmərinin ötürücülük qabiliyyəti gündəlik 1,2 milyon barrel (160 min ton/gün) təşkil edir.
Dəmir yolu vasitəsilə daşınmalar (Bakı-Kulevi/Batumi)
1883-cü ildə tikilən Bakı-Batumi dəmir yolu xəttində təmir-bərpa işlərindən sonra 1999-cu ildən SOCAR tərəfindən xam neftin Gürcüstanın Qara dəniz sahilindəki Batumi limanına daşınmasına başlanılmışdır. Bu marşrutdan son illərdə Qazaxıstanın Tengiz və digər yataqlarından çıxarılan neftin, Türkmənistan mənşəli neft məhsullarının tranzit daşımaları ilə yanaşı, BTC boru kəmərinin təsisçiləri sıralarına daxil olmayan şirkətlərə məxsus AÇG yataqlarından hasil olunan neftin və “Şahdəniz” yatağından alınan qaz kondensatının nəql edilməsi üçün də istifadə edilir.
2008-ci ildə istismara verilən Bakı-Kulevi marşrutundan isə Azərbaycan və Türkmənistan mənşəli neft məhsullarının, həmçinin Qazaxıstanın Tengiz yatağından çıxarılan neftin Gürcüstanın Qara dəniz sahilindəki Kulevi limanına nəql olunması üçün istifadə edilir.

The transportation of oil
There are three main oil pipelines operating to transport oil from Azerbaijan to the neighbouring countries and world markets:
- Baku-Novorossiysk pipeline;
- Western Route Export Pipeline or Baku-Supsa pipeline;
- Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline
In addition, the Kulevi Terminal, with a loading and unloading capacity of 10 million tons, and the Dubendi Terminal, with a throughput capacity of 20 million tons, are used for the transportation, reception, storage, and export of oil and oil products.
Baku-Novorossiysk pipeline
The Baku-Novorossiysk pipeline is a transport line that transports Azerbaijani oil to foreign markets through the territory of Russia and has been operating since 1983. The pipeline was used to transport crude oil to Baku from Grozny for processing. Construction was carried out on the pipeline for export from Azerbaijan to the Russian port of Novorossiysk and put into operation in 1997. The transmission capacity of this pipeline is 100,000 barrels per day (13,500 tons/day). The total length of the pipeline is 1,330 km, 231 km of which is located in the territory of Azerbaijan. The oil pipeline has 3 pumping stations (Sangachal, Sumgayit and Siyazan). The metering station of the pipeline is located in Shirvanovka.
Western Route Export Pipeline
According to the agreement signed between Azerbaijan and Georgia in 1996, the construction of the Western Route Export Pipeline or Baku-Supsa pipeline was completed in 1998 and put into operation in April 1999. t was planned to transport the first oil extracted from the Azeri, Chirag and Guneshli fields to the Supsa port on the Black Sea coast of Georgia. The length of the pipeline is 833 km, of which 456 km is in Azerbaijani territory. The transmission capacity of the pipeline is 150,000 barrels per day (20,000 tons/day).
Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline
Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) is the main export oil pipeline providing direct access of Azerbaijani oil to the foreign market. The BTC Pipeline’s construction, which began in April 2003, was completed in 2005. The pipeline was named in honour of National Leader Heydar Aliyev. The first oil tanker was loaded at Ceyhan port on 4 June 2006. The pipeline was primarily intended to transport oil extracted from ACG fields to the port of Ceyhan on the Mediterranean coast of Türkiye, but this pipeline has been also used to transport Kazakhstan`s and Turkmenistan`s crude oil. BTC pipeline with a total length of 1768 km runs through the territory of three countries: Azerbaijan (443 km), Georgia (249 km) and Türkiye (1076 km). Transmission capacity of this pipeline is 1.2 million barrels (160,000 tons/day).
Transportation by railway (Baku-Kulevi/ Batumi)
After the repair and restoration work on the Baku-Batumi railway built in 1883, the transportation of crude oil by SOCAR to the Port of Batumi on the Black Sea coast of Georgia began in 1999. This route is actively used for transportation of oil extracted from Tengiz and other fields of Kazakhstan and Turkmenistan`s oil products in recent years, along with oil extracted from ACG fields belonging to companies not included in the list of founders of BTC pipeline and gas condensate extracted from Shah Deniz field.
The Baku-Kulevi route, which was commissioned in 2008, is used to transport Azerbaijani and Turkmenistan`s oil products, as well as oil extracted from Kazakhstan's Tengiz field to the Kulevi port on the Black Sea coast of Georgia.