2020-ci ilin yanvar-iyun ayları ərzində Energetika Nazirliyində inzibati xətalar üzrə 272 işə baxılıb. Bunlardan 258 iş təbii qaz, 14 iş isə elektrik enerjisi ilə bağlı olub. Təbii qaz üzrə 129 iş barəsində təqdim edilmiş materiallar düzgün tərtib edilmədiyindən aidiyyəti üzrə geri göndərilib.
Bölgələrdə aparılmış yoxlamalara əsasən, İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə təbii qazın talanması nəticəsində az miqdarda ziyan vurulmasına görə 5 iş üzrə, təbii qazdan istifadə qaydalarının pozulmasına görə 6 iş üzrə, elektrik enerjisindən istifadə qaydalarının pozulmasına görə 1 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında qərar, elektrik qurğularında texniki istismar qaydalarının pozulmasına görə isə 1 iş üzrə inzibati cərimənin şərti olaraq tətbiq edilməsi haqqında qərar verilib. 18 iş üzrə isə inzibati icraata xitam verilməsi haqqında qərar qəbul edilib.
Bütün qərarların “ASAN Ödəniş” sistemində yerləşdirilməsi təmin olunub.
Ölkədə tətbiq edilimiş xüsusi karantin rejiminin tələblərinin gözlənilməsi məqsədilə 112 iş üzrə icraat prosesinin həyata keçirilməsi dayandırılıb.

In January-June of 2020, 272 cases of administrative violations were reviewed at the Ministry of Energy. 258 of them were connected to natural gas and 14 to electricity. Articles submitted on 129 cases related to natural gas, which are not properly compiled, have been sent back.
As a result of inspections carried out by the Ministry in regions, due to spoilage of natural gas on the relevant articles of the Code of the Azerbaijan Republic on Administrative Violations it was decided to impose administrative penalty on 5 cases for minor damage, 6 for administrative violation of the rules of natural gas use, and 1 for administrative violation of the rules of electricity use, 1 for conditional imposition of administrative penalty on administrative violation of the rules of maintenance of electrical installations. A decision was made to terminate administrative proceedings on 18 cases.
The Ministry has placed all decisions in the "ASAN Payment" system.
In order to obey to the rules of the special quarantine regime applied in the country, implementation of proceedings for 112 cases was suspended.