Yeddi ayda ölkədə qaz hasilatı artıb
2022-ci ilin yanvar-iyul ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, Azərbaycanda 27,3 milyard kubmetr təbii qaz hasil edilib. Qazın 7,9 milyard kubmetri “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən, 14,8 milyard kubmetri “Şahdəniz”dən, 4,6 milyard kubmetri SOCAR üzrə hasil olunub. Ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 13,3 faiz, yəni 3,2 milyard kubmetr artımla qaz hasil edilib.
Hesabat dövründə xaricə qaz satışı 12,9 milyard kubmetr təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 24 faiz çoxdur. 7 ay ərzində Türkiyəyə 4,8 milyard kubmetr, Gürcüstana 1,6 milyard kubmetr, Avropaya isə 6,5 milyard kubmetr qaz satılıb. Qeyd edək ki, bu müddətdə Türkiyəyə TANAP-la 3,2 milyard kubmetrə yaxın qaz nəql olunub.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən bu ilin 01 avqust tarixinədək “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 198 milyard kubmetrə yaxın, “Şahdəniz”dən isə 172,3 milyard kubmetrdən çox qaz hasil edilib. Bu dövrdə “Şahdəniz” yatağından hasil edilən qazın 119,5 milyard kubmetr həcmi ixraca nəql edilib.
2022-ci ilin yanvar-iyul ayları ərzində ölkədə 19,2 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. Neft hasilatının 12 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 2,6 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 4,6 milyon ton təşkil edib.
Hesabat dövründə 15,6 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 14,7 milyon tona yaxını konsorsiumun, 0,9 milyon tonu isə SOCAR-ın payına düşür.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 avqust 2022-ci il tarixinədək 596,9 milyon tona yaxın neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 558,5 milyon ton neft, “Şahdəniz”dən isə 38,4 milyon ton kondensat çıxarılıb. Bundan cari ilin 01 avqust tarixinədək 595 milyon tonu ixraca nəql edilib.

According to operational data for January-July 2022, Azerbaijan produced 27.3 billion cubic meters of natural gas. 7.9 billion cubic meters of gas were produced from Azeri-Chirag-Gunashli, 14.8 billion cubic meters from Shah Deniz and 4.6 bcm from SOCAR. Gas was transported with an increase of approximately 3.2 bcm, namely 13.3 percent compared to the relevant period last year.
During the reporting period, gas sales abroad amounted to 12.9 bcm, which is 24 % more than in the same period last year. During 7 months, 4.8 bcm of gas was sold to Turkey, 1.6 billion cubic meters to Georgia and 6.5 billion cubic meters to Europe. It should be noted that, during this period nearly 3.2 bcm gas was exported to Turkey through TANAP.
Since the commissioning of the Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz till 1 August this year, about 198 bcm of gas was produced from Azeri-Chirag-Gunashli and more than 172.3 bcm of gas from Shah Deniz. During this period, 119.5 bcm gas was exported from Shah Deniz.
Azerbaijan produced 19.2 million tons of oil (including condensate) in January-July 2022. Azeri-Chirag-Gunashli accounted for 12 million tons of oil produced in the republic while Shah Deniz for 2.6 million tons (condensate). SOCAR's oil output amounted to 4.6 million tons (including condensate).
The volume of exported oil, including condensate, amounted to 15.6 million tons. Out of this, consortium accounts for nearly 14.7 million tons, SOCAR for 0.9 million tons.
Since its commissioning till 1 August 2022, nearly 596.9 million tons oil (including condensate) were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz. 558.5 million tons of oil were extracted from ACG, while 38.4 million tons condensate from Shah Deniz. 595 million tons out of this were exported since 1 August.