Yaponiyanın “TEPSCO” şirkəti ilə görüş keçirilib
İşğaldan azad olunmuş ərazilər üçün yaşıl enerji konsepsiyasının hazırlanması ilə bağlı fikir mübadiləsi məqsədi ilə Yaponiyanın “TEPSCO” şirkətinin nümayəndələri ilə videokonfrans formatında görüş keçirilib. Görüşdə yaşıl enerji zonalarının və “ağıllı şəhər”lərin yaradılmasında Yaponiya təcrübəsi haqqında müzakirələr aparılıb.
Şirkət tərəfindən Yaponiyanın Fukisava, Mutsuzava, Soraşima və bir sıra digər şəhərlərinin nümunəsində rəqəmsallaşma, dekarbonizasiya və desentralizasiyaya əsaslanan, fövqəladə hallarda elektrik enerjisi təchizatının davam etdirilməsi üçün ötürücü və paylayıcı şəbəkələrin optimallaşdırılması, enerjidən səmərəli istifadə edilməsi məqsədi ilə bərpa olunan enerji mənbələrindən və elektromobillərdən istifadənin genişləndirilməsini özündə ehtiva edən “ağıllı şəhər” təcrübəsinə dair təqdimatlar nümayiş etdirilib.
Daha sonra müvafiq sahədə əməkdaşlıq perspektivləri və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, məlumat və təcrübə mübadiləsi tədbirlərinin bundan sonra da davam etdirilməsinə qərar verilib.
Videokonfransda energetika nazirinin müavini Elnur Soltanov, Yaponiyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Cuniçi Vada, həmçinin “TEPSCO” şirkətinin rəhbərliyi iştirak ediblər.

In order to exchange views on the development of the green energy concept for the liberated territories, a meeting was held with representatives of Japanese company TEPSCO in online video conference format. At the meeting, discussions were held on the Japanese practice in the establishment of green energy zones and “smart cities”.
On the example of Japan's Fujisawa, Mutsuzawa, Sorajima and a number of other cities, the company made presentations on the “smart city” practice based on digitization, de-carbonization and decentralization, which includes the expansion of the use of renewable energy sources and electro-mobiles for the purpose of optimizing the transmission and distribution networks, energy efficient use for the continuation of electricity supply in emergency situations.
Then, the sides exchanged views on prospects of cooperation in the relevant field and other issues of mutual interest, and it was decided to continue the exchange of information and experience.
Deputy Minister of Energy Elnur Soltanov and Japanese Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Azerbaijan Junichi Wada, as well as the managment of TEPSCO attended at video conference.