Yanvar-may ayları üzrə neft-qaz göstəriciləri açıqlanıb
2021-ci ilin yanvar-may ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, Azərbaycanda 14,3 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. Neft (kondensatla birlikdə) hasilatı ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə təxminən, 918,7 min ton az olub.
Respublika üzrə neft hasilatının 9,5 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 1,6 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 3,2 milyon ton təşkil edib.
Hesabat dövründə təxminən 11,8 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 11,1 milyon tondan çoxu konsorsiumun, 653,8 min tonu isə SOCAR-ın payına düşür. Neftin (kondensatla birlikdə) ixraca nəqli 2020-ci ilin müvafiq ayına nisbətən, təxminən 798 min ton, yəni 6,3 faiz azdır.
Cari ilin yanvar-may ayında ölkədə 17 milyard kub metr qaz hasil edilib. Qazın 5,4 milyard kub metri AÇG-dən, 8,4 milyard kub metri “Şahdəniz”dən, 3,2 milyard kub metri SOCAR-dan hasil olunub. Ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 3,4 faiz, yəni 551,5 milyon kub metr artımla qaz hasil edilib.
Hesabat dövründə xaricə qaz satışı təxminən 7,4 milyard kub metr təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə təqribən 32 faiz çoxdur. Cari ilin yanvar-may ayında Türkiyəyə təqribən 4,2 milyard kub metr, Avropaya təqribən təqribən 2,1 milyard kub metr, Gürcüstana isə 1,1 milyard kub metr qaz ixrac edilib. Bu dövrdə BTC boru kəməri sisteminə 43,2 milyon kub metr qaz verilib. Qeyd edək ki, TANAP ilə Türkiyəyə bu müddətdə 2,2 milyard kub metrdən çox qaz nəql olunub.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 iyun 2021-ci il tarixinədək təqribən 565 milyon tondan çox neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. AÇG-dən 533 milyon ton xam neft, “Şahdəniz”dən isə təqribən 32 milyon ton kondensat çıxarılıb. “Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 2021-ci ilin 1 iyun tarixinədək təqribən 564,7 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql edilib.
Yataqlar istismara veriləndən cari ilin 1 iyun tarixinədək “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 182 milyard kub metr, “Şahdəniz”dən isə 143 milyard kub metrdən çox qaz hasil edilib. Bu dövrdə “Şahdəniz” yatağından hasil edilən qazın təxminən 97 milyard kub metrdən çoxu ixraca nəql edilib.
Ölkədə neft emalı 2021-ci ilin yanvar-may ayında 2,7 milyon ton təşkil edib. Neft emalı ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 132,8 min ton çox olub.

Oil and gas figures were announced for January-May
According to the operative data, Azerbaijan produced 14.3 million tons of oil (including condensate) in January-May 2021. The production of oil (including condensate) decreased by 918,7 thousand tons compared to the same period a year before.
"Azeri-Chirag-Gunashli" accounted for 9.5 million tons of oil produced in the republic while "Shah Deniz" for 1.6 million tons (condensate). SOCAR's oil output amounted to 3.2 million tons (including condensate).
During the reporting period, the volume of exported oil, including condensate, amounted to 11.8 million tons. Out of this consortium accounts for 11.1 million tons, SOCAR for 653.8 thousand. The transportation of oil (including the condensate) for exporting is approximately 798 thousand tons, namely 6.3 per cent lower than the relevant period of 2020.
During January- May 2021, gas output amounted to 17 bcm. 5.4 bcm of gas production extracted from ACG, while 8.4 bcm from Shah Deniz. SOCAR produced 3.2 bcm gas during this period. Gas was transported with an increase of 551.5 million cm, namely 3.4 per cent compared to the relevant period of last year.
During this period, gas sales amounted to 7.4 bcm, which was 32 % more compared to the same period previous year. In the January-May, 4.2 bcm gas was exported to Turkey, 2.1 bcm gas to Europe, 1.1 bcm to Georgia. During this period, the BTC pipeline system was supplied with 43.2 million cubic meters of gas. It should be noted that, during this period 2.2 bcm gas was exported to Turkey through TANAP.
Since its commissioning till 1 June 2021, 565 million tons oil (including condensate) were extracted from "Azeri-Chirag-Gunashli" and "Shah Deniz". 533 million tons of crude oil were extracted from ACG, while 32 million tons condensate from Shah Deniz. Since their commissioning till 1 June 2021, 564.7 million tons oil (including condensate) were exported from these fields.
Since their commissioning till 1 June 2021, 182 bcm gas was extracted from "Azeri-Chirag-Gunashli", 143 bcm from "Shah Deniz". During this period, 97 bcm gas were exported from Shah Deniz.
Azerbaijan refined 2.7 million tons of oil in January- May 2021. Oil refinery has been 132.8 thousand tons more in comparison with the relevant period of the previous year.