Yanvar-iyul ayları ərzində ölkədə qaz hasilatı artıb
2021-ci ilin yanvar-iyul ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, Azərbaycanda təxminən 20,1 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. Neft (kondensatla birlikdə) hasilatı ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə təxminən, 522,2 min ton az olub.
Respublika üzrə neft hasilatının 13,3 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 2,2 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 4,6 milyon ton təşkil edib.
Hesabat dövründə təxminən 16,4 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 15,6 milyon tondan çoxu konsorsiumun, 823,7 min tonu isə SOCAR-ın payına düşür. Neftin (kondensatla birlikdə) ixraca nəqli 2020-ci ilin müvafiq dövrünə nisbətən, təxminən 517,5 min ton, yəni 3 faiz azdır.
Cari ilin yanvar-iyul aylarında ölkədə 24,1 milyard kub metr qaz hasil edilib. Qazın 7,5 milyard kub metri AÇG-dən, 12 milyard kub metri “Şahdəniz”dən, 4,6 milyard kub metri SOCAR üzrə hasil olunub. Ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 7,8 faiz, yəni 1,7 milyard kub metr artımla qaz hasil edilib.
Hesabat dövründə xaricə qaz satışı təxminən 10,4 milyard kub metr təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə təqribən 35 faiz çoxdur. Cari ilin yanvar-iyul aylarında Türkiyəyə təqribən 5,2 milyard kub metr, Avropaya təqribən 4 milyard kub metr, Gürcüstana isə 1,1 milyard kub metr qaz ixrac edilib. Bu dövrdə BTC boru kəməri sisteminə 58,4 milyon kub metr qaz verilib. Qeyd edək ki, Türkiyəyə TANAP-la bu müddətdə 3,2 milyard kub metrdən çox qaz nəql olunub.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 avqust 2021-ci il tarixinədək 569 milyon tondan çox neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. “Azəri-Çıraq-Günəşli”-dən 537 milyon tondan çox neft, “Şahdəniz”dən isə təqribən 32 milyon tondan çox kondensat çıxarılıb. “Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 2021-ci ilin 1 avqust tarixinədək təqribən 569 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql edilib.
Yataqlar istismara veriləndən cari ilin 01 avqust tarixinədək “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 184 milyard kub metrdən çox, “Şahdəniz”dən isə 147 milyard kub metrə yaxın qaz hasil edilib. Bu dövrdə “Şahdəniz” yatağından hasil edilən qazın təxminən 100 milyard kub metrdən çoxu ixraca nəql edilib.
Ölkədə neftin emalı 2021-ci ilin yanvar-iyul aylarında 3,9 milyon ton təşkil edib. Neftin emalı ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 257,9 min ton çox olub.

According to the operative data, Azerbaijan produced 20.1 million tons of oil (including condensate) in January-July 2021. The production of oil (including condensate) decreased by 522,2 thousand tons compared to the same period a year before.
"Azeri-Chirag-Gunashli" accounted for 13.3 million tons of oil produced in the republic while "Shah Deniz" for 2.2 million tons (condensate). SOCAR's oil output amounted to 4,6 million tons (including condensate).
During the reporting period, the volume of exported oil, including condensate, amounted to 16,4 million tons. Out of this consortium accounts for 15.6 million tons, SOCAR for 823.7 thousand tons. The transportation of oil (including the condensate) for exporting is approximately 517.5 thousand tons, namely 3 per cent lower than the relevant period of 2020.
During January - July 2021, gas output amounted to 24.1 bcm. 7.5 bcm of gas production extracted from ACG, while 12 bcm from Shah Deniz. SOCAR produced 4.6 bcm gas during this period. Gas was transported with an increase of 1.7 bcm, namely 7.8 per cent compared to the relevant period last year.
During this period, gas sales amounted to 10.4 bcm, which was 35 % more compared to the same period previous year. In the January-July, 5.2 bcm gas was exported to Turkey, 4 bcm gas to Europe, 1.1 bcm to Georgia. During this period, the BTC pipeline system was supplied with 58,4 million cubic meters of gas. It should be noted that, during this period 3,2 bcm gas was exported to Turkey through TANAP.
Since its commissioning till 1 August 2021, 569 million tons oil (including condensate) were extracted from "Azeri-Chirag-Gunashli" and "Shah Deniz". More than 537 million tons of crude oil were extracted from ACG, while 32 million tons condensate from Shah Deniz. Since their commissioning till 1 August 2021, 569 million tons oil (including condensate) were exported from these fields.
Since their commissioning till 1 August 2021, 184 bcm gas was extracted from "Azeri-Chirag-Gunashli", 147 bcm from "Shah Deniz". During this period, more than 100 bcm gas were exported from Shah Deniz.
Azerbaijan refined 3.9 million tons of oil in January- July 2021. Oil refinery has been 257.9 thousand tons more in comparison with the relevant period of the previous year.