2023-cü ilin yanvar-fevral ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, bu ilin ilk 2 ayı ərzində respublika üzrə elektrik enerjisinin istehsalı ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 282,3 mln. kVt·st, yəni 5,8 % artaraq 5 176,9 mln. kVt·st olub.
Hesabat dövründə ötən ilin yanvar-fevral aylarına nisbətən elektrik enerjisinin istehsalı İES-lərdə 313,7 mln. kVt·st artaraq 4 998,8 mln. kVt·st, SES-lərdə 33,0 mln. kVt·st azalaraq 121,6 mln. kVt·st, digər mənbələr üzrə (KES, GES və BMTZ) isə 1,54 mln. kVt·st artaraq 56,5 mln. kVt·st təşkil edib. Bu dövrdə külək elektrik stansiyalarında 9,1 mln. kVt·st, günəş elektrik stansiyalarında 8,4 mln. kVt·st, Bərk Məişət Tullantılarının Yandırılması Zavodunda isə 39,0 mln. kVt·st elektrik enerjisi istehsal edilib.
2023-cü ilin 2 ayında elektrik enerjisinin istehsalı “Azərenerji” ASC üzrə 4 712,7 mln. kVts (İES-lərdə 4 598,0 mln. kVt·st, SES-lərdə 114,7 mln. kVt·st), Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti üzrə 55,21 mln. kVt·st (İES-lərdə 41,47 mln. kVt·st, SES-lərdə 6,09 mln. kVt·st, Günəş ES-də 7,65 mln. kVt·st), “Azərişıq” ASC üzrə külək elektrik stansiyalarında 6,7 mln. kVt·st, müstəqil elektrik stansiyaları üzrə 402,3 mln. kVt·st təşkil edib.
Hesabat dövründə elektrik enerjisinin idxalı 21,0 mln. kVt·st, ixracı isə 840,1 mln. kVt·st olub.
Qeyd edək ki, cari ilin fevral ayı ərzində respublika üzrə elektrik enerjisinin istehsalı 2022-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 82,5 mln. kVt·st və ya 3,5 % artaraq 2417,1 mln. kVt·st olub.

Electricity production in the country increased January-February
According to operational data for January-February 2023, during the first 2 months of this year, the production of electricity in the Republic compared to the same period last year increased by 282.3 million kW/h or 5.8%, amounting to 5 176.9 million kW/h.
In the reporting period, compared to January-February last year, electricity production at TPP increased by 313.7 million kW/h, amounting to 4 998.8 million kW/h, at HPPs decreased by 33.0 million kW/h, amounting to 121.6 million kW/h, and on other sources (WPP, SPP and Solid Household Waste Incineration Plant) increased by 1.54 million kW/h, amounting to 56.5 million. kW/h. 9.1 mln kWh of electricity was generated at WPPs, 8.4 mln kWh at SPPs, and 39.0 mln kWh at the solid household waste incineration plant.
In 2 months of 2023, electricity generation made up 4 712.7 mln kWh on Azerenergy OJSC (4 598.0 mln kWh at TPPs, 114.7 mln kWh at HPPs), 55.21 mln kWh on State Energy Agency of Nakhchivan AR (41.47 mln kWh at TPPs, 6.09 mln kWh at HPPs, 7.65 mln kWh at SPP), 6.7 mln kWh at WPPs on Azerishig OJSC, and 402.3 mln kWh on Independent PPs).
In the reporting period, electricity imports amounted to 21.0 million kWh while exports amounted to 840.1 million kWh.
It should be noted that the production of electricity in the Republic in February of this year compared to the same period in 2022 increased by 82.5 million kW/h or 3.5%, amounting to 2417.1 million. kW/h.
During the month, exports of electricity production amounted to 10.13 million kWh, imports to 335.8 million kWh.