Yanvar-fevral ayları üzrə neft-qaz göstəriciləri açıqlanıb
2021-ci ilin yanvar-fevral ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, Azərbaycanda 5,8 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. Neft (kondensatla birlikdə) hasilatı ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə təxminən, 342 min ton az olub.
Respublika üzrə neft hasilatının 3,9 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 628 min tonu (kondensat) “Şahdəniz”in payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 1,3 milyon ton təşkil edib.
Hesabat dövründə 4,8 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 4,6 milyon tonu konsorsium, 255 min tonu isə SOCAR-in payına düşür. Neftin (kondensatla birlikdə) ixraca nəqli 2020-ci ilin müvafiq ayına nisbətən, təxminən 182 min ton, yəni 4 faiz azdır.
Cari ilin yanvar-fevral ayında ölkədə 6,8 milyard kub metr qaz hasil edilib. Qazın 2,2 milyard kub metri AÇG-dən, 3,4 milyard kub metri “Şahdəniz”dən, 1,2 milyard kub metri SOCAR-dan hasil olunub. Ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 3 faiz, yəni 196 milyon kub metr artımla qaz hasil edilib.
Hesabat dövründə xaricə qaz satışı 3,3 milyard kub metr təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə təqribən 32 faiz çoxdur. Cari ilin yanvar-fevral ayında 2020-ci ilin müvafiq dövrünə nisbətən Türkiyəyə 15,6 faiz çox, yəni 2 milyard kub metr, Avropaya təqribən 783 milyon kub metr, Gürcüstana isə 497 milyon kub metr qaz ixrac edilib. Bu dövrdə BTC boru kəməri sisteminə 18 milyon kub metr qaz verilib. Qeyd edək ki, TANAP ilə Türkiyəyə bu müddətdə 919 milyon kub metr qaz nəql olunub.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 mart 2021-ci il tarixinədək təqribən 558,7 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. AÇG-dən 527,8 milyon ton xam neft, “Şahdəniz”dən isə 30,9 milyon ton kondensat çıxarılıb. “Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 2021-ci ilin 1 mart tarixinədək təqribən 558 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql edilib.
Yataqlar istismara veriləndən cari ilin 1 mart tarixinədək “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 178,9 milyard kub metr, “Şahdəniz”dən isə 138,2 milyard kub metr qaz hasil edilib. Bu dövrdə “Şahdəniz” yatağından hasil edilən qazın 93 milyard kub metri ixraca nəql edilib.
Ölkədə neft emalı 2021-ci ilin yanvar-fevral ayında 1 milyon ton təşkil edib. Neft emalı ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 61,5 min ton az olub.

Oil and gas figures were announced for January-February
According to the operative data, Azerbaijan produced 5.8 million tons of oil (including condensate) in January-February 2021. The production of oil (including condensate) decreased by 342 thousand tons compared to the same period a year before.
"Azeri-Chirag-Gunashli" accounted for 3,9 million tons of oil produced in the republic while "Shah Deniz" for 628 thousand tons (condensate). SOCAR's oil output amounted to 1,3 million tons (including condensate).
Over the eleven months of the current year, the volume of exported oil, including condensate, amounted to 4,8 million tons. Out of this consortium accounts for 4.6 million tons, SOCAR for 255 thousand. The transportation of oil (including the condensate) for exporting is approximately 182 thousand tons, namely 4 per cent lower than the relevant period of 2020.
During January February 2021, gas output amounted to 6.8 bcm. 2.2 bcm of gas production extracted from ACG, while 3.4 bcm from Shah Deniz. SOCAR produced 1.2 bcm gas during this period. Gas was transported with an increase of 196 million cm, namely 3 per cent compared to the relevant period of last year.
During this period, gas sales amounted to 3.3 bcm, which was 32 % more compared to the same period previous year. In the January-February, compared to the same period in 2020, 2 bcm (15.6 % more) gas was exported to Turkey, 783 million cm gas to Europe, 497 million cm to Georgia. During this period, the BTC pipeline system was supplied with 18 million cubic meters of gas. It should be noted that, during this period 919 million cubic meter gas was exported to Turkey through TANAP.
Since its commissioning till 1 March 2021, 558.7 million tons oil (including condensate) were extracted from "Azeri-Chirag-Gunashli" and "Shah Deniz". 527.8 million tons of crude oil were extracted from ACG, while 30.9 million tons condensate from Shah Deniz. Since their commissioning till 1 March 2021, 558 million tons oil (including condensate) were exported from these fields.
Since their commissioning till 1 March 2021, 178.9 bcm gas was extracted from "Azeri-Chirag-Gunashli", 138.2 bcm from "Shah Deniz". During this period, 93 bcm gas were exported from Shah Deniz.
Azerbaijan refined 1 million tons of oil in January- February 2021. Oil refinery has been 61,5 thousand tons less in comparison with the relevant period of the previous year.