Yanvar-fevral ayları üzrə elektrik enerjisi istehsalı göstəriciləri açıqlanıb
Elektrik enerjisinə dair operativ məlumatlara əsasən, cari ilin fevral ayında respublika üzrə elektrik enerjisinin istehsalı 2192,4 mln. kVt·st, ixracı 158,8 mln. kVt·st, idxalı isə 10,1 mln. kVt·st olub.
Cari ilin yanvar-fevral aylarında isə respublikada elektrik enerjisinin istehsalı 4560,8 mln. kVt·st olub. Hesabat dövründə ötən ilin 2 ayına nisbətən elektrik enerjisinin istehsalı İES-lərdə 125,7 mln. kVt·st azalaraq 4364,2 mln. kVt·st, SES-lərdə 13,8 mln. kVt·st artaraq 140,7 mln. kVt·st, digər mənbələr (KES, GES və BMTYZ) üzrə isə 55,9 mln. kVt·st olub. Bu dövrdə külək elektrik stansiyalarında 15,07 mln. kVt·st, günəş elektrik stansiyalarında 5,5 mln. kVt·st, bərk məişət tullantılarının yandırılması zavodunda 35,34 mln. kVt·st elektrik enerjisi istehsal edilib.
İki ay ərzində elektrik enerjisinin istehsalı “Azərenerji” ASC üzrə 4121,2 mln. kVt·ts (İES-lərdə 3993,3 mln. kVt·st, SES-lərdə 127,9 mln. kVt·st), Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti üzrə 54,1 mln. kVt·st (İES-lərdə 37,9 mln. kVt·st, SES-lərdə 11,1 mln. kVt·st, Günəş ES-də 5,1 mln. kVt·st), müstəqil elektrik stansiyaları üzrə 374,7 mln. kVt·st, “Azərişıq” ASC üzrə külək elektrik stansiyalarında isə 10,79 mln. kVt·st təşkil edib.
Hesabat dövründə elektrik enerjisinin idxalı 21,1 mln. kVt·st olub. İrandan 5,8 mln. kVt·st, Rusiyadan 15,3 mln. kVt·st, Gürcüstandan isə 0,02 mln. kVt·st elektrik enerjisi idxal edilib.
Bu dövrdə elektrik enerjisinin ixracı 333,9 mln. kVt·st olmaqla, ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 6,2 mln. kVt·st artıb. İrana 5,9 mln. kVt·st, Türkiyəyə 12,7 mln. kVt·st, Rusiyaya 14,7 mln. kVt·st, Gürcüstana isə 300,6 mln. kVt·st elektrik enerjisi ixrac edilib.

According to operational data on electricity, electricity production in Azerbaijan amounted to 2194.4 million kWh, exports to 158.8 million kWh, imports to 10.1 million kWh in February 2021.
IN January-February 2021, electricity production in the republic amounted to 4560.8 million kWh. During the reporting period, electricity generation at TPPs decreased by 125.7 mln kWh reaching to 4364.2 mln kWh, at HPPs increased by 13.8 mln kWh reaching to 140.7 mln kWh, and at other sources (WPP, SPP and Solid household waste plant) amounted to 55.9 mln kWh in comparison with January- February last year. 15.07 mln kWh of electricity was generated at WPPs, 5.5 mln kWh at SPPs, and 35.34 mln kWh at the solid household waste incineration plant.
In January-February 2021 electricity generation made up 4121.2 mln kWh on "Azerenergy" OJSC ( 3993.3 mln kWh at TPPs, 127.9 mln kWh at HPPs), 54.1 mln kWh on State Energy Agency of Nakhchivan AR (37.9 mln kWh at TPPs, 11.1 mln kWh at HPPs, 5.1 mln kWh at SPP), 374.7 mln kWh on Independent PPs and 10.79 mln kWh at WPPs on Azerishig OJSC.
During the reporting period, electricity imports amounted to 21.1 mln kWh. 5.8 mln kWh was imported from Iran, 15.3 mln kWh from Russia, 0.02 mln kWh electricity from Georgia.
During this period, electricity exports increased by 6.2 mln kWh compared to the same period last year, amounting to 333.9 mln kWh.  5.9 mln kWh electricity was exported to Iran, 12.7 mln kWh to Turkey, 14.7 mln kWh to Russia, 300.6 mln kWh to Georgia.