Yanvar ayında ölkə üzrə elektrik enerjisi istehsalı artıb
2021-ci ilin yanvar ayı üzrə elektrik enerjisinə dair operativ məlumatlara əsasən, yanvar ayında respublika üzrə elektrik enerjisinin istehsalı 2369,0 mln. kVt·st olub. 2020-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə yanvar ayında respublika üzrə elektrik enerjisinin istehsalı 21,2 mln. kVt·st artıb.
Hesabat dövründə ötən ilin yanvar ayına nisbətən elektrik enerjisinin istehsalı İES-lərdə 7,1 mln. kVt·st artaraq 2260,0 mln. kVt·st, SES-lərdə 13,6 mln. kVt·st artaraq 78,9 mln. kVt·st, digər mənbələr (KES, GES və BMTYZ) üzrə isə 0,6 mln. kVt·st artaraq 30,19 mln. kVt·st olub. Bu dövrdə Külək Elektrik Stansiyalarında 9,39 mln. kVt·st, Günəş Elektrik Stansiyalarında 2,1 mln. kVt·st, Bərk Məişət Tullantılarının Yandırılması Zavodunda isə 18,7 mln. kVt·st elektrik enerjisi istehsal edilib.
2021-ci ilin yanvar ayında elektrik enerjisinin istehsalı “Azərenerji” ASC üzrə 2142,76 mln. kVt·ts (İES-lərdə 2071,3 mln. kVt·st, SES-lərdə 71,46 mln. kVt·st), Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti üzrə 30,4 mln. kVt·st (İES-lərdə 22,0 mln. kVt·st, SES-lərdə 6,5 mln. kVt·st, Günəş ES-də 1,9 mln. kVt·st), “Azərişıq” ASC üzrə külək elektrik stansiyalarında 6,87 mln. kVt·st, Müstəqil Elektrik Stansiyaları üzrə isə 189,0 mln. kVt·st təşkil edib.
Bu dövrdə elektrik enerjisinin idxalı 11,0 mln. kVt·st olmaqla, 2020-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,8 mln. kVt·st artıb. İrandan 3,3 mln. kVt·st, Rusiyadan 7,7 mln. kVt·st, Gürcüstandan isə 0,004 mln. kVt·st elektrik enerjisi idxal edilib.
Hesabat dövründə elektrik enerjisinin ixracı 175,1 mln. kVt·st olmaqla, ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 61,6 mln. kVt·st artıb. İrana 3,4 mln. kVt·st, Türkiyəyə 12,7 mln. kVt·st, Rusiyaya 7,2 mln. kVt·st, Gürcüstana isə 151,8 mln. kVt·st elektrik enerjisi ixrac edilib.

According to operational data on electricity in January 2021, electricity production in Azerbaijan amounted to 2369.0 million kWh. In comparison with the same period in 2020, electricity production in January increased by 21.2 million kWh.
During the reporting period, electricity generation at TPPs increased by 7.1 mln kWh reaching to 2260.0 mln kWh, at HPPs increased by 13.6 mln kWh reaching to 78.9 mln kWh, and at other sources (WPP, SPP and Solid household waste plant) increased by 0.6 mln kWh reaching to 30.19 mln kWh in comparison with January last year. 9.39 mln kWh of electricity was generated at WPPs, 2.1 mln kWh at SPPs, and 18.7 mln kWh at the solid household waste incineration plant.
In January 2021, electricity generation made up 2142.76 mln kWh on "Azerenergy" OJSC (2071.3 mln kWh at TPPs, 71.46 mln kWh at HPPs), 30.4 mln kWh on State Energy Agency of Nakhchivan AR (22.0 mln kWh at TPPs, 6.5 mln kWh at HPPs, 1.9 mln kWh at SPP), 6.87 mln kWh on WPPs on "Azerishig" OJSC , and 189.0 mln kWh on Independent PPs).
Electricity imports increased by 1.8 mln kWh compared to the same period 2020, amounting to 11.0 mln kWh. 3.3 mln kWh was imported from Iran, 7.7 mln kWh from Russia, 0.004 mln kWh electricity from Georgia.
During this period, electricity exports increased by 61.6 mln kWh compared to the same period last year, amounting to 175.1 mln kWh.  3.4 mln kWh electricity was exported to Iran, 12.7 mln kWh to Turkey, 7.2 mln kWh to Russia, 151.8 mln kWh to Georgia.