Yanvarda qaz hasilatı ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 12,9 faiz artıb
Respublika üzrə neft hasilatının 1,8 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 0,4 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 0,7 milyon ton təşkil edib.
Hesabat dövründə 2,3 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 2,2 milyon tondan çoxu konsorsiumun, 79,8 min tonu isə SOCAR-ın payına düşür.
2022-ci ilin yanvar ayında ölkədə 4,1 milyard kub metr təbii qaz hasil edilib. Qazın 1,2 milyard kub metri AÇG-dən, 2,2 milyard kub metri “Şahdəniz”dən, 0,7 milyard kub metri SOCAR üzrə hasil olunub. Ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 12,9 faiz artımla qaz hasil edilib.
Hesabat dövründə xaricə qaz satışı 2 milyard kub metr təşkil edib. Türkiyəyə 0,8 milyard kub metr, Avropaya 0,8 milyard kub metr, Gürcüstana isə 0,4 milyard kub metr qaz ixrac edilib. Qeyd edək ki, Türkiyəyə TANAP-la bu müddətdə 0,5 milyard kub metrdən çox qaz nəql olunub.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 fevral 2022-ci il tarixinədək 583 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 548 milyon tondan çox neft, “Şahdəniz”dən isə 35 milyon tona yaxın kondensat çıxarılıb.
Yataqlar istismara veriləndən 2022-ci ilin 01 fevral tarixinədək “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 191 milyard kub metrdən çox, “Şahdəniz”dən isə 160 milyard kub metrə yaxın qaz hasil edilib. Bu dövrdə “Şahdəniz” yatağından hasil edilən qazın 110 milyard kub metrə yaxın həcmi ixraca nəql edilib.

According to the operative data, Azerbaijan produced 2.9 million tons of oil (including condensate) in January 2022.
"Azeri-Chirag-Gunashli" accounted for 1.8 million tons of oil produced in the republic while "Shah Deniz" for 0.4 million tons (condensate). SOCAR's oil output amounted to 0,7 million tons (including condensate).
During the reporting period, the volume of exported oil, including condensate, amounted to 2,3 million tons. Out of this consortium accounts for 2.2 million tons, SOCAR for 79.8 thousand tons.
In January 2022, gas output amounted to 4.1 bcm. 1.2 bcm of gas production extracted from ACG, while 2.2 bcm from Shah Deniz. SOCAR produced 0.7 bcm gas during this period.  Gas was transported with an increase of 12.9% compared to the relevant period last year.
During reporting period gas sales abroad amounted to 2 bcm. 0.8 bcm gas was exported to Turkey, 0.8 bcm gas to Europe, 0.4 bcm to Georgia. It should be noted that, during this period more than 0,5 bcm gas was exported to Turkey through TANAP.
Since its commissioning till 1 February 2022, 583 million tons oil (including condensate) were extracted from "Azeri-Chirag-Gunashli" and "Shah Deniz". More than 548 million tons of crude oil were extracted from ACG, while 35 million tons condensate from Shah Deniz.
Since their commissioning till 1 February 2022, more than 191 bcm gas was extracted from "Azeri-Chirag-Gunashli", 160 bcm from "Shah Deniz". During this period, more than 110 bcm gas were exported from Shah Deniz.