“Xudafərin” və “Qız Qalası” hidroqovşaqlarının və su elektrik stansiyalarının tikintisinin tamamlanması ilə bağlı Birgə Texniki Komissiyaya həvalə edilmiş tapşırıqların icrasının gedişinin müzakirəsi məqsədilə 2022-ci il 18-19 yanvar tarixlərində “Qız Qalası” hidroqovşağında Komissiyanın Azərbaycan və İran tərəfindən üzvlərinin görüşü keçirilib.
Görüşdə “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə İran İslam Respublikası Hökuməti arasında Araz çayı üzərində “Xudafərin” və “Qız Qalası” hidroqovşaqlarının və su elektrik stansiyalarının tikintisinin davam etdirilməsi, istismarı, energetika və su ehtiyatlarından istifadə sahəsində əməkdaşlıq haqqında” Sazişə uyğun olaraq, icrası yekunlaşdırılmış və bundan sonra görüləcək işlərlə bağlı müzakirələr aparılıb, gündəlikdə duran məsələlər üzrə razılıqlar əldə edilib. Eyni zamanda, işğaldan azad edilmiş ərazilərin elektrik enerjisinə tələbatının ödənilməsi, habelə kənd təsərrüfatı sahələrinin suvarma suyu ilə təminatında xüsusi əhəmiyyətə malik olan “Xudafərin” və “Qız Qalası” hidroqovşaq və su elektrik stansiyalarının inşası prosesinin sürətləndirilməsi üçün səylərin artırılması qərara alınıb.

The next meeting of the Joint Technical Commission established in connection with the construction of "Khudaferin" and "Giz Galasi" hydrojunctions and hydroelectric power plants was held
A meeting of the members of the Joint Technical Commission on completion of the construction “Khudaferin” and “Giz Galasi” hydrojunctions and hydroelectric power plants was held at Giz Galasi hydro junction to discuss the implementation of the tasks assigned to Commission on 18-19 January 2022.
In accordance with the agreement “On Cooperation in the field of continuation of the construction and operation of "Khudaferin" and "Giz Galasi" hydro-junctions and hydroelectric power plants on the Araz River between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Islamic Republic of Iran, the use of energy and water resources", the parties discussed works completed and to be done in the future and reached a number of agreements on the issues on the agenda. At the same time, they decided to increase efforts to meet the electricity needs of the liberated areas, as well as to accelerate the construction of hydropower junctions and hydropower plants, which are of special importance in the supply of irrigation water to agricultural areas.